9 příznaků, které mohou znamenat rakovinu. Nikdy je neignorujte

9 příznaků, které mohou znamenat rakovinu. Nikdy je neignorujte

Všichni víme, že krvavé mateřské znaménko nebo bulku v prsu není radno podceňovat. To hned běžíme k doktorovi. Ale pak jsou příznaky jako chronická únava nebo oteklé nohy, kdy by vás nenapadlo, že to může být symptom rakovinného bujení.

Oteklé nohy

S přibývajícím věkem to zná asi většina z nás. Žilní stěny pomalu ochabují a nám zejména ve vedru začnou natékat nohy. Prostě to patří k životu, takže nohy nahoru, studený zábal a čekat, až splasknou. Někdy za nateklé nohy může i nadměrné zadržování vody v těle nebo dlouhé stání třeba v zaměstnání. Napadlo by vás ale, že zrovna u nás žen to může být příznak rakoviny? Pokud je to doprovázeno ještě výtokem z pochvy nebo bolestmi v podbřišku, může jít o rakovinu děložního čípku.

Pokračování 2 / 9

Shodila jste spoustu kil

Konečně, konečně se vám podařilo zhubnout. Kupujete si nové oblečení, muž vám říká, jak vám to zase sluší. Hubnutí je ale jeden z příznaků nádorového onemocnění jícnu, slinivky břišní nebo žaludku. Takže pokud jste nezačala intenzivně sportovat, držet dietu, zkrátka jste nezměnila nic na svém životním stylu, a přesto začala hubnout, zpozorněte. Jde totiž často o jedno z raných stádií rakoviny.

Podívejte se na videu, jak nám škodí lak na nehty:

Pokračování 3 / 9

Vytrvalá bolest

Pokud milujete prášky na bolest, pak jen potlačujete signál, kterým vám tělo říká, že něco je špatně. Bolest by tedy člověk neměl podceňovat v žádném případě, i když často se za ní skrývá něco naprosto neškodného, jako jsou skřípnutý nerv nebo natažené svaly. Jestli neodezní po požití prášku proti bolesti nebo se opakovaně vrací, bude to asi vážnější problém. Trvalé bolesti zad mohou signalizovat rakovinu vaječníků nebo tlustého střeva, bolesti hlavy zase nádor mozku.

Pokračování 4 / 9

Bulky pod kůží

Nejen v prsu můžete mít bulku. Objevit se mohou v jakékoliv části těla, kde je měkká tkáň, bez ohledu na pohlaví. A tak ať už se objeví kdekoliv, řekněte o tom svému lékaři. Může jít samozřejmě jen o neškodnou tukovou bulku, ale proč to podceňovat?

Pokračování 5 / 9

Chronická únava

Padáte na ústa a je to logické, protože musíte stihnout práci, rodinu, chystáte se na dovolenou, takže zajistit hlídání psa, ještě jste vlastně chtěla letos konečně udělat marmeládu z jahod. I když únava je obecně braná jako naprosto normální věc, měla byste přece jen zbystřit. A tak únava, která neodeznívá ani při dostatečném spánku, může být příznakem leukémie, rakoviny tlustého střeva nebo žaludku. V případě tlustého střeva mohou být doprovodnými příznaky i nejrůznější trávicí potíže, jako jsou krev ve stolici, zácpa nebo naopak průjem, zvracení nebo bolestivé křeče. U leukémie člověk na sobě může zpozorovat také zvětšené uzliny a celkovou slabost.

Pokračování 6 / 9

Bílé fleky v ústech

Jazyk máme dost často potažený bílým povlakem, to asi znáte. Tady ale hovoříme o jednotlivých flecích, které jsou mnohem větší než afty. Objevují se v dutině ústní, na sliznici, na dásních nebo jazyce. Říká se tomu leukoplakie. Stejně jako u ostatních příznaků ani v tomto případě nemusí jít hned o rakovinu. Podle některých odborníků jde ale o prekancerózní stav, který by vás neměl nechat chladnými. Jestli tedy v ústech bílé fleky objevíte, jděte k lékaři. Zvláště pokud jste kuřačka a různé anomálie se vám v ústech objevují častěji.

Pokračování 7 / 9

Změny pokožky

Rakovina kůže je v naší populaci častým nádorovým onemocněním, ale často také hodně podceňovaným. Nemusíte hned mít krvácivé mateřské znaménko, ale už třeba zarudlá pokožka nebo temnější znaménko můžou být příznakem rakoviny kůže. Dejte si pozor, ať se to týká jakýchkoliv změn na vaší kůži, nikdy je nepodceňujte. Častým příkladem je zvětšené znaménko – nebo změna jeho barvy.

Pokračování 8 / 9

Změny v chození na záchod

Pokud cestujeme, rozhodí se naše trávení a můžeme pozorovat změny. Stejně tak pokud začneme odcházet o hodinu dříve do práce, pracovat na směny. Ale pokud žijete stále stejně, změna chození na záchod, ať už jde o malou nebo velkou potřebu, se vám snaží říct, že něco není v pořádku. Ano, časté chození na malou může být také příznakem zánětu močových cest. Ale také rakoviny močového měchýře. V případě, když chodíte častěji nebo naopak vůbec na velkou nebo když se ve stolici objevuje krev, může jít o rakovinu tlustého střeva.

Pokračování 9 / 9

Vytrvalá teplota

Dostat horečku není nic těžkého. Kolikrát stačí se jen trochu nachladit a rtuť teploměru zásadně povyskočí. Ale stejně rychle, jak stoupla, tak i klesne. Ve chvíli, kdy se tělo zbaví nemoci, horečka odezní. V případě, kdy se vás ale stále drží, může jít třeba jen o chronickou únavu, ale i o rakovinu lymfatických žláz nebo leukémii. Tělo se totiž s touto agresivní "infekcí" snaží bojovat.

Doporučujeme

Články odjinud