Alternativní možnosti léčení chřipky

27. 12. 1999
Epidemie chřipkové virové infekce jsou běžné v zimě. Mnozí lidé nesprávně nazývají obyčejné nachlazení chřipkou. Pravá chřipka je však vážné onemocnění.

Alternativní možnosti léčení chřipky

Epidemie chřipkové virové infekce jsou běžné v zimě. Mnozí lidé nesprávně nazývají obyčejné nachlazení chřipkou. Pravá chřipka je však však vážné onemocnění. Provází jí vysoká horečka s pocitem chladu, pocení, bolesti hlavy, bolesti svalů, slabost, ztráta chuti k jídlu, kašel a bolest za hrudní kostí. Chřipku vyvolá některá z četných chřipkových virových infekcí, které se časem mění a vytvářejí nové kmeny, takže dlouhodobá imunita není možná.Symptomy mohou trvat až týden a pak běžně následuje období celkové ochablosti.
Když co nejdříve po prvních příznacích a pocitu ochablosti zůstanete doma a zvolíte si správné léky, můžete zabránit nejhorším nepříjemnostem, které chřipku provázení. Rozumná léčba zabrání rozšíření infekce a snižuje riziko komplikací.
Nemocní chřipkou by neměli chodit za každou cenu do práce a do školy, kašláním a kýcháním jen rozšiřují infekci a zvyšují pravděpodobnost vzniku komplikací.
Klasická medicína doporučuje zvýšený přísun tekutin, klid a podle potřeby paracetamol (paralen, panadol, ..). Většina mladých a zdravých lidí se z chřipky zotaví bez pomoci lékaře. Antibiotika jsou proti virům a tedy i chřipce neúčinná, avšak lékaři je předepisují kvůli sekundárním bakteriálním infekcím, jako jsou zánět průdušek a zápal plic a k zabránění komplikacím u starších a fyzicky slabších pacientů. Každoročně se vždy na podzim vyrábějí vakcíny proti virům, o kterých se předpokládá, že se během zimy objeví. Očkování však chrání pouze před konkrétními chřipkovými viry, nikoli před jejich ostatními kmeny (které se mohou také rozšířit), a také nechrání před obyčejným nachlazením.

Následující tabulka nabízí přehled alternativních způsobů léčení chřipky a charakteristické účinky jednotlivých léků.

Alternativní léky
proti chřipce
zmírňuje bolest
v
krku
zmírňuje bolest svalů utišuje bolest hlavy snižuje horečku zdolává infekci tlumí kašel podporuje vykašlávání Sedativum
BYLINY

ŤČINKY

česnek                
parní lázeň s eukalyptovým olejem                
tablety s kozlíkem lékařským                
heřmánkový nálev                
kůra z bílé vrby                
šalvěj, kopřiva, eukalyptus, řecké seno ve formě nálevu                
tužebník jilmový                
podběl, jablečník, divizna, locika, kůra z plané třešně                
řebříček, andělika                
oman, květ černého bezu                
VITAMÍNY A MINERÁLY
vápník a hořčík                
zinek                
vitamin B                
vitamin C                
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento týden vám čas strašně rychle letí. Jste tak trochu nostalgičtí, protože byl včera první podzimní den. S létem byste se měli o víkendu parádně rozloučit a vyrazit si za zábavou.…

Nejčtenější články

Doporučujeme