ALENA (44): Moje dcera brala tvrdé drogy, mám strach, že se k nim vrátí

8. 11. 2018
ALENA (44): Moje dcera brala tvrdé drogy, mám strach, že se k nim vrátí
Zjistit, že vaše milované dítě šňupe pervitin, je silná káva. Hlavně když patřilo k premiantům třídy. Nakonec vám ale nezbude nic jiného než se s tím nejen smířit, ale také těžkou situaci řešit, stejně jako Alena.

Když jsem se dozvěděla, že moje dcera užívá drogy, bylo jí šestnáct. O tom, že si občas dala cigaretu, jsem věděla, ale tohle byl mnohem vyšší level. Prý už bere pervitin.

Nechtěla jsem tomu věřit stejně jako asi většina rodičů v podobné situaci. Kamarádku, která mi to řekla, jsem poslala do háje s tím, že tohle by moje Kamilka přece nikdy neudělala. Je chytrá a ví, že drogy jsou pěkné svinstvo!

Jenže, jak se ukázalo, pravda to byla. Sedla jsem si k internetu a začala hledat informace, jak se lidé po požití drog chovají. Chtěla jsem zjistit, jestli nemůže mít moje kamarádka přece jen pravdu.

Všechno do sebe začalo zapadat. Dcera téměř nejedla, nespala, vypadala unaveně, ale zároveň měla spoustu energie. Neustále něco dělala, do noci si četla…

Tak jsem šla do lékárny a nakoupila testy na přítomnost metamfetaminu v moči. Jsou podobné jako těhotenské testy. Prostě jen počuráte papírek. Když jsem ji donutila test udělat a poprvé viděla pozitivní výsledek, v první chvíli jsem úplně oněměla.

„Už se vám doma něco ztratilo? Nemizí vám peníze? Tak to ještě není tak zlé,“ uklidňovala mě tehdy kartářka. Jenže tahle věta mě znejistěla ještě víc. Začala jsem proto obvolávat protidrogová centra a hledat způsob, jak své jediné dceři pomoci.

Zjistila jsem si o drogách všechno, začala jsem s ní o tom mluvit a vysvětlila jí, že ji mám ráda, jen musíme nastavit nová pravidla hry. Chtěla jsem, aby mi hlásila, kde je, kdy se vrátí. A taky jsem ji občas testy donutila zopakovat.

Přes veškerou moji snahu se ale situace nelepšila. Dcera přestala chodit do školy, nedodržovala pravidla a já se šla poradit s psychologem. Verdikt odborníka byl drsný: „Vyhoďte ji z bytu,“ řekl mi tehdy.

Moje nejhorší noční můry najednou byly reálné. Věděla jsem, že je to kruté, ale totéž mi radili také další lidi, kteří měli podobnou zkušenost.

Kamile jsem řekla, že se může kdykoli vrátit, že tu jsem pro ni, ale tohle si musí srovnat v hlavě ona sama. Nedovedete si představit to zoufalství. Když odcházela, věděla jsem, že je to sázka do loterie, která ji buď zachrání, nebo zničí.

Půl roku byla Kamila kdovíkde. Občas přijela na návštěvu, tu a tam mi zavolala. Do školy nechodila, vyhodili ji. Jednou jsem přijela z víkendu vlakem na Hlavní nádraží a tam jsem ji uviděla. Špinavou, zdrogovanou. Zavolala jsem záchranku a nechala ji odvézt do nemocnice.

Druhý den jsme domluvily pobyt na psychiatrii. Moc se jí nechtělo, ale nakonec léčení se slzami v očích odkývala. Po tříměsíčním pobytu na odvykačce se vrátila domů.

Modlila jsem se, aby to zvládla, aby se k tomu svinstvu už nikdy nevrátila. Kamila zase začala chodit do školy, udělala rozdílové zkoušky a dnes opět studuje. Bylo to těžké období a strach, že se k drogám může znovu vrátit, mám pořád. Bylo mi řečeno, že je to boj na celý život…

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Konečně vás opustila negativní nálada a nastavily jste si jiná pravidla. Díky nim se vám začne dařit a nebudete se stále nervovat. Pracovní i osobní rovina bude příjemná, ale věřte, že se…