9 nejčastějších důvodů, proč ženám padají vlasy? A co s tím dělat?

9. 11. 2019
9 nejčastějších důvodů, proč ženám padají vlasy? A co s tím dělat?
Je naprosto normální, že nám vypadávají vlasy. Podle odborníků jich denně ztratíme zhruba 50 až 100, ty jsou ale vzápětí nahrazeny novými. Jakmile vám ale začnou padat vlasy více anebo v celých chomáčích, něco není v pořádku. Co všechno může způsobit nadměrné padání vlasů u žen?

Telogenní efluvium

Šílený název? Telogenní efluvium? Zkusíme to jednoduše vysvětlit. Vlasy procházejí během svého života dvěma stádii: aktivním a klidovým. U zdravých lidí se nachází asi 85 procent vlasových folikulů (jednoduše řečeno místo, odkud roste na pokožce vlas) v aktivní fázi a zbývajících 15 procent v klidové (telogenní) fázi. Vlasový folikul většinou produkuje vlasové vlákno (vlas) zhruba 4 roky, to je ta aktivní fáze, a pak vstupuje na 4 měsíce do klidové fáze. V tu chvíli se ale začíná pod vlasovým vláknem, které už neroste, objevovat nový rostoucí vlas, který vlasové vlákno toho starého nakonec vypudí ven.

Jenže někdy dojde k traumatu organismu, takže se může stát, že až 70 procent vlasů přejde naráz z aktivní do klidové fáze, což má za následek extrémní ztrátu vlasů. Důvodem může být těhotenství, velký chirurgický zákrok, drastický úbytek hmotnosti, problémy se štítnou žlázou. Podle odborníků jde o pravděpodobně druhou nejčastější příčinu ztráty vlasů. Jediným řešením je minimalizovat stres, užívejte vitaminy nebo doplňky pro růst vlasů, jako jsou biotin nebo jiné formy vitaminu B.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

I když není Mars v ideálním postavení k vašemu znamení, na pomoc vám přispěchá Merkur, který vám dodá energii a nadhled. Najednou si spoustu věcí uvědomíte, jen změna nebude tak snadná,…