Aby voda v bazénu byla teplá

2. 7. 2009
Aby voda v bazénu byla teplá
Kdo si dnes pořizuje na zahradu bazén už jistě ví, že se v něm může v příjemně teplé vodě koupat od dubna do října. Stačí si jen pořídit vhodný ohřev bazénové vody a výrazně tak prodloužit počet dní vhodných ke koupání. Při jeho výběru je ovšem třeba dobře zvážit nejen technické možnosti, ale i ekonomickou náročnost.

Klepněte pro větší obrázek

Solární panely si berou energii zadarmo od sluníčka, takže prakticky zadarmo dokáží vodu v bazénu vyhřát na příjemných 28° až 30°C a podstatně tak prodloužit koupací sezonu.
 

Solární ohřev
Stále populárnější jsou v posledních letech solární panely, které dokáží využít sluneční energii, takže fungují prakticky zadarmo. Jejich montáž je jednoduchá, rychlá a vodu dokáží vyhřát na příjemných 28° až 30°C. Stačí je jen připojit k výkonné pískové filtraci a ostatní už zařídí sluneční paprsky. Protože je na našem území průměrně 1 400 až 1 700 hodin slunečního svitu v roce, dá se i z poměrně malé plochy solárního panelu získat velký výkon. Koupací sezonu si se solárními panely prodloužíte o několik týdnů.
Kdo má rád pohodlí, může si pořídit solární systém ohřevu s automatickou regulací. Bazén je pak pomocí řídící jednotky, snímacího čidla a elektroventilů vyhříván podle nastavení požadované teploty.

Klepněte pro větší obrázek

Elektrický ohřev
Před několika lety, v době prvního masovějšího rozšíření bazénů, byl nejčastější volbou elektrický ohřev. K využití tohoto průtokového topení je potřeba mít dostatečný příkon elektrické energie. Optimální provoz tohoto zařízení zajišťuje systém automatické regulace, který udržuje teplou vodu v bazénu podle přednastavené teploty. Velkou nevýhodou elektrického ohřevu jsou poměrně vysoké náklady, které s rostoucími cenami energií stále stoupají.
 

Klepněte pro větší obrázek
Tepelný výměník
Další možností, jak si vyhřát bazén, je využití stávajícího vytápění vašeho domu. Pokud je tepelný výměník napojený na dostatečně výkonný zdroj tepla, jako je například plynový kotel, může vyhřívat i vodu v bazénu. Praktické je vybavit ho systémem automatické regulace.
 

Klepněte pro větší obrázek
Pro vyznavače teplé vody je východiskem tepelné čerpadlo, které dokáže prodloužit koupací sezonu až na 7 měsíců.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo pomocí cyklu stlačení a rozpínání teplonosné tekutiny umožňuje odebírat teplo z okolního vzduchu a odvádí ho do vody v bazénu, a tak ji ohřívá. Teplotu vody dokáže zvýšit až o 12°C , a to bez ohledu na to, zda svítí slunce nebo je pod mrakem. Koupat se tak můžete až 7 měsíců v roce.
Ještě donedávna byla ovšem nevýhodou poměrně vysoká pořizovací cena, protože většina typů tepelných čerpadel byla určena na vytápění jak celého domu, tak i bazénu. Ale řada lidí už vytápění domu měla vyřešeno jinak. Právě pro ně je pro ně je východiskem tepelné čerpadlo speciálně zkonstruované právě jen pro ohřev teplé vody. „Vybavit si bazén tepelným čerpadlem je nejen ekologické, ale i úsporné,“ říká Jaroslav Pištěk z Mountfieldu. „Například oproti elektrickému ohřevu vody dokáže z jedné investované kW vyrobit 5 kW. Tímto způsobem získá více než 80% energie z okolního vzduchu zadarmo.“ A to se při dnešních cenách energií skutečně vyplatí.

Zdroj a foto: Mountfield

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pracujete na sobě a každý den se zlepšujete. Nejvíce se soustředíte na profesní posun, který je báječný. Všechno jde jako na drátku. Tento týden byste se měli dostat tam, kam chcete.…

Nejčtenější články

Doporučujeme