9 mýtů o prsních implantátech

3. 3. 2012
9 mýtů o prsních implantátech
Mnoho žen stále váhá a zvažuje, zda si pomoci vylepšit poprsí pomocí implantátů, nebo raději neriskovat a nechat svá ňadra taková, jaká jim příroda nadělila. 9 mýtů o prsních implantátech vyvrací (nebo potvrzuje) plastický chirurg MUDr.Svatopluk Svoboda.

1. mýtus: Silikon prosakuje

Před několika lety byl u některých implantátů skutečně zaznamenán mikroskopický prosak silikonu. V podstatě to znamenalo, že silikonový gel tvořící výplň implantátu skutečně prostupoval v průběhu dlouhé doby v mikroskopických „kapičkách“ přes silikonovou membránu, tvořící pouzdro implantátu. Nepředstavujete si však, že silikon z implantátu vytekl, vždy se jednalo o množství skutečně mikroskopické a v praxi téměř neprokazatelné. Technický vývoj však již velmi pokročil i v této oblasti, a tak v současné době skoro všichni výrobci udávají, že jejich implantáty prakticky vůbec neprosakují.

2. mýtus: Často praskají, a v letadlech obzvlášť

Vážně nevím, kdo vymyslel ten nesmysl, že implantáty v letadlech praskají, nebo dokonce „pískají“. Je to opravdu úplná hloupost, ani velké změny tlaku s implantáty neudělají vůbec nic. Pokud se samovolného prasknutí implantátu týče, je fakt, že čas od času se s prasklým implantátem setkáme – přece jen je to jenom technický výrobek, který může mít nějakou skrytou vadu. Je to ale opravdu velmi neobvyklé a někteří výrobci již v současné době dávají na své implantáty doživotní záruku. Jsou si prostě jisti, že jejich implantáty nepraskají.

3. mýtus: Maminky s nimi nemohou kojit, nebo nemají mléko

Při zvětšování prsů je implantát vždy uložen pod mléčnou žlázu a ve valné většině případů její činnost vůbec neovlivní. Samozřejmě, že schopnost kojit je zcela individuální a je u každé ženy jiná, ale mám za léta své praxe mnoho pacientek, které s implantáty úspěšně a bez problémů kojily svá miminka dlouhou dobu – třeba i rok.

4. mýtus: Prso s implantátem je na dotek studenější

Možná, že tenhle mýtus vznikl při používání implantátů plněných fyziologickým roztokem – tedy slanou vodou. Voda je jistě dobrý vodič tepla, a tak mohla být taková prsa více ochlazována z vnějšího prostředí. U silikonových implantátů jsem se s tím nikdy nesetkal a“vodní“ implantáty se už u nás léta nepoužívají.

5. mýtus: Implantát se musí pravidelně vyměňovat

Určitě se implantáty nemusí vyměňovat pravidelně. Dokonce jsem přesvědčen, že kvalitní a dobře vhojené implantáty se nemusí vyměňovat vůbec. Znám celou řadu pacientek, které své implantáty nosí bez jakýchkoliv problémů už desetiletí a o výměně vůbec nepřemýšlejí. Samozřejmě, že někdy je nutné k výměně implantátů přistoupit, ale rozhodně to není pravidlem.

6. mýtus: Prsa s implantáty budou už navždy pevná a dokonalá

To by byla krása, kdyby ňadra s implantáty byla stále pevná a dokonalá ! Jenže v životě lidském není nic navždy, a v medicíně zvlášť. I nádherná prsa s implantáty podléhají změnám času a stárnou společně se svou nositelkou. Fakt je, že většinou pomaleji než prsa bez silikonu, ale gravitaci neošálíte, a tak pokles, a tím i určitá změna tvaru jsou v průběhu let nevyhnutelné.

7. mýtus: Implantát tvoří na dotek a někdy i na pohled v prsu "hrby"

To není mýtus, to je pravda. Samozřejmě, že ne vždy, ale skutečně se může stát a stává se, že je implantát pod kůží hmatný a že je hmatné i nějaké přeložení či vráska na implantátu. Velmi záleží na kvalitě kůže, podkoží a prsní tkáně. Je-li nad implantátem velmi tenká, může být třeba nějaká nerovnost na implantátu i přes pokožku viditelná. Vždy velmi záleží na výběru správného typu implantátu a na jeho umístění, abychom tuto možnost omezili na minimum.

8. mýtus: Implantát lze pod kůží nahmatat

Většinou ano. Vyšetřujeme-li prsa, je implantát v převážné většině případů hmatný a plastický chirurg by ho měl nahmatat vždycky. Většina mužů ale nejsou plastičtí chirurgové. Dobře zahojené implantáty působí i pohmatově zcela jako přirozená prsa a jejich odhalení hmatem je často pro laika dosti obtížné. Znám mnoho žen s implantáty, o kterých jejich partner neví, že implantáty mají.

9. mýtus: Prs v místě implantátu není na dotek citlivý

Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by byl celý prs necitlivý. Jistě, že se – ale většinou na přechodnou dobu po operaci – mohou objevit místa se sníženou citlivostí, někdy se ale naopak zejména na prsních dvorcích setkáváme s citlivostí zvýšenou. Téměř vždy se ale v průběhu doby tyto změny citlivosti srovnají.

www.svatopluksvoboda.cz

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!


Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Váš život je nyní veselý a plný barev. Hádky s partnerem a příbuznými nejsou na programu dne, a proto jste spokojení. Nesedíte doma u televize, naopak pracujete kolem domu a na zahradě a…