ALENA (49): Klimakterium ničí můj nový vztah. Přítel z něj pomalu couvá

37 komentářů

Martina
30. května 2023 • 16:34

PR článek na podporu prodeje substitučních hormonálních léků. I když samozřejmě menopauza je na prd a sexuálnímu životu faakt nepřidá...

Silvia
26. listopadu 2023 • 12:26

@Martina: PR článok by vyzeral úplne inak

Haaaa
7. února 2023 • 13:57

Baba trochu přehání 🤪Hele pokud nechceš šukat, on si najde jinou a ty jim můžeš vařit, prát a uklízet 😝

Karlax
7. února 2023 • 18:22

@Haaaa: Tak zoufalá snad není. Lepší být sama než dělat otroka.

Eva
7. února 2023 • 6:27

Asi bych se nespoléhala jen na přírodní preparáty. Já jsem měla obrovské štěstí, že jsem profrčela přechodem ani nevím jak. Prakticky jsem si toho ani nevšimla. Moje kamarádka se trápila přechodem 3 roky a bylo to drsný. Odnesla si z toho alergie na lepek, laktozu, nesmí bílý cukr, vaječný žloutek . Prakticky nesmí skoro nic. Vždycky byla velice štíhlá a velký jedlík a hlavně mlsoun. Dneska je vyzáblá a přežívá jen na tom, co jí neničí život. Není potřeba se trápit, když má situace řešení. A pokud to chlap nepochopí, není o co stát. Co by dělal, kdybyste byla vážně nemocná ? Utekl ? Co s ním !!

SandraN
7. února 2023 • 5:31

Elynor, když někdo marodí třičtvrtě roku, tak asi nemá angínu. To se o lidech prostě ví, že mají vážnou nemoc. Nevelká pracovní organizace musí nemocného nahradit. A ten jim určitě nebude říkat, příští měsíc přijdu, když sám ví, že to bude na dlouhé lokte.

Ranní průjem
6. února 2023 • 15:23

Vypadá jak pekarka 🙄

mamča
6. února 2023 • 9:27

Možná můj názor odsoudíte, ale já bych doporučovala krom různých bylinných přípravků, nechat si napsat "lehká psychofarmaka" od praktického lékaře. Ten problém není jenom v těle, ale také v hlavě. Pokud dojde k celkovému zklidnění mysli, i fyzický zdravotní stav se zlepší. Vždyť pisatelka zažívá větší strach PŘED náhlými záchvaty neklidu, nespavosti a pocení, než když tyto problémy opravdu nastanou. Novému partnerovi bych popravdě vysvětlila, oč kráčí, a že to nebude trvat věčně. Buď to bude akceptovat, nebo nestojí za to s ním být.

Elynor
6. února 2023 • 9:35

@mamča: Tohle je taky pozoruhodné. Hormony ne, to je fuj. Máme je sice běžně v těle všichni, organismus si je sám produkuje, a když to nedělá, je průšvih, ale je to zlo. Hormony nechceme, to radši bylinky, i když to nepomůže.
Ale "lehká psychofarmaka" - pohodička. Sice to ovlivní to nejdůležitější, co člověk má, a to mozek, změní mu to uvažování, ovlivní intelekt, všechny jeho myšlenky a pocity, celkovou osobnost, ale to neva, to je v pořádku. To není škodlivá chemie jako ty hormony. To si klidně zobneme.

mamča
6. února 2023 • 13:43

@Elynor: Já nejsem proti hormonální léčbě, ale je řada žen, které jí ze zdravotních důvodů podstoupit nemohou.

Ema
6. února 2023 • 14:08

@mamča: Souhlasím s vámi!

mamča
6. února 2023 • 13:38

@Elynor: Ano, to já si klidně zobnu :-). Měla jsem báječnou praktickou lékařku - psychosomatičku. Bohužel jsem se odstěhovala dost daleko, takže už k ní nechodím, ale kdybych potřebovala, vyhledám ji. Spousta problémů zdravotních, vychází nebo souvisí s psychikou. I takové bolesti páteře, které každý léčí hrstí analgetik a opiátů, lze vyléčit nebo zmírnit psychofarmaky. Moje někdejší lékařka mi vysvětlila, že i když mi páteř odoperovali, a měla bych být bez bolesti, nebude to fungovat, "dokud na mě bude naloženo víc, než dokážu unést". Bylo to v době, kdy jsem měla náročnou práci, doma čtyři chlapy a starala se o svého částečně nemohoucího otce. Tehdy psychofarmaka zafungovala líp, než opiáty, které mi na bolest předepisovali odborní lékaři. Nikoho nenutím, aby "zobal oblboly", jen naznačuji, že i to je dočasná cesta, než se nejhorší problémy vyřeší.

Miluše
7. února 2023 • 18:46

@mamča: Velmi správně. Psychofarmaka jsou dnes vysoce selektivní,v kombinaci s psychoterapií účinná a pomůžou,často lépe než hormony. To zaprvé. A za druhé -pustit pána k vodě,každý pravděpodobně chtěl od vztahu něco jiného. On se chce jen bavit( úroveň Haaaa "šukat"),ona asi čekala víc. A že si dle matky "neumí udržet chlapa",to je scestný názor,prostě každý chtěl od vztahu něco jiného. Prostě to nevyšlo a svět se nezboří.

mamča
8. února 2023 • 8:20

@Miluše: Ono pořád setrvává mezi lidmi přesvědčení, že kdo bere psychofarmaka, je blázen.

Lena
8. února 2023 • 20:44

@mamča: Zobe už téměř každý..., proto to v téhle republice vypadá tak, jak to vypadá... 😔

jenicek54
6. února 2023 • 7:14

Bába v krizi. tak to čtu nejraději. stížnosti, výmluvy, od takových radši utíkám ]:-D

Haaaa
7. února 2023 • 13:59

@jenicek54: Jeníčku a máš Mařenku 🤣

Ema
6. února 2023 • 8:53

@jenicek54: I muži mají tzv.andropauzu, ač ne s tak výraznými potížemi jako ženy, tak ani je příroda úplně neušetří. Klimakterium je úplně přirozený proces, kdy žena přichází o svou plodnost. Příroda to zařídila velmi chytře z důvodů schopnosti starat se o potomky. Kdyby totiž mohla děti mít třeba 60 letá žena, tak je velké riziko, že se nebude moct o své dítě starat až do jeho dospělosti. Bohužel to příroda s těmi obtížemi, které se ztrátou plodnosti mohou být spojené, příliš nedomyslela. Ale zato my ženy opravdu nemůžeme.

Ajka
6. února 2023 • 0:41

Hormony ne, i za cenu ztráty chlapa, jednou by mohla litovat.
Co pomůže ještě pár rádoby pěkných let s chlapem, když potom nastoupí nemoc?Příroda se nedá ošálit.

Karlax
5. února 2023 • 22:27

Na bolavá prsa by mohl výborně pomoci kontryhel. Nejlépe čaj od slovenského výrobce. Ty zažívací potíže by mohly (ale nemusely) být intolerance na laktózu. Jinak s pánem bych si promluvila a vidělo by se. Je to dobrá zkouška jeho charakteru, aspoň uvidí, co je pán zač. Jsou to velké změny v lidském těle a je důležité, aby odpočívala a vůbec dělala věci, které jí dělají dobře. Měla by se soustředit na sebe. Hormony nejsou bez rizik a každý je brát nemůže. Pro někoho super, pro někoho ne.

Vera
5. února 2023 • 22:11

Smolar, smolar a zase smolar, takhle teda nee. Takhle by si to paní Alena nemusela říkat. S takovou se ve vztahu neposune. Klimakterium je pro ženu jistě náročné obdobi, nepříjemné období, ale je potřeba ho zvládnout. Nic jiného nám nezbývá. S partnerem, který je o devět let starší bych si promluvila, řekla, tak jak to je. V rámci možností bych se snažila být milá a příjemná. Možná si nedělat přehnané iluze. Buď to dá nebo ne.

Ema
5. února 2023 • 21:39

Je mi 47 a ke konci léta mě začaly klimakterické potíže. Bylo to náhlé a dost drsné. Měla jsem snad 50 silných návalů denně, propotila jsem několik triček denně a ráno jsem musela prevlékat postel. Návaly horka a silné pocení, kdy ze mě doslova lilo, mě pronásledovalo mnohokrát za noc a ráno jsem se cítila nevyspalá a velmi unavená. Každý nával doprovázel tlak na hrudníku, bušení srdce a silná úzkost. Mezi návaly mi byla strašná zima. Cítila jsem se doslova pod psa a několikrát za den jsem se i rozplakala kvůli blbosti. Nebyla jsem to vůbec já. Samozřejmě jsem šla ke své lékařce na gynekologii. Ta mi bohužel hormony nenapsala, protože jsem v minulosti prodělala plicní embolii při užívání antikoncepce. Nakoupila jsem si tedy bylinné čaje, vitamíny, doplňky pro ženy.. Bohužel žádná úleva nebyla. Tak jsem zkusila googlit a narazila na doplněk stravy pro ženy s fytoestrogeny. Už po prvních 3 dnech užívání se mi ulevilo. Od podzimu tento preparát užívám nepřetržitě a jelikož od doby, co mě zlobí hormony, mívám pusu samý opar, přidávám i B komplex forte. V současné době mi je dobře, občas to zazlobí, mám horší dny, ale zase se to srovná. Ještě jedna věc mě překvapila, a to bylo nechutenství. Většina žen si stěžuje, že přibere, ale já naopak několik kilo zhubla.
Neumím si představit, že bych v této době měla poznávat nového partnera. Jsem šťastná, že mám svého muže, který mě dobře zná a je mi oporou.

Iveta
5. února 2023 • 22:22

@Ema : Hormony také nesmím,ze stejného důvodu,zkusím si najít ten doplněk stravy o kterém píšete,už mně nebaví každé ráno převlékat postel

Katerina
5. února 2023 • 19:39

Elynor vy jste k klidně si to doplnte

Noemi
5. února 2023 • 18:02

Jako duchovně založený mi tedy moc nepřipadá. Tohle je možná zkouška jestli za to opravdu stojí. Možná je i dobře, že to přišlo dřív než později, aby se zase nespálila.

Jana
5. února 2023 • 16:41

Normální chlap by měl pochopit, že jsou v životě žen období, které je mnohdy těžké zvládat s úsměvem. Pokud mu na ní záleží, tak by měli hledat způsoby jak se s tím vyrovnat společně.

Dáša
5. února 2023 • 14:33

Klidně bych podstoupila hormonální léčbu, pokud by ty příznaky přechodu vadily mně. Kvůli chlapovi určitě ne. Partner, který se vyhýbá ženě kvůli problémům s přechodem, by mi za to fakt nestál. Sama jsem měla před přechodem antikoncepční tělísko s hormony a kromě toho, že jsem neměla žádné menstrační problémy ani pravidelné problémy s vložkami nebo tampony, tak jsem po vyjmutí tělíska zřejmě byla po přechodu, aniž bych si toho přechodu všimla. Nechápu, proč to nevyužít, když to funguje. Rozumím tomu, že někdo nechce toto používat kvůli ekologii (hormonální znečištění odpadní vody). Chápu, že to někdo nemůže používat ze zdravotních důvodů. Ale nerozumím tomu, proč to někdo odmítá, když mu to lékař doporučí a raději se tím trápí a zažívá muka.

SandraN
5. února 2023 • 13:05

Je potřeba si uvědomit, že přechodem procházíme všechny. Některé snáze, některé výrazněji. Nenaděláme s tím nic. Můžeme si nechat něco napsat u lékaře. Taky si musíme uvědomit, že tohle je jen jedna stránka věci. Řadu z nás kolem tohoto období čeká i některý z velmi nepříjemných bonusů jako je operace myomů, vaječníků, odstranění dělohy, vyjmutí nádorů z prsů, někdy bohužel i zhoubných s následnou léčbou. Oproti tomu jsou změny nálad a noční pocení skutečně zvládnutelné záležitosti. Vzpomínám si na dvě diametrálně odlišné kolegyně. Ta první občas teatrálně přistoupila k oknu, otevřela je a zvolala: proboha, nával! Ta druhá prodělala dvě operace prsu, chemoterapii, odoperování celého lidové řečeného spodku. Ani to s nikým nerozebírala, prostě to musela vydržet. Ta se po tom všem vrátila do práce. Tak se vždy podívala po své kolegyni, jak se vyžívá ve svém dramatu, a moudře mlčela. Myslela si svoje. Jsou už obě v důchodu. Ta první šla do invalidního. S dvěma operacemi malých kloubů na ruce promarodila mnohem delší dobu, než ta druhá. Ta do starobního důchodu normálně poctivě dosloužila. Jsou lidé různí, no. A s těmi svými neduhy se vyrovnají každý po svém.

Elynor
6. února 2023 • 9:22

@SandraN: "Ta druhá prodělala dvě operace prsu, chemoterapii, odoperování celého lidové řečeného spodku. Ani to s nikým nerozebírala, prostě to musela vydržet." - a odkud to potom víte? Když to s nikým nerozebírala? No nic, evidentně se rozkecá vždycky všechno. :-) Osobně tedy nemusím ani jeden typ - ani ty hlasité osoby, co dávají hlučně všem najevo každé své pohnutí, ani takové ty tiché trpitelky, které sice nic neřeknou, ale na kilometry kolem nich to utrpení sálá. Člověk si má svoje zdravotní problémy řešit s lékaři, od toho jsou, ne s kolegyněmi. A to některé takové osoby otravují život zbytku lidstva každý měsíc, protože PMS. Týden z každého měsíce je s nimi peklo a už to je nepřežití. Natož když to trvá při přechodu pořád a to měsíce až roky. Když chce někdo dobrovolně trpět, řekne si, že to je zvládnutelná záležitost, fajn, klidně může. Ale proč by s ním měli trpět i ostatní, to skutečně nechápu.

Iveta
5. února 2023 • 11:29

Tyto potíže jsou opravdu hodně nepříjemné,zažívám momentálně na vlastní kůži,návaly a pocení hrůza a děs,na začátku to byl čajíček,občas malý nával,v noci pocení,ale nic co by se nedalo vydržet,ovšem od určité doby-se to jakoby ze dne na den zhoršilo dost výrazně-návaly šílené,z ničeho nic mně polije hrozné horko,v zápětí cítím jak ze mně teče jak z vodovodu,v několika sekundách jsem mokrá jak myš.V noci ani nemluvím,to jsem prala 2 pračky pyžam denně,někdy se mi nepodařilo ani znova usnout a už jsem se musela převlékat znova.Bylo mi horko a děsná zima zároven-ta mně budila,když jsem byla mokrá jak myš,tak ten spánek také dostává dost zabrat.Kolikrát mně napadlo,jak je dobře,že mám už dlouholetého partnera,který mně prostě už zná,jaké by o bylo,kdybych si v tomhle stavu měla zvykat na někoho nového,před kým se člověk snaží ukázat v nejlepším světle-jak to v začátcích vztahu bývá, to bych opravdu raději zůstala sama.Hormony bohužel nemůžu kvůli ředění krve,ani spoustu volně prodejných přípravků-protože obsahují byliny které se při ředění nesmí.Paní lituji,protože tyto stavy jsou opravdu hrozné a sama si nedovedu vůbec představit je sloučit s nově vznikajícím vztahem.Jestli můžu,mně hodně pomohla šalvěj v tabletách-ráno + večer před spaním,potím se mnohem méně,převlékám se už jen asi 2-3x za noc,a před spaním si dávám sirup z medunky a kozlíku na spaní-a je to opravdu výrazně znát,usnu mnohem dřív a skoro vůbec se nebudím-a to jsem předtím vyzkoušela kde co

Ivka
5. února 2023 • 10:59

Nechápu ženy které mají problémy v přechodu jako paní Alena a odmítají hormonální léčbu. Mě to trvalo skoro 2 roky,pak jsem brala 6 let hormony. Neskutečná úleva. Ale rozhodnout se musí každý sám. A v partnerství se mnoho vyřešilo. Pěkný den.

mambule
5. února 2023 • 9:23

P.S. ještě by tam mohla být nějaká potravinová alergie nebo intolerance, ale ty se zpravidla vyskytnou už v mladším věku. Zkrátka chce to zajít ještě jinam než jenom na gyndu.

Elynor
5. února 2023 • 8:14

Jinak upřímně lituju všechny pány, kterým je "naznačeno" a dámy si myslí, že to stačí a že pán bude chápat. Nebude. Je třeba to říct po lopatě. Alena nemusí podrobně popisovat všechna svá fyzická i duševní pohnutí, lidově řečeno každý prd. Nepotřebuje souznění jako s manželem po 20 letech. Stačilo by říct " Hele, budhisto, jsem v přechodu a občas holt mám slabší dny, kdy se mi nic nechce a je mi blbě. To není tvoje chyba, nic proti ničemu, jsem protivná baba, protože hormony, ne proto, že by ses ty něčeho dopustil. Tak mi to promiň, budu se snažit to co nejvíc ovládat a neházet na tebe svoje nálady." No a pak se tím hlavně taky řídit, tj. opravdu na něj nehrnout svoje nepříjemné stavy.

mambule
5. února 2023 • 6:55

Hormonální léčbu zažívacích potíží bych viděla až jako poslední možnost. V prvé řadě bych si na gastroenterologii nechala zkontrolovat všechny orgány trávicí soustavy, zda není porucha přímo tam. Jako další krok bych se pokusila zbavit patogenní mikroflóry ve střevě - stejně jako se to dělá při průjmech: strouhaná jablka, brambory s mrkví apod., dietku završit bílým jogurtem, kefírem, případně nějaká probiotika z lékárny. Opakovaně! A současně úprava stravy mimo dietní dny: vynechat jednoduché sacharidy a nadýmavé potraviny (např. luštěniny). Teprve kdyby nezabraly ani opakované pokusy přivést střeva k rozumu, šla bych do hormonální léčby.

Elynor
5. února 2023 • 8:04

@mambule: Alena popisuje mraky dalších problémů. Zažívací potíže s přechodem nutně souviset nemusí, pravda, ale to všechno ostatní taky není žádnej med.

mambule
5. února 2023 • 8:18

@Elynor: To všechno ostatní, jako padání vlasů, poruchy spánku, poruchy termoregulace (pocení) má hormonální příčiny a v klimakteriu se objevuje téměř vždy. Jak moc je to intenzivní a jaká je ochota to přetrpět bez hormonální léčby, je individuální. Myslím, že běžně tyto potíže netrvají déle než několik měsíců a vážně netuším, jaké procento žen je léčí hormonálně.Avšak co se týče zažívacích problémů, primární příčina (pokud jsou ostatní orgány trávicí soustavy zdravé) je patogenní střevní mikroflóra. Určitě bych zkusila dietu a určitě bych se nechala vyšetřit, zda je trávicí soustava v pořádku a zda se na přechod jenom nesvádí nějaký závažnější problém, který by nebylo radno zanedbat.

Elynor
5. února 2023 • 6:29

Tyhle věci má člověk dělat především kvůli sobě, ne kvůli příteli. Aby zlepšil kvalitu svého života a zbytečně netrpěl a netrápil se, když nemusí. Alena může čekat, až to "přejde". Třeba i několik let. Bezva vyhlídky. Už teď cítí, že ji ty problémy dost omezují, a že přírodní léčba, ať už je to cokoli, nezabírá. Proč tedy nezkusit, co jí radí lékař. On už takových případů viděl tucty, tak patrně ví, co dělá. A že hormony jsou fuj? A co jiného teď s Alenou mlátí ode zdi ke zdi, když ne hormony? Ty máme v sobě, ať chceme nebo ne, naše těla je produkují a bez nich to nefunguje, jak se teď Alena přesvědčuje na vlastní kůži. Hormony nejsou nic jedovatého, a člověk je potřebuje mít v nějaké rovnováze, což se Aleně neděje, tak je potřeba to upravit a pomoci tomu. Ano, ono se to upraví i "samo", ale ty nepříjemnosti kolem by si mohla ušetřit. V minulosti taková možnost nebyla, a mnohé ženy by jistě byly rády, kdyby byla... Ale je to čistě jen její věc. Možná ji to takhle baví a užívá si to. Prima. Ovšem aby to odnášel chlap, to už by snad chtěla moc. ]:-D Zvláště když mu ani neřekne, co se děje. On i budhista má své meze, kam až je ochoten snášet klimakterické dusno.

Doporučujeme

Články odjinud