Advent začíná: Kde se vzal, co značí jednotlivé neděle a jaké jsou tradice?

27. 11. 2022
Slovo advent je odvozeno od latinského adventus neboli příchod, což naznačuje, že období, které máme před sebou, je dobou očekávání na příchod Spasitele a oslav narození Ježíše Krista. Ale také plné lidových obyčejů a tradic, které s sebou přinášejí smích, radost a těšení se na pohodové vánoční svátky.

Církev si žádá tiché rozjímání, lidé zábavu

Advent začíná první adventní nedělí, která je čtyři týdny před Štědrým dnem. Letos připadá na 27. listopadu. Pro věřící není období adventu jen o samotném narození Ježíše, ale také o čekání na jeho druhý příchod na konci věků a nastolení království božího na zemi. Toto období by měl být časem pokání a odříkání, tedy přesným opakem toho, co se o adventu děje nyní.

Ale i za časů našich předků se náboženská podstata adventu mísila s lidskou touhou po pobavení, a tak vznikaly různé tradice a lidové zábavy, z nichž některé se zachovaly dodnes. Zatímco církev hlásala čtyři neděle půstu, lidé pořádali vánoční trhy, kde prodávali různé laskominy – pečená husa i medovina a pro děti drobné jedlé hračky. Na trzích měl stánek i betlémář, který prodával celé betlémy i jednotlivé figurky. A kdo si prý neodnesl z trhu alespoň jednu figurku, k tomu přišel Ježíšek jako poslední. Pro radost i výdělek vystupovali na trzích různí umělci, kejklíři a zpěváci.

Kam na nejhezčí adventní trhy v Česku? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Příchod nového týdne byste měly přivítat s úsměvem na tváři, protože vás čekají úspěšné chvíle i pikantní okamžiky. Po ne příliš povedeném lednu si to skutečně zasloužíte. Využijte na svou…

Nejčtenější články

Doporučujeme