Ahoj mami Vítka Pokorného

15. 6. 2009
Ahoj mami Vítka Pokorného
Na pultech knihkupectví se objevila knížka Vítka Pokorného Ahoj mami, která nabízí zábavný pohled na svět očima dívky, někde mezi 20 a 30 lety, která se domnívá, že jí něco leží u nohou. Svět to ale není...

Klepněte pro větší obrázek Ahoj mami svým charakterem bude blízká především ženám, které v realistickém a přitom mírně šíleném příběhu hlavní hrdinky možná hned několikrát rozpoznají své kamarádky či kolegyně. Jedná se o typické čtení na léto, jež se zajisté stane nezbytným doplňkem a věrným společníkem na dovolených a prázdninách mnoha čtenářů. Čtení na léto ale neznamená, že váš mozek budete moci nechat doma.

Způsob, jakým se Vítek Pokorný dokázal ztotožnit s hlavní hrdinkou a vystihnout její vnímání reality, je naprosto fascinující. "Inspirací mi nebyl nikdo konkrétní. Jen stovky dívek, jejichž rozhovory jsem vyslechl v tramvajích, vinárnách a na diskotékách...a pak také má “zjitřená” fantazie. Vlastně každý okamžik mého života je plný divokých představ. Páral to nazval Muka obraznosti. Navíc vžívat se do kůží jiných lidí je můj denní program..."

Do světa hlavní hrdinky se ponořila i slavná česká textařka Gabriela Osvaldová, která knihu obohatila svými ilustracemi. Jak k této spolupráci došlo, popisuje Vítek Pokorný následovně: "S Gábinou se známe již asi 15 let a máme dost podobný pohled na svět. Řekl bych i smysl pro humor. Troufnu si dokonce říct, že jsme kamarádi (což je pro mě čest). Nikdy jsem nepřemýšlel o nikom jiném a ještě než mi obrázky ukázala, jsem je viděl (díky těm mým Mukům obraznosti) a věděl, že budou takový, jaký mají být. Ona k té knize patří jako vzduch k dýchání."
Klepněte pro větší obrázek
Křest knihy Víta Pokorného Ahoj mami proběhl minulý týden v klubu Solidní nejistota. Moderování akce se ujal sám autor. Bez náznaku jakýchkoliv oficiálních projevů, spontánně, stručně a s přirozenou dávkou sobě vlastního humoru a ironie se hned v úvodu postaral o velice příjemnou a uvolněnou atmosféru. Jako hudební host vystoupil na akci Vítkův nejoblíbenější zpěvák Matěj Ruppert. Pro samotný křest knihy oslovil autor Mahulenu Bočanovou a Miroslava Etzlera. Proč si za kmotry vybral právě je, vysvětlil souvislostí s hlavní hrdinkou své knihy. Mahulenu Bočanovou totiž označil jako vzor ženy, kterou by se slečna K. chtěla stát, a Miroslav Etzler je dle slov Vítka Pokorného ukázkovým příkladem "toho pravého muže", po kterém slečna K. touží. Během křtu na pódiu nesměla chybět Gabriela Osvaldová, která na knize spolupracovala jako ilustrátorka.
Klepněte pro větší obrázek
Vítka a jeho jedinečný debut přišla podpořit řada blízkých přátel. Mezi nimi byla i Marta Jandová , Adéla Gondíková, Patrik Hezucký, Michal Dvořák s přítelkyní Lucií Kvasnicovou  a Iva Frühlingová.

Titul se již krátce po uvedení na trh těší velkému zájmu veřejnosti, o čemž svědčí i jeho umístění v první desítce nejprodávanějších knih. Zároveň se mu dostává velice příznivých recenzí.

Zdroj: Blue Gekko

 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Emoce v lásce bude lepší trochu krotit. Byla by chyba, kdybyste ztratili hlavu kvůli člověku, který za to nestojí. Pokud jste dlouhodobě zadaní, může se bohužel projevit pár nepříjemností…

Nejčtenější články