Aby obrazy nezestárly

7. 9. 2001
Aby obrazy nezestárly
Tentokrát se zaměříme na čistění obrazů. Pro přehlednost si je rozdělíme do skupin: olejomalby a akvarely, reprodukce, kresby.

Aby obrazy nezestárly

Tentokrát se zaměříme na čistění obrazů. Pro přehlednost si je rozdělíme do skupin: olejomal by a akvarely, reprodukce, kresby.

Olejomalby

Obrazy oprašujeme velmi čistou prachovkou, kartáčem nebo štětcem.
Nikdy neužíváme mýdlo, vodu nebo například gumu, protože i nejmenší smítky, které zůstanou na obraze budou přitahovat vlhkost. Po oprášení naneseme velmi jemný film leštěnky na nábytek - barvy pak budou jasnější.
Tip: olejomalby se dobře čistí rozkrojenou cibulí (sama jsem vyzkoušela a byla jsem mile překvapena - cibule barvy oživila).

Akvarely, reprodukce a kresby

Nikdy se jich nedotýkáme vodou, kresba se rozpustí. Akvarely se většinou nedají čistit. Prach z povrchu odstraňujeme velmi jemně chlebovou kuličkou. Drobky chleba odstraníme zlehka štětcem na vodové barvy. Chlebová kulička pohltí trochu prachu bez poškození papíru nebo kresby.

Obrazové rámy

Dřevěné rámy otíráme vlhkým hadrem namočeným do teplé vody s mycím prostředkem, potom naneseme trochu polotekuté leštěnky na nábytek. Pozlacené rámy, které nejsou cenné, se mohou čistit buď chemickými rozpouštědly nebo je přetíráme vlažným odvarem z cibule, pak opláchneme a vytřeme do sucha. Můžeme také použít hadr namočený
vlažného terpentýnu nebo ředidla. Ředidlo nebo terpentýn zahřejeme tak, že láhev postavíme do misky s horkou vodou. Těchto postupů nepoužíváme u cenný rámů. V tomto případě přenecháme tuto práci odborníkům.

Ozdobné rámy oprašujeme zlehka. Ozdoba může odpadnout, když zvlhne nebo když se do ní klepne.

Čistění skla na obrazech

Sklo otřeme kouskem vaty namočeným do roztoku octa a vody nebo jen teplou vodou.

A jedna rada na závěr: cenné malby, malby na dřevě, kovu nebo papíru neosvětlujeme speciálními lampami, protože světlo a teplo může obrazy poškodit. Proto také nedáváme bezprostředně pod obraz standardní
lampy.

(příště: oprava přetékající nádržky u toalety)
autor: Zuzana

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Před koncem pracovní doby se dostanete do stresu. Už si přejete odejít domů, ale ani tam vás nečeká nic dobrého. Vztahy váznou. Není to sice velká bouřka, ale nesmíte tak na své blízké…

Nejčtenější články

Doporučujeme