9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

8. 8. 2010
9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“
Když horko zatěžuje organismus: Lidské tělo vynakládá spoustu práce jen na to, aby udrželo stálou tělesnou teplotu. Ta je potřebná k jeho správnému fungování. Když se venku začne oteplovat, tělo se s touto změnou musí vyrovnat.

www.revmaticke-nemoci.cz

Zvyšuje se tepová frekvence, rozšiřují se tepénky v kůži a voda se odpařuje pocením. Všechny tyto vyrovnávací mechanismy ale zároveň zatěžují nemocné lidi, ty s revmatoidní artritidou nevyjímaje.

Léto bolí

Současné výzkumy ukazují, že zejména lidé s revmatoidní artritidou a dnou trpí více při zvýšené teplotě a vlhkosti vzduchu. Poslední výzkum mezi téměř dvěma sty revmatiky přinesl znepokojivé výsledky. Pokud se teplota přehoupla přes 30 °C, objevily se příznaky jejich nemoci dvakrát častěji! Přinášíme pár tipů, jak se v parných letních dnech bez mráčku udržet v chládku:

* Zůstaňte v místnosti, nejlépe s klimatizací. Pokud ji nemáte, otevřete si okna nebo se občas postříkejte vodou pomocí rozprašovače.

* Pijte, co se do vás vejde, ale pouze nápoje bez alkoholu a kofeinu.

* Nečekejte, až budete mít žízeň, to už je většinou pozdě a klouby začnou bolet.

* Vyhněte se horkým a kořeněným jídlům.

* Dejte si vlažnou sprchu nebo vanu, případně si zaplavte v bazénu.

* Omezte pobyt venku na minimum během poledne, venkovní aktivity přesuňte na ráno nebo na večer.

* Noste lehké oblečení světlé barvy.

* Pokud žijete ve městě a máte možnost se přes léto uchýlit na venkov, máte výhodu, ve městech totiž kvůli betonové zástavbě dochází ke kumulaci tepla.

* Zhubněte, budete zadržovat méně tepla.


ČTĚTE TAKÉ:
Brožová: S váhou nemám problémy


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Žárlivost, skrytá manipulace a přehnaná tvrdohlavost jsou zbraněmi namířenými na vaši lásku. Obrňte se krunýřem trpělivosti. Naštěstí je vám nápomocný Merkur, který přepíná z bojové…

Nejčtenější články

Články odjinud