Andrea (34): Rodiče mne zatratili kvůli penězům

35 komentářů

Dasa63
10. listopadu 2016 • 23:56

helza: přesně. klidně si půjčí víc, protože věří, že to z většího příjmu splatí. pak stačí nemoc nebo krach zaměstnavatele a než se uzdraví nebo najdou znovu dobře placenou práci, mají nesplacené splátky za desítky tisíc. žádný problém.

kočina
8. listopadu 2016 • 23:14

Mně tedy přijde příběh nereálný taky. Slečna si našla dobře placenou práci, až když už byla v exekuci. Aspoň to teda píše. První, co exekutor obstaví, je plat. Tudíž se to dozví zaměstnavatel ještě ve zkušebce. No, ten bude nadšený a vstřícný jí ten nadstandardní plat vyplácet, když mu zahltí účetní výpočty a splátkami exekutorům. Navíc jakou jí to u velmi dobré práce s příjmem kolem 80000 hrubého udělá vizitku.:-(Kdyby autor napsal, že to splatila do 3. let, neřeknu.
A pokud by příběh byl reálný, tak se slečna nepoučila v ničem. Vánoční předváděčka s půjčeným autem je v podstatě pokračováním původního životního stylu. Přehazování odpovědnosti na rodiče, jak už tu je několikrát psáno, je nedospělé, nevyrovnané, dětinské.

helza
8. listopadu 2016 • 19:39

Dasa52: Naprostý souhlas, já už to psala taky, že Andrea nikde nepsala, že neumí vydělat, jenom s tím neuměla vyjít. A fakt je, že s jídlem roste chuť a tak kdo víc vydělá, taky víc utratí a lidi s vysokými příjmi jsou pak schopni nadělat obří dluhy spíše, než ti s malými.

Dasa63
8. listopadu 2016 • 19:10

j66: rozumný názor, vidím to podobně. i to, že přišla na Vánoce předvádět bohatství ve vypůjčených věcech je pro mě dobrým signálem, že je nevyrovnaná a nedospělá. bez ohledu na to, co jsou zač její rodiče. pořád to říkám, že sociopati vychovají zase jenom sociopata :-) rozhodně ale není vina rodičů, že si nasekala dluhy nesmyslným utrácením peněz. mimochodem píše, jak se naučila zacházet s penězi, ale vypůjčené auto na návštěvu rodičů, kam se dá jet hromadnou dopravou, o tom nesvědčí.

Dasa63
8. listopadu 2016 • 18:55

farah.farah: možná vás to překvapí, ale i člověk s nadstandardním příjmem se snadno dostane do finančních problémů, když utrácí víc, než vydělá. :-) pokud nemáte miliony měsíčně, není to žádný problém. utratit 100 tis. dokážu za jeden den, vydělat ovšem ne moc často. ona píše, že měla dobře placenou práci + brigády. nevím, jak jste odhadly z toho, co je v článku, že se nemohla dostat do rukou exekutora a už vůbec nechápu, jak jste přišli na to, že nic neuměla. ona píše jen o tom, že neuměla zacházet s penězi. to neznamená, že neuměla překládat nebo programovat nebo cokoliv jiného (třeba dělat krupiérku nebo štětku - teda společnici, pardon, co já vím...).

farah.farah
8. listopadu 2016 • 16:43

Dasa52: mněš to neuvěřitelný přijde, né že bych nwvěřila že existují platy 120 00 hrubého a pod, to jistě, ale slečna tak jak popisuje svůj životní styl zjevně žádnou takovou práci neměla, kdyby měla tak by se tak nezadlužila protože by měla na tu životní úroveň kteoru "provozovala" a navíc kdyby takovou práci měla tak to pak nevytlouká nějakýma brigádama.......tak že něvěřím tomu, že by někdo kdo dle všeho měl spíš průměrně placenou práci po té co na něj přijde exekutor nějak zázračně dostal najednou z ničeho nic práci ve vrcholovém managementu a pod kde jsou platy okolo 100 000 hrubého a k tomu si zbytek vydělával na brigádách.....to mi prostě nejde dohromady.
To není otázka toho jestli jde vydělat milion za rok, to jistě jde, ale nemyslím si že je to případ slečny z příběhu.

j66
8. listopadu 2016 • 12:40

Vrátila bych se k podstatě věci, tou je podle mne to, že pisatelka má neurovnaný vztah k rodičům. Podle článku je jí 34 let , to by už si mohla přiznat, že dluhy nasekala sama a tedy není povinnost rodičů je za ní platit. Všude v tisku se píše o tom, že exekutor zajištuje věci v místě kde se dlužník zdržuje a vlastník těch věcí musí určovací žalobou dokazovat, že jsou jeho. Takže chápu rodiče, proč jí u sebe nenechaly bydlet. Ono i teď z článku vyznívá, že za její dluhy můžou oni a jejich výchova, takže je docela prvděpodobné, že by je do dluhů nakonec stáhla sebou. Jestli jsou to takoví sobci anebo naopak to mysleli v dobrém nedokážu posoudit.

Mata69
8. listopadu 2016 • 11:18

helza: poučný článek...asi tak, jakože jí osvítilo, odpoutala se od toho, v čem byla vychovaná a žije spořádaně...a znovu - není dobré nad tím moc přemýšlet. K tomu ten článek určen asi není.

Mata69
8. listopadu 2016 • 11:15

helza: to, že měla kreditní karty vůbec o ničem nevypovídá...tu dostane kde kdo totiž.

helza
8. listopadu 2016 • 10:59

Mata69: Ona ale nepsala, že byla budižkničemu. (jak se tady v mnoha příspěvcích opakuje) Měla svůj byt a kreditní karty, takže určitě pracovala a podle mne, byla-li tam moc vedená k tomu, klanět se penězům, měla i práci s luxusním platem. Jenom si k tomu i ten luxus dopřávala víc, než na co měla, určitě s představou, že si když to přepískne, tak si vezme další kreditku tou dluh splatí a získá čas na jeho splacení. Takových lidí znám docela dost. Když jí došlo, jak velký dluh a jak malý čas na splátky nakonec má, tak si mohla pouze najít ještě lépe placenou práci a k tomu brigády. A začít žít skromě.

Mata69
8. listopadu 2016 • 10:35

lebahu: ale já neříkám, že není reálné vydělat milion za rok - to rozhodně ne! Jen taková "budižkničemu" jak se dotyčná popsala, napíše jak si našla "lukrativní práci", chodila na brigády za 30 Ká a za rok měla meloun a ještě navíc...Nepíše nic o tom, o jakou práci se jedná, tak jen polemizuji. Na rovinu - příběhy si někdo z redakce cucá z prstu, často si nedá práci s menšími i s většími detaily. Je to takovej příběh typu "Napsáno životem" a podobně...není radno nad tím moc přemýšlet. ;-)

lebahu
8. listopadu 2016 • 9:57

Mata69: Tak pokud jí obestavili plat, splácely se z toho dluhy..,. nikde nepíše, že by ten milion plácla na stůl v hotovosti naráz, takže jí ho vycucali z účtu postupně. Případně si mohla nechat posílat výplatu na účet někoho jiného (třeba té kámošky), tak to dělá spoustu lidí s exekucí na krku.
A pokud umí člověk aspoň základy jazyka a je ochotný vypadnout na rok ven, makat 12-16 hodin denně ve dvou zaměstnáních, není problém ten mega vydělat ani jako v podstatě nekvalifikovaná síla. Od kámošky dcera chtěla studovat v USA, neměli na to, tak po maturitě šupajdila na rok do Holandska balit tulipány a na další půlúvazek makala v nějakým skladu elektra či co. Bydlela v největší blechárně za 60 euro týdně a nakupovala jídlo ve slevách v místním Lidlu (nějaký polívky a nápoje měli zaměstnanci v práci zdarma). Minimální mzda 10 euro, po zapracování 12-14. Tak počítej.

Mata69
8. listopadu 2016 • 9:11

Pro mne teda zrovna moc uvěřitelný článek není...za rok ten milion splatila? A ony jí na něm nenaskakovaly úroky? Oni jí exekutoři neobstavili ty příjmy z toho "dobře placeného zaměstnání"? Jakože čekali až na to vydělá? Tak to ovšem nefunguje...Neumím si rovněž představit, jak holka, bez praxe najde najednou takové super zaměstnání. Jistěže se dá vydělat milion za rok, jistěže jsou velice slušně placené práce, ale do takové práce nenaskočí zadlužený člověk ze dne na den! A scéna s nobl oblečením, půjčeným luxusním autem - tomu fakt nerozumím. Co si tím proboha (nebo rodičům) chtěla dokázat?

Dasa63
8. listopadu 2016 • 1:29

Warhammer: no překladatel literatury asi nezbohatne, ale "normální" překladatel, který umí i simultánní tlumočení, si 100 tis. měsíčně vydělá s přehledem.
Překlad v běžném termínu: 260 Kč/NS (315 Kč s DPH).
Expresní překlad do 24 hod : 320 Kč/NS (387 Kč s DPH).
Překlad s úředním razítkem: 750 Kč/NS (908 Kč s DPH).
Cena za tlumočení se pohybuje okolo 6 000 Kč/den.
to je ze stránek překladatele :-)

Dasa63
8. listopadu 2016 • 1:23

helza: samozřejmě, že takových dobře placených prací je hafo, stačí umět něco, po čem je poptávka - překladatelé, vývojáři software, právníci, daňoví poradci, finanční poradci, manažeři, zaměstnanci bank, dealeři všeho druhu atd. vydělat milion za rok není zase takový zázrak, jak se zdá někomu, kdo má průměrnou mzdu nebo důchod a žije od výplaty k výplatě (těch je samozřejmě víc). trochu je to o štěstí a trochu o vzdělání v lukrativním oboru. pro mě je příběh snadno uvěřitelný od začátku do konce. dokonce znám i takové lidi, jako jsou rodiče té pisatelky. tituly a prachy jsou pro ně víc, než vlastní děti a vnoučata.

Janys3
7. listopadu 2016 • 22:41

Podle mě je to také celé vycucané z prstu, nesedí mi tam spousta věcí. Prostě k neuvěření.

pecka
7. listopadu 2016 • 21:12

Taky bych si tipla, že je to celé přitažené za vlasy a vymyšlené.

mambule
7. listopadu 2016 • 17:27

Warhammer: to byl můj tip na základě mé spíše brigády ( překlady jsem dělala kdysi na mateřské a protože jsem kromě cizího jazyka musela ještě perfektně rozumět oboru, ze kterého překládám, tak to bylo opravdu dobře placené). Obecně se debata smrskla na to, zda lze vydělat milión ročně - no já znám dost lidí, kteří meloun ročně opravdu vydělají, ale jsou to všechno "zasloužilí pracovníci" na vysokých postech, kteří si tu pozici budovali celý život. U tak mladé holky nevím - ale pokud jí bylo kolem třiceti, je to po nějaké předchozí praxi úplně vyloučené? Ajťáci - vývojáři software 100 kkč měsíčně mají, musí to být nutně starci nad hrobem? Nevím. Nebo třeba youtubeři si vydělávají i několik set tisíc měsíčně, když jsou šikovní - abychom nezustavali jen u typicky ženských profesí jako je tanec u tyče:-) No a třeba kousek za hranicemi i v takové profesi jako je fyzioterapeut se dají vydělat snové peníze, pokud má člověk kliku a sežene místo na luxusní soukromé klinice pro největší zazobance, jako jedna moje známá, také spíš mladší ženská. Zkrátka velký tah na branku a asi i trochu štěstí a může se zadařit.

farah.farah
7. listopadu 2016 • 16:32

podle mne je to celé vycucané z prstu, ze dne na den byla na ulic a byl z ní žebrák............to se jako stalo jak že skončila na ulici? Normální postup exekutora je v první řadě inkasování peněz z účtu dlužníka a pak srážky ze mzdy......pokud tedy měla viz teorie níže tak dobře placené hlavní zaměstnání, tak by se z ní bezdomovec ze dne na den skutečně nestal, díky nižšímu příjmu by možná musela změnit nájem, ale to fakt není ze dne na den, exekuční řízení neník exekuční dražbě movitých a nemovitých věcí se přistupuje až po té co je zjevné že výše uvedené nebude fungovat, tedy člověk je nemajetný a má takový plat že by z něj dluh neumořil, pokud je to její případ že nijak pořádně nepracovala a utrácela nad svou životní úroveň tak pochybuju že jako bezdomáč co nemá nic a nic moc zjevně neumí by najednou dokázala mít zaměstnání s platem okolo 60-80 tis a na brigádách si došolíchat zbytek je dost nepravděpodobné - průměrmě měsíčně 83 333 čistého po tom co by splatila to z čeho žila.i kdyby bydlela jen za pár korun u kamarádky a jedla rok jen rohlíky se salámem, tak je to pořád měsíčně pár tisíc navíc tak že řekněmě 90 -95 tisíc měsíčně..........neříkám že je to nemožné ale velmi velmi nepravděpodobné. To je už plat vrcholového manažera a na to se zázračně vypracovat od nuly za měsíc opravdu nejde.......a nakombinovat to několika pracemi dohromady se mi taky nezdá jako reálné, i když vezmu v potaz že spala málo a pracovala zřejmě i o víkendech......ale budiž bru to jako teoretický zářný příklad. ...............................................................................................................................
K samotné rodinné kauze, no každopádně pro ni dobrá lekce, v takové situaci by to leckdo spíš vzdal zvlášť pokud byl vychován ve stylu nemakačenka co utráví a nechápe hodnotu peněz. Trochu si říkám kde se v ní vůbec najednou vzalo tolik odpovšdnoti to splatit, když jí přetím bylo u zadele že utrácí cizí peníze a nemá na to jak to splatit, no ale tak budu věřit tomu že někdy se najdou lidé co je kopanec do zadku skutečně až takto probudí.
...............................................................................................................................
Co se pak týče rodičů, osobně tomu demonstrativnímu gestu že tam naběhne v luxusním oblečení a dá jim ručně malované hrnečky nějak nerozumím...co přesně tím sobě nerbo jim chtěla dokázat? Ono ano na jednu stranu ji rodiče tak vychovali a uznávám že to jistě mělo hodně do činění s tím jak vnímala realitu života a hodnotu peněz či vlastní odpovědnost. Ale na druhou stranu zjevně není hloupá, tak že elementární chápání co je to dluh jistě měla a jako dospělá již dělala svá rozhodnutí ohledně života na kreditkách zcela dobrovolně a samostatne, z toho co je tam napsané mi nepřipadá, že by tak žili její rodiče, ti jen dávali důraz na drahé věci, ale nezdá se mi z toho co je tam napsané že by žili na dluh. Samozřejmě chápu její deziluzi a zklamání že jí rodiče nepomohli, když byla v nouzi a neměla ani kde bydlet, ale na druhou stranu když se kouknu na ten příběh jí tím opravdu pomohli protože to byl asi ten poslední hřebíček do rakvičky, který jí donutil něco s tou situací udělat, tak že bych jim vlastně spíš poděkovala, ať už to mysleli jako pomoc a nebo jen jako jednoduché řešení pro sebe, pro ni to byla dobrá lekce...........A že jsou rodiče na peníze, to ví celou dobu, k čemu tedy to vánoční divadlo? Tam vnímám z její strany ještě dětskou reakci. Rodiče nezmění, pro ně dary typu hrneček nejsou a to věděla předem, tak mi není jasné co čekala, že je to potěší, nebo to že je to nepotěšilo bylo přesně to co chtěla? aby si definitivně dokázsala že rodiče jsu jen na prachy? ...............................................................................................................................
Já bych jí pogratulovala k tomu že nabyla finanční gramotnosti a dokázala se vypořádat s opravdu šílenou životníé situací a dolsova si přerovnat hodnotový žebříček............a teď by to chtělo ještě přestřihnout tu pupeční šňůru a dokázat brát rodiče takové jací jsou, a necítit se špatně kvůli tomu že nejsou takoví, jaké by je chtěla mít. To je samozřejmě taktéž nelehké, ae když zvládla takovu životné změnu zvládne jsitě i tohle.

Warhammer
7. listopadu 2016 • 15:42

mambule: Ráda bych znla překladatelku, co tohle vydělá- je to příšerně placená práce, obzvlášť u literatury.

lebahu
7. listopadu 2016 • 14:25

mambule: Dostat se na mega dluhů není zas takový problém, pokud jsou v tom započítané úroky z prodlení (nesplácela, vytloukala dluhy další půjčkou zřejmě čím dál nevýhodnější)+ poplatky exekutorům, to ty nuly za číslem naskakujou velice rychle. A ty brigády za 30,- No asi ten milion nevydělala na nich, ale když nic lepšího nebylo, neležela doma na pupku a makala aspoň za těch 30,-.

Elynor
7. listopadu 2016 • 14:14

mambule: tak pořád jsou takové ty neoficiální brigády v zóně šedé ekonomiky, kde těch 30 korun by i mohlo být, ale to už je opravdu čiré zoufalství, za takovou sumu pracovat. To už by se slečně spíš vyplatil osobní bankrot, než se někde dřít načerno za pár šušní.

mambule
7. listopadu 2016 • 13:31

Elynor: svou dohodu jsem uvedla jen jako příklad, někdo by tutéž práci mohl dělat na zivnostak jako osvč. Anebo tančit u tyče, co na tom? :-) spíš mi přijde jako blbost těch 30 kč za hodinu, vždyť minimální mzda pěkných pár let zpět byla mnohem vyšší. Ostatně, já bych ani nedovedla prošustrovat milión, takže je to určité vymyšlené :-):-):-)

mambule
7. listopadu 2016 • 13:31

Elynor: svou dohodu jsem uvedla jen jako příklad, někdo by tutéž práci mohl dělat na zivnostak jako osvč. Anebo tančit u tyče, co na tom? :-) spíš mi přijde jako blbost těch 30 kč za hodinu, vždyť minimální mzda pěkných pár let zpět byla mnohem vyšší. Ostatně, já bych ani nedovedla prošustrovat milión, takže je to určité vymyšlené :-):-):-)

Elynor
7. listopadu 2016 • 13:10

Aha, tak doslova tam je "dobře placená práce". To vlastně může být například i tanec u tyče, to je taky pravda :-)) No tak jo, tak já to slečně uznám, že ten milion za rok fakt zvládla. Ovšem následováníhodné to není, a že to hází na rodiče, že za to můžou oni, to je trošku hloupé. Oni jí jistě ty kreditní karty nestrčili do peněženky.

Elynor
7. listopadu 2016 • 13:02

mambule: píše, že si našla dobře placené zaměstnání. Ne že začala podnikat. Na dohodu jseš taky zaměstnanec, a platí se za to ty odvody. No a kdo něco pořádného umí, ten snad nemá zapotřebí brát jako brigádu mytí nádobí za třicet na hodinu... prostě tam vidím logické nesrovnalosti. Měli by ty příběhy líp promýšlet, než to zveřejní. Že by to snad byla pravda, to si nemyslím ani na vteřinu, ale i smyšlený příběh by se měl předkládat čtenářům v nějaké trochu propracovanější podobě.

mambule
7. listopadu 2016 • 10:55

Elynor: ale ona vůbec netvrdí, že byla zaměstnanec. Kdysi jsem dělala na dohodu překlady patentové literatury pro farmaceutickou firmu, to byl vejvar kolem 500 kč za hodinu, arciť bych to nevydržela dělat 480 hodin měsíčně :-) Normální pracovní doba je cca 160 hodin měsíčně, ale denně 16 hodin je těch 480, někdo to dá :-) ono se to nezdá, ale holka je mladá, bez rodiny - kdo nemá jinou starost než sehnat prachy a něco pořádného umí, tak ten meloun ročně nemusí být takový problém, jak se na první pohled jeví.

ruzickaa
7. listopadu 2016 • 10:40

Petruna: Tak s tím naprosto souhlasím měla by jim poděkovat skvělá životní zkušenost .

Elynor
7. listopadu 2016 • 10:13

mambule: ano, to může, daňový poradce jistě, ale ti obvykle pracují na vlastní triko, ne jako zaměstnanci. A upřímně - nechat si vést účetnictví nebo daňové poradenství od někoho, kdo prošustroval milion? Nooo... :-))

Elynor
7. listopadu 2016 • 10:12

helza: aby dostala 70 000,- Kč měsíčně, musela by mít plat cca 100 000,- Kč hrubého a zaměstnavatele by to stálo 134 000,- Kč včetně všech odvodů - takové zaměstnání sehnat není jednoduché, a hlavně na to už musí mít člověk nějakou praxi a dobré renomé. Což s exekutorem za zády asi nebude to pravé.

mambule
7. listopadu 2016 • 10:02

Elynor: píše, že si našla dobře placenou práci. Tlumočnice, prekladatelka, možná i účetní, daňový poradce apod. může měsíčně vydělat 100 kč i víc, zvláště když maká 16 hodin denně včetně víkendů. Vyloučené to není. Divní mi prijdou spíš ti rodiče :-)

helza
7. listopadu 2016 • 9:56

Elynor: Těch brigád bylo více a k tomu měla, jak píše, dobře placenou práci. Ovšem musela by vydělat měsíčně 83 333 Kč + na jídlo, nejnutnější potřeby a nájem u kamarádky. Životní minimum pro letošek je něco přes 3 000 Kč, takže musela vydělat zhruba 87 000 Kč měsíčně. Brigády jí vydělaly dejme tomu 17 000, takže vhlavním zaměstnání by musela mít 70 000 Kč/měsíc. Jestli ale lze sehnat takto dobře placenou práci, to opravdu nevím.

Elynor
7. listopadu 2016 • 9:41

Článek bez boxíků, kam to zapsat! :-)) Jen není moc uvěřitelný. Za rok splatit milion? Z brigád za 30 korun na hodinu? To bych chtěla vidět. A u té kamarádky tedy patrně bydlela zadarmo, rok asi nic nejedla, nekoupila si nic na sebe, všechno dala na splátky, a ještě jí zbylo na to, aby si půjčila luxusní auto a další věci? Proč tomu nějak nevěřím? No vlastně je to jedno. Slečna je snad poučená, i když bych si na to moc nevsadila. A rodiče bych neřešila, možná měli svoje důvody, o kterých nic nevíme, proč jí nechtěli pomoct.

Petruna
7. listopadu 2016 • 8:57

Dobrá životní lekce. Každopádně bych rodičům poděkovala. Protože kdyby vás podrželi, tak by jste v tom kolotoči peněz litala po zbytek života. Takhle víte, že se musite spolehat jen na sebe.

zuzinet
7. listopadu 2016 • 8:12

jestli je to pravda tak fakt klobouk dolů. A na rodiče se vykašlete.

Doporučujeme

Články odjinud