9 zaručených způsobů, jak zvládnout vztek dřív, než bouchnete jako papiňák

9 zaručených způsobů, jak zvládnout vztek dřív, než bouchnete jako papiňák

Čekání v dlouhých frontách, nepříjemné poznámky kolegů, uvíznutí v dopravní zácpě – to vše může vyvolat váš hněv. A je to vlastně v pořádku, protože i negativní emoce k životu patří. Když však cítíte hněv, vztek či stres celý den, škodí to vašemu zdraví. Jak tedy množství vzteku a stresu dostat pod kontrolu?

Co potlačíte, vás bude ničit

Když se obyčejné negativní pocity neprožijí konstruktivním způsobem, ale potlačí se, změní se v destruktivní sílu, která poškozuje osobní i profesní vztahy, ovlivňuje vaši pohodu, a dokonce může vést až ke zdravotním problémům, jako jsou vysoký krevní tlak, dechová nedostatečnost, bolesti hlavy, bolesti zad a podobně. Kromě toho potlačené bublají pod povrchem a jednoho dne vyvřou na povrch ve velmi ošklivém výbuchu, který jako sopka může smést mnoho lidí a věcí kolem vás. Když se však naučíte pocity hněvu řídit a prožívat je konstruktivně, zdravotním následkům a dalším problémům se vyhnete. Jak tedy hněv a stres co nejlépe uvolnit? Tady je devět osvědčených praktik.

Pokračování 2 / 10

Zhluboka se nadechněte

Dýchání je naprostá klasika, o které jste už určitě slyšeli. V návalu vzteku je totiž snadné zapomenout na správné dýchání. Ale je to právě mělký dech, který vás udržuje v bojovém režimu. Chcete-li se rychleji zklidnit, dýchejte spíše do břicha než do hrudníku.

Zkuste si to nanečisto, abyste věděli, jak dýchání pomůže:
- sedněte si na židli, opřete se a uvolněte hlavu a ramena
- dýchejte nosem a vnímejte, jak se zvedá břicho
- vydechujte ústy

V případě stresu praktikujte cvičení alespoň pět minut, nejlépe několikrát denně.

Pokračování 3 / 10

Opakujte si uklidňující mantru

Nemusí jít o prověřenou mantru, nemusí být dokonce ani v cizím jazyce, stačí, když si najdete větu, která na vás dobře působí. Až na vás příště začne doléhat náročná situace, zkuste si pomalu opakovat například  „Všechno bude v pořádku“ nebo „Uklidni se, o nic nejde.“ Máte-li možnost, říkejte to nahlas, ale i opakování v duchu pomáhá. Můžete si samozřejmě vymyslet svoji vlastní větu. 

Pokračování 4 / 10

Vyzkoušejte vizualizaci

Vzpomeňte si na místo, kde jste se cítili dobře, z něhož vyzařoval klid a pohoda. Je jedno, zda jde o hluboký tichý les, rozkvetlou louku, prosluněnou pláž nebo vaši postel. Až vám bude příště úzko, přeneste se tam.

Zaměřte se na všechny detaily, na které si vzpomenete, jako jsou vůně, zvuky, pocity. Šimrání slunce na nahých pažích, stejně jako zpívání ptáků vás uklidní. Obraz oblíbeného místa se snažte udržet v mysli tak dlouho, dokud se nezklidníte a úzkost neodpluje pryč.

Pokračování 5 / 10

Všímejte si svého těla

Někdy, když jste ve stresu, cítíte napětí i ve svalech. Zkuste tělo vědomě uvolnit cviky z jógy nebo vlastně jakýmkoliv protahovacím cvičením. A až se příště dostanete do stresu, můžete také zkusit bláznivý taneček nebo pár poskoků.

Pokračování 6 / 10

Zhodnoťte svou situaci. Objektivně

Okamžiky velkého stresu mohou pokřivit vaše vnímání reality, takže se zkuste ovládnout a objektivně zhodnotit svou situaci. Každý má občas špatné dny a zítra bude nový den, opravdu je tak zle, jak se na první pohled zdá?

Pokračování 7 / 10

Vyjádřete svou frustraci

Výbuchy vzteku vám moc nepomohou, ale to neznamená, že se po špatném dni nemůžete svěřit dobrému příteli nebo členu rodiny. Vypovídání se totiž zabrání probublávání vzteku hluboko uvnitř. Pokud vás někdo naštve, počkejte, až se uklidníte, pak mu ale věcně sdělte, co vám vadí, abyste se pokud možno vyhnuli opakování situace. 

Pokračování 8 / 10

Uvolněte stres humorem

Smích v těžkém okamžiku pomůže nalézt ztracenou psychickou rovnováhu a tím vyřešit složitou situaci. To neznamená, že byste se měli svým problémům jednoduše vysmát, ale podívat se na ně s humorem pomáhá. Nebudete-li se brát příliš vážně, budete mít větší šanci rozeznat, jak závažné problémy ve skutečnosti jsou.

Pokračování 9 / 10

Rozpoznejte spouštěče a najděte alternativy

Pokud se každodenní dojíždění do práce autem změní ve stresující okamžiky dne, zkuste najít alternativní způsob přepravy nebo si posuňte pracovní dobu tak, abyste nemuseli vyjíždět v té největší špičce. Máte kolegu, který pořád mluví a ruší vás od práce? Pořiďte si sluchátka. Je důležité pochopit, jaké situace vás vytáčí. Jakmile se to uvědomíte, je snazší jim předcházet. Pokud si nejste jistí, co jitří vaše emoce, zkuste si to příště rozebrat, až se budete cítit zle. Byli jste s konkrétní osobou? Co jste dělali? Jaké pocity situaci předcházely?

Pokračování 10 / 10

Vyhledejte pomoc

Je zcela normální cítit se čas od času naštvaně, nepříjemně, smutně, ale pokud se s těmito pocity potýkáte příliš často, nebo vás dokonce ochromují v běžném fungování, je čas požádat odborníky o pomoc. Rozhovor s kvalifikovaným terapeutem vám pomůže s hněvem lépe pracovat, pomůže najít příčiny a vyvinout nástroje k jeho zvládání.

Doporučujeme

Články odjinud