9 možných důvodů, proč vaše tělo zadržuje vodu. Víte o nich?

9 možných důvodů, proč vaše tělo zadržuje vodu. Víte o nich?

Jestli míváte častěji nafouklé břicho, nateklé kotníky a ruce, a to bez rozumné příčiny, může to být způsobeno zadržováním vody v těle. V takovém případě byste měli odhalit důvody, proč tomu tak je, a pokusit se otoky zlikvidovat. Navíc je možné, že zadržování vody má i vážnější příčiny, které je zapotřebí včas řešit.

Nemoci

Podle lékařky Elizabeth Ann Shawové můžete zadržovat vodu v těle ze zdravotních důvodů. „Spousta edémů (otoků) je způsobená nějakým chronickým onemocněním. Nemoc může hromadit vodu v těle, až vzniknou extrémní otoky nohou či kotníků. Jde hlavně o nemoci ledvin, cukrovku nebo kardiovaskulární onemocnění. Pokud je to váš případ, měli byste s lékařem probrat vhodný jídelníček a také léčbu, abyste zabránili retenci tekutin,“ vysvětluje lékařka.

Pokračování 2 / 8

Jíte moc slaných potravin

Pokud je ve vašem jídelníčku velké množství potravin s vysokým obsahem soli (a ta může být skrytá), jako jsou uzeniny, hotové instantní polévky, koření a podobně, můžete být dehydratovaní. Dehydratace způsobí zadržování vody a dojde k otokům. Zní to paradoxně, ale když má tělo něčeho nedostatek, začne si okamžitě vytvářet zásoby, pokud se k oné látce dostane. 

Pokračování 3 / 8

Trávicí potíže

Míváte-li často trávicí obtíže, jako je nadýmání a podobně, může to souviset s žaludečními problémy. Internistka Lisa Asheová říká, že nemoci jako jsou syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba či kandidóza, mohou způsobit nadměrné zadržování tekutin v těle. Podobně také zácpa může způsobit, že budete zadržovat vodu, protože dojde k zpomalení pohybů střev a organismus nemůže eliminovat toxiny.

Pokračování 4 / 8

Jídelníček s vysokým obsahem cukru

Podle fitness trenérky Liz Trainesové je možné, že kvůli konzumaci potravin s vysokým obsahem cukrů může dojít k zadržování vody. A to i tehdy, pokud jíte zdánlivě zdravé potraviny, jako je čerstvé ovoce. Je nutné kontrolovat porce a nepřehánět to.

Pokračování 5 / 8

Onemocnění štítné žlázy

Možná nemáte ani potuchy, že byste mohli trpět onemocněním štítné žlázy. Zejména pokud máte hypotyreózu, což je snížená činnost štítné žlázy. Důvodem bývá nedostatek jódu a v tomto stavu produkuje málo hormonů a organismus pracuje moc pomalu. Hlavními příznaky jsou únava, zpomalené pohyby, deprese, suchá kůže a přibírání na váze, způsobené zadržováním tekutin v těle. Kromě toho můžete trpět nadýmáním. Zkuste si nechat udělat testy a zjistíte, zda není příčinou právě nefungující štítná žláza.

Pokračování 6 / 8

Úzkost a stres

Jste po celý den mrzutí a vystresovaní? Pak produkujete nadbytečné množství hormonu kortizolu, což zvýší riziko vzniku zánětu v těle a taky retenci tekutin v těle. Zkuste eliminovat stres a hledejte způsoby, jak lépe zvládat náladu. Zkuste jógu, meditujte nebo se stýkejte s přáteli.

Pokračování 7 / 8

Zranění či bolest kloubů

Možná tomu nebudete věřit, ale máte-li bolesti kloubů a svalů nebo jste se zranili, pravděpodobně se ve vašem těle odehrává nějaký zánět, o němž ani nevíte. A zánět vede k nadměrnému zadržování tekutin a zpomalenému metabolismu.

Pokračování 8 / 8

Chronická únava

Pokud jste neustále unavení, může to znamenat, že jste ve stresu nebo jste přepracovaní, což opět vyvolá zadržování tekutin. A pokud ještě špatně spíte, zvyšuje se hladina kortizolu a zpomalí se metabolismus. To vše vyvolá nadměrné zadržování tekutin.

Doporučujeme

Články odjinud