Aby vlasy nepadaly

22. 10. 2008
Aby vlasy nepadaly
Krásné a husté vlasy evokují mládí, zdraví a přitažlivost. Co když ale začnou vypadávat a ztrácet svůj objem? Nejen že se tento jev projevuje na celkovém vzhledu, ale také se nepříjemně odráží na sebevědomí. Aby vlasy zůstaly na svém místě, musíte zasáhnout včas a razantně. Nyní svou kštici ochráníte snadněji a účinněji než kdy jindy.

Problémy s vypadáváním vlasů netrápí jen muže, ale také ženy. Ty dokonce ve větší míře, než by se na první pohled mohlo zdát. Až 78% žen se v průběhu života potýká s tímto nepříjemným jevem. Ruku v ruce se změnou fyzického vzhledu, se ztráta kštice projevu i po psychické stránce. Vždyť právě husté a silné vlasy jsou u ženy rysem její krásy.

Padání vlasů je přirozený jev, staré ustupují novým. Dermatologové vám potvrdí, že ztráta 50 až 80 vlasů denně nepředstavuje nic abnormálního. Problémy začínají u většího počtu, kdy se běžná obměna kštice mění v chronické vypadávání.

Co způsobuje ztrátu vlasů? U obou pohlaví se příčiny liší, stejně jako následná léčba. U mužů i u žen hrají velkou roli hormony, dále stres a celkový zdravotní stav i třeba roční období. Ani sami lékaři stále neznají všechny příčiny, které se podepisují na stavu vlasů a vlasové pokožky.

Nicméně výzkumy postupují mílovými kroku kupředu a současné novinky dokáží v mnoha případech značně ulehčit od tohoto citlivého problému. U žen se navíc bere v potaz možné nešetrné zacházení – nadměrné vysoušení, populární žehlení a různé chemické úpravy v čele s barvením, které vede ke zvýšené lámavosti. I to se projevuje na celkové hustotě kštice.

Již zmiňovaná hormonální disbalance se projevuje na hlavách nadpoloviční většiny mužů, nevyhýbá se však ani ženám. Ty postihuje dědičné hormonální padání vlasů až v 40 procentech, nejsou u nich vzácné typicky mužské kouty či holé kolečko na temeni hlavy. Nejsou-li na vině ztráty vlasů hormony, velmi často je jedná o nadměrnou lámavost a křehkost, čímž dochází k dostupné ztrátě objemu.

Velkou úlohu lékaři připisují stresu, ten si pokožka velmi dobře pamatuje a podle toho se také zachová. Stresová zátěž se na stavu vlasů nemusí projevit hned, ale až po čase. Příčina se můžete datovat i několik měsíců dozadu. Všechny tyto faktury je proto nutno mít na mysli při řešení ztráty kštice.

U vypadávání pozorujeme, že tkáň obklopující kořínek vlasu, se velmi rychle stává nepružnou. Kořínek, který je takto omezený, se stále méně drží v pokožce hlavy a je tak méně vyživován. Tímto způsobem oslabený vlas je stále slabší a křehčí. Nakonec dojde k jeho vykořenění a předčasnému vypadnutí. Tuhnutí tkáně způsobuje podle posledních výzkumů mikropodráždění na samém povrchu hlavy.

Team vědců v laboratořích L'Oreál navíc objevil ucelenou řetězovou reakci, ke které dochází při nadměrném vypadávání vlasů. Odborníci jsou schopni oddělit jednotlivé fáze a tak nastolit vhodnou léčbu a zvrátit nepříjemný proces. K řetězové reakci dochází nadměrných stresem. Vše začíná mikropodrážděním a nadměrnou tvorbou volných radikálů. Následně se stane to, že ve druhé fázi pokožka tvoří více kolagenu, základní stavební materiál vlasového pouzdra, ve kterém se nachází vlasový váček. Přílišným množstvím kolagenu váček tuhne a tlačí na kořínek. Ten nedostává dostatek hydratace ani další výživné látky. To vede ke třetí fázi – samotnému vypadávání, neboť vlas je v důsledku nedostatečné výživy slabý a tenký.

Co dělat, když ráno na polštáři nebo v kartáči objevíte větší množství vlasů? Především se ke své hřívě začněte chovat citlivě. Nešetrné zacházení celý stav značně zhoršuje a u žen může být hlavní příčinou ztráty vlasů. Zařaďte do pravidelné péče speciální kosmetické přípravky zaměřené právě na řídnoucí hřívu. Nesmírně vhodná je též návštěva a konzultace u dermatologa.

VHODNÉ KOSMETICKÉ PŘÍPRAVKY

Již zmiňovanou řetězovou reakci vypadávání vlasů dokáže přerušit dermatologická kúra Kerium z laboratoří La Roche-Posay. Jde o první kúru, která neutralizuje všechny jednotlivé etapy řetězové reakce vypadávání vlasů. Je založena na čtyřech registrovaných patentech. Unikátní spojení aktivních látek zaručuje vynikající výsledky již po 6 týdnech pravidelného používání. Vypadávání vlasů se zpomaluje o 78 procent, zatímco hříva dostává zpět svůj objem, vlasy se stávají silnější, lépe vyživené a jejich lámavost redukuje Kerium o neuvěřitelných 80 procent.

Další nemalou předností přípravku je jeho snadné používání. Balení obsahuje dva typy aplikátorů – klasický rozprašovač na krátké vlasy a speciální aplikátor s prodlouženou koncovkou pro vlasy dlouhé. Kerium bylo vytvořeno pro ženy i muže, u nichž je příčinou ztráty vlasů stres či sezónní vlivy.

Intenzivní péči proti ztrátě vlasů nově uvádí oblíbená řada Fructis od Garnier. Přípravky jsou rozděleny pro ženy a muže, neboť se přesně zaměřují na různé příčiny u obou pohlaví. Kúra obsahuje nenahraditelnou látku v boji proti ztrátě vlasů Aminexil, jehož účinky navíc posilují aktivní koncentráty z ovoce. Aminexil zabraňuje tuhnutí kolagenu a zbytnění vlasového váčku, tím se ke kořínkům dostává tolik potřebná výživa a vlasy nic „neškrtí“. Notnou dávku výživy zajišťují ovocné výtažky, ty mimo jiné dodávají potřebné vitamíny ze skupiny B.

Fructis proti vypadávání vlasů je možné používat během celého roku, zejména v období, kdy dochází k větší ztrátě vlasů – to lze pozorovat hlavně na jaře a na podzim.. Péči aplikujte na vlasovou pokožku každý den, jde to rychle a snadno. Pro optimální výsledky po každé aplikaci pokožku zlehka masírujte krouživými pohyby, zepředu směrem dozadu a po obou stranách. Výborný doplněk představuje také posilující šampón ze stejné řady. Již po 3 týdnech pravidelné péči uvidíte první výrazné výsledky.

Další novinkou na trhu je řada Activ Dr. Hoding od Schwarzkopf & Henkel. Ta představuje čtveřici přípravků, vždy po dvou pro ženy a muže. Šampony a tonika jsou vysoce účinné, protože stimulují energetický metabolismus ve vlasovém kořínku. Fáze aktivního růstu jednotlivých vlasů se prodlužuje, ty pak o poznání sílí. Inovativním prvkem linie je nový, zcela jedinečný komplex aktivních přísad. Nejdůležitější látkou je karnitin tartrát. Jde o přírodní látku, která se vyskytuje v lidském těle. Navíc, díky ní se poměr aktivně rostoucích vlasů výrazně zvyšuje a vlasy zůstávají v růstové fázi mnohem déle.

Šampon a tonikum dámské řady Activ F o vlasy pečují, dodávají jim sílu a ulehčují rozčesávání. Tím se omezuje vypadávání vlasů způsobené nešetrným česáním a lámáním vlasů. Šampon je vhodný pro každodenní použití, tonikum na vlasy aplikujte dvakrát denně. Tento přípravek má obzvláště silné účinky, neboť po delší dobu zůstává na pokožce hlavy.

Foto: archiv firem

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Připravte se na týden, který bude náročnější, a to ve všech směrech. Nejvíce se zapotíte v zaměstnání, kde si nerozumíte s kolegy ani s nadřízeným. Na všechno máte prostě rozdílné názory a…

Nejčtenější články

Doporučujeme