Alice Masaryková: Život zasvětila politice a měla strach z lásky

26. 10. 2018
Alice Masaryková: Život zasvětila politice a měla strach z lásky
Milovala hudbu, byla citlivá a měla široké srdce. Alice Masaryková se neustále snažila pomáhat chudým a bezbranným, aktivně pracovala v Československém červeném kříži. Stejně jako její matka Charlotta trpěla depresemi, přesto celý život bojovala za ženská práva. I když ji komunistický režim nakonec připravil o všechno, nikdy se nevzdala československého občanství a byla hrdá na to, že je Češka.

Byla vychovávána moderně

Neměla to lehké – oba její rodiče byli velmi silné osobnosti, které jen těžko mohla dostihnout či snad předstihnout. Do vínku byla Alici Masarykové dána mimořádná inteligence a rodiče ji vychovávali poměrně moderně. Manželé Masarykovi tvrdili, že rodičovství si musí pár rozdělit, takže nebylo neobvyklé, když profesor Tomáš Garrigue Masaryk vařil nebo jezdil s kočárkem. Pomáhal tak své americké ženě Charlottě. Snažil se jít příkladem, když udělal chybu, sám si šel stoupnout do kouta.

Alice dostala stejně jako její sourozenci Jan, Herber a Olga umělecké a hudební vzdělání a mluvila několika světovými jazyky. Později přiznala, že se řídila otcovým heslem: Čím víc řečí umíš, tím víckrát jsi člověkem. Jako malá se dokonce učila rusky. Byla velmi přemýšlivá a poslušná, milovala rodinnou atmosféru. Chodila do Sokola, hodně četla, když pořádal otec doma přednášky, ráda se jich účastnila.

Chtěla se stát lékařkou

V roce 1892 začala studovat na prvním šestiletém českém gymnáziu pro dívky Minerva. Její snem byla lékařská profese. Nikdo se samozřejmě ani nedivil, Alice byla z celé rodiny považovaná za největší intelektuálku. Přihlásila se na medicínu, kde byla jediná žena mezi padesáti muži, zároveň začala studovat filozofickou fakultu. Obě školy jí šly bez problémů, přesto s medicínou ve druhém ročníku skončila.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Hýříte optimismem a vysokým sebevědomím. Ať už se objeví jakýkoliv problém, tak ho expresně vyřešíte. Splnit náročné úkoly je pro jiné skoro nadlidské, ale vy to máte raz dva. Na druhou…

Nejčtenější články

Doporučujeme