9 mýtů o prsních implantátech

3. 3. 2012
9 mýtů o prsních implantátech
Mnoho žen stále váhá a zvažuje, zda si pomoci vylepšit poprsí pomocí implantátů, nebo raději neriskovat a nechat svá ňadra taková, jaká jim příroda nadělila. 9 mýtů o prsních implantátech vyvrací (nebo potvrzuje) plastický chirurg MUDr.Svatopluk Svoboda.

1. mýtus: Silikon prosakuje

Před několika lety byl u některých implantátů skutečně zaznamenán mikroskopický prosak silikonu. V podstatě to znamenalo, že silikonový gel tvořící výplň implantátu skutečně prostupoval v průběhu dlouhé doby v mikroskopických „kapičkách“ přes silikonovou membránu, tvořící pouzdro implantátu. Nepředstavujete si však, že silikon z implantátu vytekl, vždy se jednalo o množství skutečně mikroskopické a v praxi téměř neprokazatelné. Technický vývoj však již velmi pokročil i v této oblasti, a tak v současné době skoro všichni výrobci udávají, že jejich implantáty prakticky vůbec neprosakují.

2. mýtus: Často praskají, a v letadlech obzvlášť

Vážně nevím, kdo vymyslel ten nesmysl, že implantáty v letadlech praskají, nebo dokonce „pískají“. Je to opravdu úplná hloupost, ani velké změny tlaku s implantáty neudělají vůbec nic. Pokud se samovolného prasknutí implantátu týče, je fakt, že čas od času se s prasklým implantátem setkáme – přece jen je to jenom technický výrobek, který může mít nějakou skrytou vadu. Je to ale opravdu velmi neobvyklé a někteří výrobci již v současné době dávají na své implantáty doživotní záruku. Jsou si prostě jisti, že jejich implantáty nepraskají.

3. mýtus: Maminky s nimi nemohou kojit, nebo nemají mléko

Při zvětšování prsů je implantát vždy uložen pod mléčnou žlázu a ve valné většině případů její činnost vůbec neovlivní. Samozřejmě, že schopnost kojit je zcela individuální a je u každé ženy jiná, ale mám za léta své praxe mnoho pacientek, které s implantáty úspěšně a bez problémů kojily svá miminka dlouhou dobu – třeba i rok.

4. mýtus: Prso s implantátem je na dotek studenější

Možná, že tenhle mýtus vznikl při používání implantátů plněných fyziologickým roztokem – tedy slanou vodou. Voda je jistě dobrý vodič tepla, a tak mohla být taková prsa více ochlazována z vnějšího prostředí. U silikonových implantátů jsem se s tím nikdy nesetkal a“vodní“ implantáty se už u nás léta nepoužívají.

5. mýtus: Implantát se musí pravidelně vyměňovat

Určitě se implantáty nemusí vyměňovat pravidelně. Dokonce jsem přesvědčen, že kvalitní a dobře vhojené implantáty se nemusí vyměňovat vůbec. Znám celou řadu pacientek, které své implantáty nosí bez jakýchkoliv problémů už desetiletí a o výměně vůbec nepřemýšlejí. Samozřejmě, že někdy je nutné k výměně implantátů přistoupit, ale rozhodně to není pravidlem.

6. mýtus: Prsa s implantáty budou už navždy pevná a dokonalá

To by byla krása, kdyby ňadra s implantáty byla stále pevná a dokonalá ! Jenže v životě lidském není nic navždy, a v medicíně zvlášť. I nádherná prsa s implantáty podléhají změnám času a stárnou společně se svou nositelkou. Fakt je, že většinou pomaleji než prsa bez silikonu, ale gravitaci neošálíte, a tak pokles, a tím i určitá změna tvaru jsou v průběhu let nevyhnutelné.

7. mýtus: Implantát tvoří na dotek a někdy i na pohled v prsu "hrby"

To není mýtus, to je pravda. Samozřejmě, že ne vždy, ale skutečně se může stát a stává se, že je implantát pod kůží hmatný a že je hmatné i nějaké přeložení či vráska na implantátu. Velmi záleží na kvalitě kůže, podkoží a prsní tkáně. Je-li nad implantátem velmi tenká, může být třeba nějaká nerovnost na implantátu i přes pokožku viditelná. Vždy velmi záleží na výběru správného typu implantátu a na jeho umístění, abychom tuto možnost omezili na minimum.

8. mýtus: Implantát lze pod kůží nahmatat

Většinou ano. Vyšetřujeme-li prsa, je implantát v převážné většině případů hmatný a plastický chirurg by ho měl nahmatat vždycky. Většina mužů ale nejsou plastičtí chirurgové. Dobře zahojené implantáty působí i pohmatově zcela jako přirozená prsa a jejich odhalení hmatem je často pro laika dosti obtížné. Znám mnoho žen s implantáty, o kterých jejich partner neví, že implantáty mají.

9. mýtus: Prs v místě implantátu není na dotek citlivý

Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by byl celý prs necitlivý. Jistě, že se – ale většinou na přechodnou dobu po operaci – mohou objevit místa se sníženou citlivostí, někdy se ale naopak zejména na prsních dvorcích setkáváme s citlivostí zvýšenou. Téměř vždy se ale v průběhu doby tyto změny citlivosti srovnají.

www.svatopluksvoboda.cz

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!


Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Příjemné strávení nedělního dne je doslova na spadnutí. Samou radostí dobře fungující domácnosti nevíte, co svým blízkým více nabídnout. Vsaďte na sportovní aktivity anebo na relaxační…

Nejčtenější články

Doporučujeme