Američtí naháči zakládají odbory

12. 6. 2002
Američtí naháči zakládají odbory
Doby, kdy si modelové, pózující převážně jak je příroda stvořila, házeli takzvaně klacky pod nohy a snažili se jeden druhého vytlačit ze scény, jsou zdá se pryč. Tedy alespoň ve Spojených státech. Zdejší nazí pozéři se totiž rozhodli spojit síly a vyrazit do boje proti svým zaměstnavatelům, kteří je údajně "svlékají z kůže".

Američtí naháči zakládají odbory

Klepněte pro větší obrázek Doby, kdy si modelové, pózující převážně jak je příroda stvořila, házeli takzvaně klacky pod nohy a snažili se jeden druhého vytlačit ze scény, jsou zdá se pryč. Tedy alespoň ve Spojených státech. Zdejší nazí pozéři se totiž rozhodli spojit síly a vyrazit do boje proti svým zaměstnavatelům, kteří je údajně „svlékají z kůže“. Posloužit by jim k tomu měla nově založená odborová organizace, jejímiž členy jsou převážně modelky a modelové fotící akty pro časopisy a reklamní účely.

„Chceme si tak vylepšit více než bídné pracovní podmínky,“ prohlašují američtí naháči. Členové Spolku modelů z Philadelphie požadují po modelingových agenturách vyšší mzdy, lepší vytápění fotoateliérů a více soukromí při focení. „Za stávajících podmínek se už nedalo pracovat. Pokud nebudou splněny naše nové požadavky, do práce prostě přestaneme chodit,“ varují své zaměstnavatele modelové specializující se na nahé akty.

Nejlepší z modelů a modelek, kteří se před fotoaparáty odhalují zcela do naha, pobírají plat v přepočtu od 360 do 480 korun za hodinu. Prostřednictvím odborů požadují zvýšení minimálního hodinového honoráře minimálně na 600 korun plus speciální ohodnocení v závislosti na atraktivitě zakázky. „Nejde jen o to, stát před fotoaparátem a umět ze sebe shodit oblečení. Jde o určitý způsob umění, které si zaslouží ocenění nejen výší honoráře, ale i důstojnými pracovními podmínkami,“ říká jeden z členů Spolku, fotomodel Dura z Fishtownu.

Mezi další požadavky fotomodelů patří mimo jiné čistší pracovní prostředí, vypolstrované podlahy kvůli zdraví chodidel a stěny, které zabrání nežádoucím osobám pozorovat modely při práci. „Nikdo z nás se nechce ukazovat nahý nějakým pobudům, kteří na place nemají co pohledávat a jen nechutně pokukují,“ dodal Dura.(Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S polevením v práci se špatně srovnáváte, ale kolegové vás naštěstí podpoří. Ujistíte se, že máte stále extra dobré skóre. Vždyť víte, že každý den není posvícení. Neklesejte na mysli a…

Nejčtenější články

Doporučujeme