Alternativní možnosti léčení chřipky

27. 12. 1999
Epidemie chřipkové virové infekce jsou běžné v zimě. Mnozí lidé nesprávně nazývají obyčejné nachlazení chřipkou. Pravá chřipka je však vážné onemocnění.

Alternativní možnosti léčení chřipky

Epidemie chřipkové virové infekce jsou běžné v zimě. Mnozí lidé nesprávně nazývají obyčejné nachlazení chřipkou. Pravá chřipka je však však vážné onemocnění. Provází jí vysoká horečka s pocitem chladu, pocení, bolesti hlavy, bolesti svalů, slabost, ztráta chuti k jídlu, kašel a bolest za hrudní kostí. Chřipku vyvolá některá z četných chřipkových virových infekcí, které se časem mění a vytvářejí nové kmeny, takže dlouhodobá imunita není možná.Symptomy mohou trvat až týden a pak běžně následuje období celkové ochablosti.
Když co nejdříve po prvních příznacích a pocitu ochablosti zůstanete doma a zvolíte si správné léky, můžete zabránit nejhorším nepříjemnostem, které chřipku provázení. Rozumná léčba zabrání rozšíření infekce a snižuje riziko komplikací.
Nemocní chřipkou by neměli chodit za každou cenu do práce a do školy, kašláním a kýcháním jen rozšiřují infekci a zvyšují pravděpodobnost vzniku komplikací.
Klasická medicína doporučuje zvýšený přísun tekutin, klid a podle potřeby paracetamol (paralen, panadol, ..). Většina mladých a zdravých lidí se z chřipky zotaví bez pomoci lékaře. Antibiotika jsou proti virům a tedy i chřipce neúčinná, avšak lékaři je předepisují kvůli sekundárním bakteriálním infekcím, jako jsou zánět průdušek a zápal plic a k zabránění komplikacím u starších a fyzicky slabších pacientů. Každoročně se vždy na podzim vyrábějí vakcíny proti virům, o kterých se předpokládá, že se během zimy objeví. Očkování však chrání pouze před konkrétními chřipkovými viry, nikoli před jejich ostatními kmeny (které se mohou také rozšířit), a také nechrání před obyčejným nachlazením.

Následující tabulka nabízí přehled alternativních způsobů léčení chřipky a charakteristické účinky jednotlivých léků.

Alternativní léky
proti chřipce
zmírňuje bolest
v
krku
zmírňuje bolest svalů utišuje bolest hlavy snižuje horečku zdolává infekci tlumí kašel podporuje vykašlávání Sedativum
BYLINY

ŤČINKY

česnek                
parní lázeň s eukalyptovým olejem                
tablety s kozlíkem lékařským                
heřmánkový nálev                
kůra z bílé vrby                
šalvěj, kopřiva, eukalyptus, řecké seno ve formě nálevu                
tužebník jilmový                
podběl, jablečník, divizna, locika, kůra z plané třešně                
řebříček, andělika                
oman, květ černého bezu                
VITAMÍNY A MINERÁLY
vápník a hořčík                
zinek                
vitamin B                
vitamin C                
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Bohužel se budete muset na pracovišti věnovat kolegovi, který pomaleji chápe nebo je prostě nešikovný. To ovšem neznamená, že byste na sebe měli trvale převzít část jeho povinností. Tomu…

Nejčtenější články