9 nejčastějších důvodů, proč ženám padají vlasy? A co s tím dělat?

9 nejčastějších důvodů, proč ženám padají vlasy? A co s tím dělat?

Je naprosto normální, že nám vypadávají vlasy. Podle odborníků jich denně ztratíme zhruba 50 až 100, ty jsou ale vzápětí nahrazeny novými. Jakmile vám ale začnou padat vlasy více anebo v celých chomáčích, něco není v pořádku. Co všechno může způsobit nadměrné padání vlasů u žen?

Telogenní efluvium

Šílený název? Telogenní efluvium? Zkusíme to jednoduše vysvětlit. Vlasy procházejí během svého života dvěma stádii: aktivním a klidovým. U zdravých lidí se nachází asi 85 procent vlasových folikulů (jednoduše řečeno místo, odkud roste na pokožce vlas) v aktivní fázi a zbývajících 15 procent v klidové (telogenní) fázi. Vlasový folikul většinou produkuje vlasové vlákno (vlas) zhruba 4 roky, to je ta aktivní fáze, a pak vstupuje na 4 měsíce do klidové fáze. V tu chvíli se ale začíná pod vlasovým vláknem, které už neroste, objevovat nový rostoucí vlas, který vlasové vlákno toho starého nakonec vypudí ven.

Jenže někdy dojde k traumatu organismu, takže se může stát, že až 70 procent vlasů přejde naráz z aktivní do klidové fáze, což má za následek extrémní ztrátu vlasů. Důvodem může být těhotenství, velký chirurgický zákrok, drastický úbytek hmotnosti, problémy se štítnou žlázou. Podle odborníků jde o pravděpodobně druhou nejčastější příčinu ztráty vlasů. Jediným řešením je minimalizovat stres, užívejte vitaminy nebo doplňky pro růst vlasů, jako jsou biotin nebo jiné formy vitaminu B.

Pokračování 2 / 9

Dědičné vypadávání vlasů

Genetická ztráta nebo ztenčení vlasů jsou známé jako androgenní alopecie a patří k nejčastějším příčinám padání vlasů. Tento „padací“ gen můžete zdědit po matce nebo otci, i když pravděpodobnější je, že budete jeho vlastníkem v případě, že oba rodiče trpí touto vadou. Jaké jsou symptomy? Proces je pozvolný a může začít už třeba ve dvaceti letech. U mužů se androgenní alopecie projevuje vytvářením koutů na hlavě, u žen se projevuje zvýrazněním pěšinky a dochází k řídnutí vlasů v oblasti nad čelem a na temeni. To je nepříjemné hlavně v těhotenství a zejména po porodu, kdy klesne hladina progesteronu a estrogenu.

Přestože neexistuje žádný způsob, jak zcela zabránit genetické ztrátě vlasů, můžete tento proces zpomalit. Buď aplikací látky zvané minoxidil, která se aplikuje 2x denně, nebo lze využít přírodní produkty s fytoflavonoidy v kombinaci s kofeinem. U žen lze předepsat hormonální antikoncepci, která srovná hladinu hormonu androgenu.

Pokračování 3 / 9

Vedlejší účinky některých léků

Některé léky, například ke snížení hladiny cholesterolu, na krevní tlak, léky proti lupénce či na srdeční arytmii – ty všechny mají velký vliv na vypadávání vlasů. To, že má lék takovéto vedlejší účinky, zjistíte zhruba tři měsíce poté, co začnete užívat nový lék. Poraďte se s lékařem o typu léku, možná je možné přejít na jiný lék nebo ho doplnit něčím, abyste minimalizovali ztrátu vlasů.

Pokračování 4 / 9

Problémy se štítnou žlázou

Tyhle potíže jsou velmi běžné u žen nad padesát let, a jak říká endokrinolog Theodore Friedman, podle statistiky se u 1 z 8 žen během života rozvine porucha štítné žlázy. Dochází tak k problému s tvorbou hormonu štítné žlázy, který je zodpovědný ze všechno, co se děje ve vašem těle – od metabolické rychlosti přenosu kyslíku až po růst vlasů, nehtů a kůže. Tohoto hormonu můžete mít nadbytek nebo naopak nedostatek.

V případě, že vás trápí hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy), můžete trpět mimo jiné únavou, zácpou, depresemi a také vlasy mohou být křehčí a lámat se. Máte-li zvýšenou funkci štítné žlázy (hypertyreóza), můžete nevysvětlitelně hubnout, může vám bušit srdce a taky vám mohou vypadávat vlasy. Nechte si vyšetřit štítnou žlázu, z krevních testů lze zjistit hodnoty TSH, což je hormon, který stimuluje štítnou žlázu. Jakmile se odstraní případná nerovnováha ve funkci štítné žlázy, mohou vám vlasy přestat padat.

Pokračování 5 / 9

Psoriáza, lupy a další kožní problémy

Nezdravá pokožka hlavy může vyvolat zánět, a pokud je zánět hluboko v pokožce, může způsobit vypadávání vlasů. Mezi takové kožní stavy, které vedou k padání vlasů, patří například seboroická dermatitida (projevuje se zvýšeným množstvím lupů), lupénka či plísňové infekce. Při seboroické dermatitidě jsou patrné ve vlasech mastné a nažloutlé šupinky, které bývají důsledkem kvasinek zvaných malassezia, hormonálních změn nebo nadbytku oleje v pokožce. Lupénka (psoriáza) je autoimunitní onemocnění, které způsobuje nadměrnou činnost kožních buněk, která vede k vypadávání vlasů. Plísně na pokožce zase vypadají jako červené rozptýlené skvrnky. Pokud vás pokožka hlavy svědí nebo začínají více padat vlasy, navštivte dermatologa, který určí, o jaký problém jde u vás. Podle typu postižení vám lékař předepíše například speciální šampon na lupy, léky nebo doporučí světelnou terapii (zejména v případě psoriázy) či užívání perorálních antimykotik.

Pokračování 6 / 9

Málo bílkovin v jídelníčku

Přestože bývá u osob, které žijí ve vyspělých zemích, nedostatek proteinů vzácný, pokud jste nedávno přestali jíst maso a stal se z vás vegetarián či vegan a dosud jste do svého jídelníčku nezakomponovali dostatek rostlinných bílkovin, je možné, že vám chybí. Jakmile k tomu dojde, vaše tělo může okamžitě začít šetřit s proteiny, tedy zastaví i růst vlasů. K tomu obvykle dojde dva až tři měsíce po poklesu příjmu bílkovin. Kromě vypadávání vlasů může nedostatek bílkovin způsobit nadýmání, křehkost nehtů, únavu či slabost. Začněte více konzumovat proteiny, obvykle se tím vypadávání vlasů zastaví. Vynikajícími zdroji jsou vejce, ryby a maso, ale najdete je i v rostlinných potravinách včetně tofu, luštěnin či ořechů.

Pokračování 7 / 9

Menopauza

Menopauza je přirozený stav, který se dotýká všech žen. Během přechodu ženské tělo produkuje méně estrogenů a progesteronu a dochází k hormonální nerovnováze. Každá žena vnímá a prožívá menopauzu odlišně, ale kromě návalů horka, pocení, potíží se spánkem se objevuje i vypadávání vlasů. Jakmile poklesne tvorba estrogenu a progesteronu, zpomalí se růst vlasů a dojde ke ztenčení a řídnutí. Zacházejte s vlasy šetrně, dopřávejte jim šetrný styling (vyvarujte se příliš horkého vzduchu při sušení a podobně). Používejte jemné šampony a kondicionéry bez přidaných chemických látek. Udržujte tělo dostatečně hydratované.

Pokračování 8 / 9

Drastické hubnutí

Studie prokázaly, že rychlé nebo extrémní zhubnutí může způsobit padání vlasů. Obvykle to je kvůli nedostatku některých živin včetně proteinů. Pokud tedy začnete rychle hubnout (to se definuje obvykle jako ztráta více než 5 procent vaší hmotnosti za šest měsíců až rok) a začnou vám padat vlasy, může to být právě tím. Poraďte se s lékařem o tom, zda vám nechybí nějaké živiny či vitaminy, které by mohly způsobit vypadávání vlasů. Pokud ne, zkuste trochu přibrat, vaše vlasy by měly znova začít růst.

Pokračování 9 / 9

Trichotillomanie (trhání vlasů)

Jde o stav, kdy si žena opakovaně neustále vytrhává vlastní vlasy. Jde o nutkavé chování, kterému nedokáže zabránit. Přesná příčina není úplně známá, ovšem podle odborníků může souviset s abnormalitami v mozkových cestách, které spojují oblasti spojené s emoční regulací, pohybem a kontrolou impulzů. Mezi hlavní příznaky patří neustálé tahání za vlasy a nutkání si je trhat. Lidé mohou taky cítit napětí, dokud vlas nevytrhnou. Bohužel osoby s trichotillomanií se dost často soustřeďují na jednu nebo dvě oblasti na hlavě, což má za následek plešaté skvrny. Hlavní léčebnou metodou je kognitivně-behaviorální psychoterapie, kdy se snaží psycholog nahradit špatný zvyk jiným, neškodlivým. Někdy je nutné nasadit antidepresiva.

Doporučujeme

Články odjinud