Anděl svádí ďábla

14. 12. 2006
Komediální příběh ze života pražské smetánky dvacátých let. Mladá fronta vydává knihu Anděl s ďáblem v těle aneb Velká dámská koalice autorů Drahoslava Makovičky a Václava Matějky. Kniha je napsána podle scénáře stejnojmenného českého filmu, který napsali stejní autoři a který režíroval Václav Matějka.

V zámeckém hotýlku Riviéra s nočním šantánem a dámskou obsluhou nacházejí významní pánové intimní prostředí, prvotřídní restaurant, luxusní bar, chambres séparées ke svému uspokojení a odpočinku. Sem přichází hledat práci krásná Renata, která všechny pány ovládne svým andělsky krásným a nevinným obličejem. Tento nediskrétní příběh z diskrétního života z nostalgií zabarvených časů první republiky se stal předlohou pro vznik úspěšné filmové i muzikálové verze. Křest knihy proběhne v pondělí 18. 12. 2006 v 15 hodin v Redutě (Národní třída 20, Praha 1). V roli kmotrů vystoupí Kateřina Brožová, Jana Švandová a Radoslav Brzobohatý.

Praha dvacátých a třicátých let minulého století. V zámeckém hotelu Riviera, podniku s dámskou obsluhou a nočním programem, odkládají vysoce postavení pánové v šatně kabáty, klobouky – i morálku. A právě v tomto prostředí se odehrává příběh mladého bankéře Justize a nádherné dívky Renáty přezdívané Anděl. Ostatně nejen příběh jejich. Kniha zachycuje osudy mnoha dalších postav a postaviček, například policejního inspektora Bulise, který je až fanaticky oddán své práci, osudy poslanců, ministrů, pražského policejního ředitele – a vůbec příslušníků takzvaných vyšších vrstev neboli společenské smetánky. Každý čtenář knihy Anděl s ďáblem v těle si jistě vzpomene na veleúspěšný stejnojmenný film z počátku osmdesátých let či na nesmírně populární inscenaci Hudebního divadla v Karlíně (nesoucí totožné jméno) z druhé poloviny let devadesátých. Právě na základě těchto uměleckých počinů vznikl text naší knihy. Jak film, tak divadelní představení všem čtenářům připomenou dvě bohaté fotografické přílohy, jimiž je tato výpravná publikace opatřena.

Více o autorech Drahoslav Makovička Narodil se 14. září 1927 do maloburžoazní rodiny v moravské Polici u Jesenice – v domě, který tatínek koupil od rabína a ve kterém se dály podivné věci. Křesťanství přijal tři dny poté v nedalekém Kdousově. Vyrůstal však v Praze, v krásných, tvořivých a dosud ničím nepřekonaných třicátých letech, jako dítě první republiky. Maturoval na Lobkovicově reálném gymnáziu, vystudoval sociologii a estetiku, stal se doktorem filozofie a desátníkem v záloze. Napsal asi čtyřicet televizních her, přes dvacet filmových scénářů, tři divadelních hry, studie, kritiky a jako docent JAMU učební skripta. Jsem nestraník, fandím Slavii, obdivuji Chagalla a ženy, když jsou mladé, a přesto chytré.

Václav Matějka Narodil se 4. července 1937. Maminka byla nadšená ochotnice, takže si jako kluk zahrál v Našich furiantech – čtvrté ševcovo dítě. Stejně jako divadlo ho okouzlil film. Studoval na Vyšší filmové škole v Čimelicích, asistoval na Barrandově, ve druhém ročníku na FAMU napsal novelu Nahota (1968) a natočil podle ní svůj první celovečerní film (MFF Cannes). Pro Jiřinu Šejbalovou napsal její vůbec poslední film Sólo pro starou dámu. Vždycky měl rád, když se lidé smějí, zpívají a tančí… Asi proto vznikla hudební komedie Anděl s ďáblem v těle (1983), později i druhý díl

Anděl svádí ďábla – s Božidarou Turzonovovou a Zdenkou Studénkovou. Hudba a tanec se výrazně propojily i ve filmu Má láska s Jakubem, se Zlatou Adamovskou, nebo v komedii, Můj hříšný muž, s Dagmar Veškrnovou a Oldřichem Kaiserem. Na počátku devadesátých let se mi podařilo přemluvit nestora světového divadla Petera Brooka a natočit s ním pro ČT dva dokumenty o jeho tvorbě. Pro HD Karlín vznikl muzikál Anděl s ďáblem v těle. O pár let později, na jevišti Národního divadla v Brně, muzikál Kristián (Thálie pro Danielu Šinkorovou – 2003). Nedávno odevzdal nakladatelství román z jihočeského městečka Jak miluje Anna Marie…Na životě je nejkrásnější život. Hrával s kapelou na maškarních bálech, pohřbech, zabíjačkách, masopustních karnevalech, zpíval po hospodách i barech.

Drahoslav Makovička a Václav Matějka Anděl s ďáblem v těle aneb Velká dámská koalice

román | 289 Kč | vázaná | 184 + 40 stran ISBN 80-204-1527-0 | EAN 978-80-204-1527-1

zdroj: Mladá fronta a. s.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Během víkendu se přesvědčíte o tom, že je partnerský vztah v krizi a hodně vás vyčerpává. Pokud máte děti, snažte se je tlaku ubránit a pro jistotu jim věnujte veškerý volný čas. Ať už to…