Albánský paradox: jsou chudí, ale žijí déle a zdravěji

6. 8. 2022
Foto: iStock
Albánský paradox: jsou chudí, ale žijí déle a zdravěji | Foto: iStock
Proč se v nejchudší zemi Evropy dožívají lidé i přes špatnou lékařskou péči a nejvyšší novorozeneckou úmrtnost stejného věku jako lidé ze Západu, a navíc v dobré kondici?

Paradoxy ve výživě

Výživový paradox popisuje situaci, kdy bychom vzhledem k okolnostem a obecně známým vědeckým poznatkům o výživě a životním stylu očekávali určitý konkrétní výsledek; například vyšší míru obezity v populaci a vyšší nemocnost kardiovaskulárními chorobami. U výživového paradoxu se tak však neděje. Asi nejvíce známý je v těchto souvislostech paradox francouzský, který byl poprvé popsán v roce 1819 a později na něj upozornila i oficiální statistická data. Podle nich konzumují Francouzi denně mnohem více problematických nasycených tuků (máslo, tučné sýry, vepřové maso apod.) než Američané, a přesto mají o 30 až 40 % nižší riziko srdečně-cévních onemocnění. Jedním z důvodů může být dle odborníků pravidelná, avšak vcelku umírněná konzumace červeného vína, v němž je obsažena řada významných antioxidantů, kupříkladu resveratrol, pterostilben a další. Důležité je též složení stravy; ve Francii se konzumuje mnohem více čerstvé zeleniny, ovoce a také kvalitních olejů. I za albánským paradoxem stojí výživa.

Jak se vyznat v potravinách a zdravě jíst? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Díky svým solidním schopnostem a vědomostem jste nad věcí. Šéf je s vámi plně spokojený, do toho vám hraje do noty atraktivní přízeň bouřlivého Marsu. Právě jeho síla vám dodává odvahu a…