9 báječných receptů na houbovou polévku: Zkuste kulajdu, kyselo i liškovou!

9 báječných receptů na houbovou polévku: Zkuste kulajdu, kyselo i liškovou!

Mezi polévkami patří ty z hub k nejoblíbenějším. Když si totiž hlavní surovinu přinesete z lesa, jsou nejen dobré, ale i levné a zaručeně domácí.

Z hub se dá připravit celá řada vynikajících polévek, kterým dodají úžasnou vůni a chuť ať už jako hlavní ingredience nebo jen jako doplněk. Z hříbků, lišek, babek a dalších hub, které najdete v českých lesích, se připravuje hlavně bramboračka nebo kulajda.

I když jsou skvělé, rozhodně nemusíte zůstávat jen u nich. Pochutnat si na dobré houbové polévce můžete i v době, kdy houby nerostou. Stačí použít hlívu, žampiony nebo sáhnout do zásoby sušených hub.

Jak na luxusní kulajdu? Podívejte se na video:

Hustá bílá houbová polévka s bramborami a zakysanou smetanou nejlépe chutná s krajícem čerstvého chleba.

Houbová polévka podle receptu časopisu F.O.O.D. voní po muškátovém oříšku a vylepšit si ji můžete křupavou osmaženou houskou nebo svítkem.

Krémová houbová polévka je rychlá a naprosto jednoduchá. Kromě hub, smetany, másla a koření potřebujete jen vývar.

Krásně hustá a vydatná je kraslická liškajda z Krušných hor, jejímž základem jsou brambory a lišky zalité kysaným mlékem a smetanou.

Krkonošské kyselo připravované z kvásku a hub patřilo k prostým jídlům drsných horalů. Dnes se objevuje v nabídce i těch nejlepších restaurací.

Kulajda patří mezi poklady české kuchyně a receptů na její přípravu je nespočet. Základem jsou ale vždy houby. Zkuste recept na kulajdu paní hajné.

bramboračka patří k oblíbené české klasice. Kromě brambor v ní nesmějí chybět houby, kořenová zelenina a voňavé koření.

Bystřická kyselica je původem z oblasti východního Slovácka. Dělá se z kysaného zelí, hub, zeleniny a fazolí a je tak vydatná, že vám jeden talíř bude stačit místo oběda.

O hladu nemusíte být, ani když jste přišli z lesa s prázdným košíkem. Kupte si hlívu ústřičnou a uvařte z ní falešnou dršťkovou polévku, která chutná i těm, kteří klasickou dršťkovku nepozřou.

Doporučujeme

Články odjinud