Americký gangster

9. 1. 2008
Americký gangster
Čtyři ikony filmového průmyslu se sešly u kolébky akčního dramatu Americký gangster, který aspiruje na jeden z nejsilnějších zážitků, jež si v roce 2008 odnesete z kina. Příběh pašeráka heroinu, starostlivého otce, kata a lidového vůdce Franka Lucase byl poprvé zveřejněn před sedmi lety v článku novináře Marka Jacobsona pro New York Magazine.

V roce 2000 seznámil Jacobsona s Lucasem výkonný producent Nicholas Pileggi, který se podílel na scénářích k filmům Mafiáni a Casino. Tím započal spolupráci, během které Lucas novináři detailně vylíčil svůj neuvěřitelný vzestup a pád. Jeho příběh, od samého počátku, kdy byl svědkem toho, jak mu členové Ku-Klux Klanu v La Grande v Severní Karolíně zavraždili bratrance, přes dech beroucí částky, které prodejem drog vydělával, až po hrozbu doživotního uvěznění, je naprosto ohromující.

Jacobsonův článek „Superfly se vrací“ (narážka na dalšího známého drogového dealera) líčí složitý příběh chudého zemědělského pomocníka, který se přistěhoval do Harlemu a nenápadně obešel známé postavy tamního trhu s heroinem, aby si nakonec v New Yorku vydobyl výsadní postavení. Tím, že tisícům závislých, kteří se v období vietnamské války po amerických ulicích potulovali, prodával kvalitnější drogy za nižší ceny, se Lucasovi podařilo nahromadit bohatství v řádu desítek milionů dolarů – a posléze na sebe i upoutat pozornost zákona. Kdyby se nevěnoval prodeji nelegálních a smrtících látek, byl by Lucas za vedení svého rodinného podniku nepochybně oslavován jako jeden z nejlepších obchodníků desetiletí, ne-li století.

Lucas, který vyrostl v bídě v malém jižanském městečku, přijel do New Yorku v roce 1946. Dvacet let pracoval pro Ellswortha „Bumpyho“ Johnsona (který byl předlohou pro černošského mafiánského bosse ve filmech ze sedmdesátých let o detektivu Shaftovi) jako jeho pravá ruka, až do jeho smrti v roce 1968 - což bylo školou ve stylu gangsterů jako Frank Costello a Lucky Luciano. A po Johnsonově smrti se ujal moci sám. Začal se orientovat na vznikající obchod s heroinem a okamžitě o sobě dal městu znát – přičemž neváhal přiložit pistoli k hlavě každému, kdo by se mu odvážil postavit.

Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto „zálibu“ lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ovzduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas, která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurenčně nejlepší a přitom nejlevnější drogou.

Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne?

Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. „Ten kluk přišel bez peněz odnikud a kombinací chytrosti a drzosti se neskutečně vypracoval, byť na nesprávné straně zákona,“ vysvětluje producent Brian Grazer, proč se rozhodl koupit práva na jeho životní příběh. Scenárista Steven Zaillian neponechal nic náhodě a při psaní scénáře strávil dlouhé hodiny v rozhovorech s oběma protagonisty příběhu. Jeho geneze přesto snadná nebyla, vysněného režiséra Ridleyho Scotta musel Grazer několikrát přemlouvat a ten kývl až poté, co scenárista Zaillian rozšířil postavu neúplatného poldy Robertse. „Líbil se mi ten protiklad všeobecně respektovaného gaunera a na druhé straně chlapa, který je kvůli své poctivosti všemi považován za černou ovci,“ říká slavný režisér.

Oscary ověnčení herci Russell Crowe (Gladiátor, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho) a Denzel Washington (Training Day, Hurikán v ringu) se spojili s oscarovým scenáristou Stevem Zaillianem (Schindlerův seznam, Gangy New Yorku) a neméně úspěšným režisérem Ridleym Scottem (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen). Vznikl strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena.

Thriller Americký gangster uvádějí česká kina v originálním znění s titulky od 3. ledna 2008.

Foto: Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Už nějaký ten pátek jste velcí oblíbenci nadřízeného a on má ve vás důvěru. Na pracovišti jste také miláčci kolegů, protože hned každému pomůžete. Nevíte, co je slovo únava. Bohužel se…

Nejčtenější články

Doporučujeme