Amerika jsou auta

15. 12. 1999
Jak to v Americe chodí s auty nám poslala naše čtenářka, která momontálně v USA bydlí.

Amerika jsou auta

Amerika jsou auta. Každý tady potřebuje auto a nejlépe dvě a čím větší, tím lepší. Všude se buduje drive in a drive through, takže američan si vstříc své lenosti, může vyzvednout peníze z banky, poslat dopis nebo se třeba najist, aniž by musel opustit své auto.
Auto je tady polovina života. Američan už dokáže zvládnout s autem ty nejrozmanitější věci. Dámy se ráno líčí u zpětného zrcátka, zaujaté jak ta nová mascara od Loreal je skutečne báječná a nezaujaté provozem na silnici. Studenti si za volantem na kolenou dopisují zapomenuté úkoly. Pánové si čtou ranní tisk nebo se holí. Snídá se, obědvá se, večeří se a pije se káva.
"Promiňte za ten promáčklý blatník, ale zrovna jsem si kulmovala vlasy a vůbec jsem Vás neviděla": omluvila se dáma mému kamarádovi, po té co mu provedla drobnou úpravu na nedávno zakoupeném automobilu. A tak radím, věnujte tady řízení maximální pozornost, protože zdejší řidiči ji nevěnují. Mají na starosti jiné věci!
A mládež a senioři mají v dopravě zelenou. Trvalo mi dlouho než jsem si zvykla na ty sebevědomé 16-nácky v jeepech a 90-leté babičky a dědečky, co skoro nevidí a nechodí, ale statečne usedají za volanty svých cadillaců.
A jezdí se tady na červenou!
Kdyz jsem byla ve státech poprvé, tak jsem se zhrozila, kolik řidičů si tady projede křižovatku na červenou. Když pospíchame, tak pospícháme! Dokonce si na Vás ještě zatroubí, když vy ji neprojedete ! Mě rozhořčení pominulo, když jsem se při přípravě na získání amerického řidičského průkazu dostudovala, že chci-li na křižovatce odbočit doprava a mám červenou, tak smím, mám-li jistotu, že mi z levé strany nejede žádný automobil. Celkem rozumné, dopravu urychlující řešení. Řešení, které mi dělí problémy při návratu do Čech, kde občas nevědomě zatočím doprava na červenou. Ochránci zákona prominou.
Ráda bych se ještě vrátila k řidičským písemným testům. Až na pár vyjímek, jsou celkem jednoduché. Ale pozor, svojí jednoduchostí Vám mohou pěkně zamotat hlavu. Uvedu přiklad:

Povrch vozovky se stáva nebezpečný :
A. 1 den před deštěm
B. 1 den po dešti
C. za deště
nebo
Při autonehodě jste povinen zaparkovat svůj automobil:
A. v silničním příkopu
B. v přímém prostředku silnice
C. nesmíte zastavit
D. v místě autonehody
Je to tak jednoduché, až podezřele. Vybaven heslem:"V Americe je možné vše", začnete otázku rozebírat a zamotávat se, až nakonec zakroužkujete tu nejhloupější odpověď.

Autor: Čtenářka z USA

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes vstupuje Slunce do znamení Vah, což ve vás evokuje zamyšlení se nad tím, co v poslední době děláte. Stejně tak jako váhavé Váhy budete nerozhodní. Zejména oblast vztahů bude…

Nejčtenější články

Doporučujeme