Alice Masaryková: Život zasvětila politice a měla strach z lásky

26. 10. 2018
Alice Masaryková: Život zasvětila politice a měla strach z lásky
Milovala hudbu, byla citlivá a měla široké srdce. Alice Masaryková se neustále snažila pomáhat chudým a bezbranným, aktivně pracovala v Československém červeném kříži. Stejně jako její matka Charlotta trpěla depresemi, přesto celý život bojovala za ženská práva. I když ji komunistický režim nakonec připravil o všechno, nikdy se nevzdala československého občanství a byla hrdá na to, že je Češka.

Byla vychovávána moderně

Neměla to lehké – oba její rodiče byli velmi silné osobnosti, které jen těžko mohla dostihnout či snad předstihnout. Do vínku byla Alici Masarykové dána mimořádná inteligence a rodiče ji vychovávali poměrně moderně. Manželé Masarykovi tvrdili, že rodičovství si musí pár rozdělit, takže nebylo neobvyklé, když profesor Tomáš Garrigue Masaryk vařil nebo jezdil s kočárkem. Pomáhal tak své americké ženě Charlottě. Snažil se jít příkladem, když udělal chybu, sám si šel stoupnout do kouta.

Alice dostala stejně jako její sourozenci Jan, Herber a Olga umělecké a hudební vzdělání a mluvila několika světovými jazyky. Později přiznala, že se řídila otcovým heslem: Čím víc řečí umíš, tím víckrát jsi člověkem. Jako malá se dokonce učila rusky. Byla velmi přemýšlivá a poslušná, milovala rodinnou atmosféru. Chodila do Sokola, hodně četla, když pořádal otec doma přednášky, ráda se jich účastnila.

Chtěla se stát lékařkou

V roce 1892 začala studovat na prvním šestiletém českém gymnáziu pro dívky Minerva. Její snem byla lékařská profese. Nikdo se samozřejmě ani nedivil, Alice byla z celé rodiny považovaná za největší intelektuálku. Přihlásila se na medicínu, kde byla jediná žena mezi padesáti muži, zároveň začala studovat filozofickou fakultu. Obě školy jí šly bez problémů, přesto s medicínou ve druhém ročníku skončila.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pluto je negativní konstelaci s Merkurem, tudíž vládnou v rodině neklidné chvilky. I tak jste ve stresu kvůli pracovním povinnostem a neumíte se s aktuální situací poprat. Jeden člen…