Komentáře k článku zpět na článek

Jana 19. 6. 2019 | 15:19

@j66: Samozřejmě že jsem tím "proti přírodě"nemyslela přirozené otěhotnění,ale to že pro matku tohoto věku je proti přírodě postarat se kvalitně o potomka.Nechtěla bych v téměř 60ti letech řešit pubertální výstřelky svého děcka a z důchodu spolufinancovat např.studia na školách.Obzvlášt proto že síly člověku ubývají a nervy už nejsou to co bývaly.Podle mého názoru /a není rozhodně ojedinělý/je už i 40ti letá žena stará na to mít první dítě.
Je to můj názor,polemizovat dále o tom nemíním.Já měla ve čtyřiceti dospělé dítě a jedno dospívající a jsem tomu velmi ráda.A to oba byli naprosto bezproblémoví.

j66 18. 6. 2019 | 18:03
Jana 17. 6. 2019 | 17:01

V každém případě je to proti přírodě,tu neošálíme.Přeji paní a pánovi pevné nervy,až začne dítě chodit do školy.

helza 17. 6. 2019 | 12:59

@Elynor: Já jsem se rozhodně nesnažila vyjádřit nějakou absolutní, obecnou, či jakkoliv generalisovanou pravdu. V žádném případě není možné, aby všichni měli ve stejných situacích stejné, ani podobné pocity. Není to možné ani v těch nejobyčejnějších, standartních situacích, natož v situacích vpodstatě extrémníích a ojedinělých, jako je příběh paní Alžběty. Pouze jsem reagovala na článek a paní Alžběta šťastná je, sama to v článku píše. Ale v její situaci, tedy otěhotní-li ( v případě tvého příběhu navíc nechtěně) padesátiletá žena, budou pocity různých žen zcela jistě značně odlišné. A myslím si, že dokonce ani ta jediná konkrétní osoba, ať už Alžběta, nebo žena z tvého příběhu, nemůže mít jednoznačně takové, či onaké pocity, obě jistě zvažují bezpočet okolností a i tu přešťastnou Alžbětu určitě trápí spousta otázek a nejistot. Nicméně Alžběta je šťastná. Osud rodiny z tvého příběhu je extrémní, reakce rodiny a její neschopnost přijmout realitu, či najít nějaké solidní řešení (třeba dát dítě k adopci) je vzhledem k věku aktérů až neskutečná, ale i to se může stát. Ale i žena z tvého příběhu, přes veškerý svůj jasně negativní postoj k těhoteství, možná prožívala taky pocity smíšené, pocity nenávisti i lásky k nenarozenému dítěti a možná právě ten souboj pocitů v ní, ji později přivedl až na psychiatrii.

Elynor 17. 6. 2019 | 07:29

@helza: Inu, všechno je relativní. Ty vidíš úžasné štěstí, někdo jinej by se v podobné situaci šel utopit. Znám příběh ženy, která nečekaně otěhotněla v 50 letech. Nechtěla to, myslela, že je to přechod, a až pozdě se přišlo na to, že čeká dítě. Přitom měla už děti dávno dospělé a byla i babičkou. Doktoři jí řekli, že na potrat je pozdě, že to musí donosit. Ona to dítě nechtěla a její muž taky ne, vzájemně si dávali za vinu tuhle situaci, a to manželství šlo do kopru. Nerozvedli se, ale žili vedle sebe bez veškeré radosti. Ona půlku těhotenství probrečela, pak se narodil syn, z porodu se dávala dohromady řadu měsíců. Dítě bylo od pohledu zdravé, ovšem když posléze mělo jít do školy, ukázalo se, že je to autista. Ta rodina měla naprosto zničený život. Dneska je ten "pozdní" syn dospělý, je mu kolem 30 let, jeho otec již nežije, a matka je střídavě v psychiatrické léčebně a v lepších chvílích doma a dochází k ní ošetřovatelka. Starší sourozenci toho nejmladšího syna nikdy nepřijali, a ke svým rodičům ztratili bližší vztahy. O tu matku se formálně postarali, když ovdověla, zařídili jí tu léčebnu i pečovatelku, ale to je taky všechno. Když nemusí, tak za ní nepřijedou. Oč jinak a lépe mohl život té matky vypadat, kdyby se jí tohle nepřihodilo? Nebo kdyby se aspoň na to přišlo včas a stihla interrupci. Ne vždy je to štěstí.

helza 16. 6. 2019 | 20:45

Věřím, že okolo této rodinky se to jenom hemží řečmi, ponejvíce zlomyslnými a odsuzujícími. Přesto si myslím, že Alžběta a Vojta prožívají chvíle úžasného štěstí, které jim nikdo, nic, ani ty řeči nevezme. Jejich dítě možná oba rodiče ztratí dřív, než děti dvacetiletých maminek, ale to štěstí a lásku, kterou do něj teď zasejí, v něm zůstane, v těžkých chvílích života mu pomůže a hedikep plynoucí z vyššího věku rodiču se veškerou tou zasetou láskou srovná. Já jim přeji, aby spolu mohli být šťastni co nejdéle.

helza 16. 6. 2019 | 20:33

@Elynor: Alžběta v článku píše, že se s prvním mužem o dítě pár let snažili a ač podle lékařů ona byla naprosto v pořádku, tak neúspěšně. Zřejmě měl problém její ex, její snadné otěhotnění s jiným mužem tedy není tak neuvěřitelné.Co se týče trampa Vojty, pak Alžběta píše: "zjistila o něm, že je rozvedený, bezdětný a že ho nebaví žít jen se psem." Nejde tedy o člověka, který do té doby žil sám.Krom toho obrázek trampa, osamělého vlka, jak nám ho představuje literatura a film má sice své kouzlo, ale nelze ho generalizovat, dokonce bych řekla že pravdu značně stylizuje. Můj muž je taky tramp. Kdysi mi jeho maminka řekla: "kdyby tě nepotkal, nikdy by se neoženil a kdo ví, jak by skončil". Dnes, kdy ho už po těch skoro 40. letech manželství trochu znám, ta slova chápu a věřím jim. Byl o 5 let mladší, takový hanácký obr (2 metry v té době každý neměl), vlnité blond vlasy trochu do zrzava do půl zad a muzikant od Boha - hrál na basu a na všechno co do ruky vzal, svobodný bohém, tramp, a co se týče jídla a pití- bohatýr. Já byla mrňavá, rozvedená se dvěma malými hyperaktivními kluky s diagnostikovanou LMD. Prostě se zamiloval. Možná právě pro svou trampskou, vnímavou, čistou, poctivou a naprosto svobodnou duší, kterou nevedl životem nikdy žádný kalkul, nikdy ji nesvazovaly žádné předsudky a konvence nás vzal a miloval všechny tři takové, jací jsme byli. A to poctivé srdce a svobodnou duši trampa má dodnes. A co znám tu jejich tramskou partu, včetně dvou kapel, ve kterých hrál, všichni se časem oženili, někteří i později než ve čtyřiceti.

bojovníček 16. 6. 2019 | 19:05
Elynor 16. 6. 2019 | 13:30

@Rambíša: No, ono se tam píše, že ji to napadlo, ale že to nešlo. A to mi taky připadá podivné. Ve 28 letech to nešlo a v padesáti ano? Jen tak, přirozeně, bez jakýchkoli zásahů? Taky dost neuvěřitelné.

Andy 16. 6. 2019 | 12:37
Rambíša 16. 6. 2019 | 12:15

Paní nenapadlo celých 21 let mít dítě,ale s "trampem" si ho hned na stará kolena "pořídila"!!! Dítě není věc,aby se pořizovala. Nějak chybí podrobnosti,jestli jim pan tramp doma hraje na kytaru,dělají si v kuchyni ohníček a tak.Slátanina 1.stupně!

amfora 16. 6. 2019 | 09:01

Že by se tramp ve věku kolem 50ti ženil a pořizoval si rodinu ? Dosti podivné a nepravděpodobné. A paní půjde do důchodu s puberťákem na krku. Ach jo.

Elynor 16. 6. 2019 | 07:42

Kdo chce kam... je to její věc, a jejího muže, že to riskli, a velké štěstí, že to vyšlo. Ale nebudu to ani obdivovat ani chválit. Osobně se mi opět jeví příběh jako málo pravděpodobný, protože nevěřím, že by tramp, celý život zvyklý na svobodu bez závazků, kolem padesátky kvůli čokoládovým očím náhle změnil priority a vyměnil volnost a život lesního vlka za bačkory a roli taťky. Zrovna nedávno jsem kdesi na internetech četla podobný příběh, vyprávěný z pohledu toho muže, a tam se psalo něco jako "nemiloval jsem ji, bylo mi jí líto a chtěl jsem jí pomoct, ale najednou se ke mně nastěhovala, a přece ji nemůžu vyhodit..." - ten pán si ovšem při vší smůle dal aspoň pozor, aby z toho nebyl potomek. Ale i tak byl upřímně nešťastný z toho, že má na krku ženskou a ani pořádně neví, jak se to stalo. Takovému příběhu uvěřit mohu, ale že by ten tramp z článku do toho šel dobrovolně... No, možná že jsou takové bílé vrány, nevím.

mambule 16. 6. 2019 | 07:25

Přečtěte si také

Horoskopy

A je tady finále velice úspěšného týdne, ve kterém nelze pochybovat o výrazném profesním růstu. Jen si…

Nejčtenější články

Doporučujeme