Afrika zblízka v pražské ZOO

26. 2. 2004
Afrika zblízka v pražské ZOO
V sobotu 21. 2. 2004 byl za víření afrických bubnů v pražské zoologické zahradě slavnostně otevřen zrekonstruovaný pavilon pro malá africká zvířata nazvaný Afrika zblízka.

Pavilon je hned u horního vchodu do ZOO a možná si ho mnozí návštěvníci budou pamatovat v jeho staré podobě, kdy před nízkou budovou do L sídlili plameňáci v kulatém jezírku. Otevřen byl v roce 1956, jeho vnitřní plocha je 625 m2 a 225 m2 zabírají venkovní výběhy.

Vnější podoba pavilonu zůstala zachována, ovšem jezírko nahradily nové zasklené venkovní výběhy v menhirovém poli (ak. sochař Jiří Urbánek), takže návštěvník bude mít pocit, že prochází pouštní krajinou. Bohužel mangusty a další drobní živočichové se do venkovních výběhů nastěhují až na jaře.

Interiér pavilonu pojali jeho tvůrci jako rozvaliny starověkého města, které po odchodu lidí obydleli pouštní a stepní hlodavci, poloopice, ještěrky agamy, pouštní plazi, strašilky, kudlanky, sklípkani a brouci a mnoho dalších živočichů, které často ani pozorný návštěvník Afriky nemá šanci zahlédnout.

Pan ředitel Fejk ve své úvodní řeči sliboval dobrodružné objevování skrytého světa včetně nahlížení do skulin a některá terária byla opravdu umně vtesána do rozpraskaných stěn.

Ve skulině napravo spali drobní pískomilové.

Také nejmenší lišky na světě, fenci, se nenechali náhlým davem za skly svého výběhu nijak vyvést z rovnováhy a posilovali se spánkem na noční lov.

Hraví medojedi dostali několik prostorných příbytků a návštěvníky pobavili neúnavným kočkováním, teda vlastně medojedováním. Je to sice drobná noční šelma, ale přítmí v pavilonu bylo k simulaci noci evidentně dostatečné.

A ještě dva zástupci hmyzu:

Na snímku jistě poznáváte krásný exemplář sklípkana.

Oproti očekávání se tento velký pavouk málokdy brání kousnutím a jeho jed není pro dospělého člověka zdraví či život ohrožující. Při manipulaci si spíš můžete přivodit podráždění kůže jeho ulámanými chloupky.

Strašilka vlevo zase předstírá, že je jen větvičkou stejné barvy jako je kámen.

Za všechny drobné a ve volné přírodě dobře ukryté africké živočichy se s vámi rozloučí sympatická myš bodlinatá a nepochybně vás pozve do pražské ZOO, která teď slibuje otevřít každý měsíc novou nebo zrekonstruovanou expozici.

Na březen se například chystá:

Den otevřených dveří v Indonéské džungli - sobota 6. 3. prohlídka s průvodci - včetně technického zázemí Den ptačího zpěvu - neděle 21. 3. Máte-li ptačí příjmení, máte vstup zdarma!

Na měsíc duben pak namátkou:

Den Země - sobota 24. 4. tentokrát s hady a štíry

Setkání s ... zajímavé povídání vždy na jiné téma v sobotu a v neděli (3. a 4. 4., 10. a 11. 4., 17. a 18. 4., 24. a 25. 4.) - vždy ve 12.00

Můžu doporučit i celoročně otevřenou restauraci Noemova archa, která se nachází hned pod hlavním vchodem a nabízí nejen drobné pohoštění, ale také vábně vypadající polévky a hlavní jídla v cenách 50-80 Kč. Za nahlédnutí určitě stojí i krámek se suvenýry, vždyť kdo by nechtěl nosit třeba triko s nápisem Jsem prase bradavičnaté!

autor: Markéta foto: autor

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, jste věční optimisté, a to vás nabíjí. Na všem vidíte jen dobré věci a nebojíte se pokořit nejvyšší stupně dřiny. Nyní se nemusíte bát, že vám dojdou síly. Podzimní energie…

Nejčtenější články

Doporučujeme