Angina pectoris: nový lék, nové šance

21. 8. 2002
Angina pectoris: nový lék, nové šance
Angina pectoris je pokládána za nejnebezpečnější z kardiovaskulárních chorob a sužuje stovky tisíc nemocných. Dochází k ní v důsledku zúžení cév, takže krev nemůže tělem plynule proudit, což kromě sníženého prokrvení některých orgánů vyvolává nepříjemnou bolest v oblasti hrudníku.

Angina pectoris: nový lék, nové šance

Klepněte pro větší obrázek Angina pectoris je pokládána za nejnebezpečnější z kardiovaskulárních chorob a sužuje stovky tisíc nemocných. Dochází k ní v důsledku zúžení cév, takže krev nemůže tělem plynule proudit, což kromě sníženého prokrvení některých orgánů vyvolává nepříjemnou bolest v oblasti hrudníku.

Až dosud existovala dvě definitivní řešení, obě však operativní, tedy pro pacienta riskantní, s dlouhou rekonvalescencí: tak zvaný bypass, přemostění zúženého místa náhradní cévou, anebo násilné roztažení cévy balonkem, balonová angioplastika.

Američtí lékaři z Univerzity státu New York přicházejí s třetí, neoperativní metodou. Spočívá v připevnění gumových manžet podobných těm užívaným při měření tlaku na holeni, stehnech a hýždích. Jejich opakované nafouknutí přinutí organismus k obranné reakci - kolem uzavřených tepen se postupně tvoří přirozenou cestou nová krevní řečiště, kolaterály. Vše probíhá ambulantně, hodinu denně nejméně po dobu sedmi týdnů. Výsledky jsou prý překvapivě dobré. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dalo by se říci, že je pondělí šťastným dnem, protože kolem sebe rozhazujete jen tak pozitivní energii, která proudí ve vašem těle. Pracovně vynikáte ve všech směrech a kolegové se mohou…

Nejčtenější články

Doporučujeme