A je to tu zase – novoroční předsevzetí!

31. 12. 2011
A je to tu zase – novoroční předsevzetí!
Ta chvíle přichází s železnou pravidelností každým rokem. Prvního ledna, v oparu těžké kocoviny nebo s hekáním z přejedení se rozcuchaní posadíme na posteli a slavnostně vyhlásíme novoroční předsevzetí. Většině z nás vydrží maximálně do Tří králů.

Novoroční závazek nějaké změny (k lepšímu, samozřejmě) si dávají pravidelně dvě třetiny lidí. Pouhé čtvrtině z nich se ale podaří svého cíle skutečně dosáhnout. Proč? Na Nový rok máme tendenci dělat velkolepá rozhodnutí a plány. Podvědomě chceme všechny minulé neúspěchy a nedostatky nechat se starým rokem za sebou a začít s čistým štítem. A k tomu nestačí jen tak nějaký závazeček, je potřeba se do toho pořádně opřít! Takže místo „trochu zhubnu a zpevním tělo“ vyhlásíme rovnou: „do léta budu mít dvacet kilogramů dole!“ A na problém je zaděláno.

Prvních pár dnů nás pohání vpřed nadšení, optimismus a odhodlání, že „tentokrát už to opravdu dokážu“. Ale záhy zjistíme, že vytrvat v něčem je mnohem těžší než se pouze rozhodnout. A tři čtvrtiny lidí záhy ve svém úsilí poleví, pak si řeknou, že to stejně nemá smysl, a s předsevzetím je amen.

Přesto ale předsevzetí nezatracujte, protože svůj smysl určitě mají. A nemusíte si je dávat zrovna na Nový rok. Ale když už tak učiníte, udělejte všechno pro to, abyste je dodrželi. Co vám k tomu pomůže?

DEJTE SI REÁLNÝ CÍL: Přestanu ihned úplně kouřit – ano, to zní samozřejmě pěkně, ale je téměř nemožné to dokázat. Je jen málo lidí, kteří dokážou s nějakým zlozvykem (závislostí) „seknout“ ze dne na den a vytrvat. Abyste se vyhnula frustraci z nesplněného cíle, dejte si takové předsevzetí, které je opravdu ve vašich silách, v případě kouření například: Snížím týdenní spotřebu cigaret o polovinu.

POSTUPUJTE PO JEDNOTLIVÝCH KROCÍCH: Každý cíl se plní lépe, pokud ho zdoláváme systematicky v několika fázích. Je to podobné, jako když si horolezci budují při výstupu výškové tábory. Pokud byste se bezhlavě hnala jen za vidinou svého cíle, pravděpodobně skončíte hned na první metě. Každý splněný mezikrok, který si úspěšně odškrtnete, vás ale povzbudí a pomůže vytrvat ve vašem úsilí.

VYHLASTE SVÉ PŘEDSEVZETÍ NAHLAS: Silná slova vyřčená v alkoholovém opojení na silvestrovské oslavě asi nebudete druhý den brát vážně ani vy, ani vaše okolí. Ale pronést před celou rodinou při novoročním obědě třeba „příští rok touhle dobou budu bydlet ve vlastním“, to už je jiná káva. Nahlas pronesené předsevzetí, které slyšelo několik svědků, se opouští mnohem hůř. Připustit si porážku někde o samotě je asi méně potupné než ji přiznat před všemi, kdo naše rozhodnutí slyšeli.

NEBOJUJTE SAMA: Samozřejmě ne každé předsevzetí je přenosné mezi více lidí. Ale pokud chcete třeba zhubnout, naučit se tančit či konečně začít studovat další cizí jazyk, parťák či parťačka mohou být velkou oporou. Je jedno, zda do svých plánů zapojíte partnera, kamarádku nebo mámu. Ve dvou bude každé úsilí větší zábava a hůře se vám bude polevovat a vymlouvat, pokud uvidíte, že váš souputník je stále stejně pilný jako na začátku.

JEDNO ZAVÁHÁNÍ NENÍ DŮVOD K REZIGNACI: Jsme jenom lidé, naše vůle bývá často slabá, a tak se prostě může stát, že občas z té vysněné ideální cesty sejdete. Přejíte se, zapálíte si víc cigaret, než jste chtěla, vynecháte lekci, protože se vám prostě dneska nechtělo… stát se to může. Neberte ale jeden neúspěch tragicky a nevzdávejte se. Jedna prohraná bitva není prohraná válka, tak ji prostě hoďte za hlavu a dál pokračujte ke svému cíli, jak jste si naplánovala. Na větu „Teď už to stejně nemá cenu“ zapomeňte!

ODMĚŇUJTE SE: Každý úspěch si zaslouží odměnu. A když nás nikdo jiný nepochválí, musíme to udělat samy. Stejně jako na malé děti, i pro dospělé platí, že odměna je nejlepší motivací. Samozřejmě to neznamená, že za každý den bez cigarety si můžete koupit novou rtěnku. Odměna se musí dávkovat uvážlivě a po splnění nějakého dílčího kroku. Vydržela jste tři měsíce bez čokolády? To je důvod k tomu, udělat si radost. Pokud pak při nákupu zjistíte, že vám najednou stačí tričko o číslo menší, je to nejlepší povzbuzení pro další úsilí.

A jaká předsevzetí si lidé dávají nejčastěji?

  1. Přestanu kouřit
  2. Zhubnu
  3. Změním práci
  4. Najdu si partnera/partnerku
  5. Založím rodinu
  6. Dodělám školu
  7. Přestanu pít alkohol
  8. Změním dosavadní život

ČTĚTE TAKÉ:
Jak to vidí astrolog: Rok 2012

ČTĚTE TAKÉ:
Jak ve cvičení dosáhnout svých cílů

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V posledních týdnech za sebou necháváte jen samé úspěchy. S kolegy komunikujete jako se sobě rovnými a podáváte jim pomocnou ruku. To se nadřízenému zamlouvá, nejste falešní hráči a…