Angina pectoris: nový lék, nové šance

21. 8. 2002
Angina pectoris: nový lék, nové šance
Angina pectoris je pokládána za nejnebezpečnější z kardiovaskulárních chorob a sužuje stovky tisíc nemocných. Dochází k ní v důsledku zúžení cév, takže krev nemůže tělem plynule proudit, což kromě sníženého prokrvení některých orgánů vyvolává nepříjemnou bolest v oblasti hrudníku.

Angina pectoris: nový lék, nové šance

Klepněte pro větší obrázek Angina pectoris je pokládána za nejnebezpečnější z kardiovaskulárních chorob a sužuje stovky tisíc nemocných. Dochází k ní v důsledku zúžení cév, takže krev nemůže tělem plynule proudit, což kromě sníženého prokrvení některých orgánů vyvolává nepříjemnou bolest v oblasti hrudníku.

Až dosud existovala dvě definitivní řešení, obě však operativní, tedy pro pacienta riskantní, s dlouhou rekonvalescencí: tak zvaný bypass, přemostění zúženého místa náhradní cévou, anebo násilné roztažení cévy balonkem, balonová angioplastika.

Američtí lékaři z Univerzity státu New York přicházejí s třetí, neoperativní metodou. Spočívá v připevnění gumových manžet podobných těm užívaným při měření tlaku na holeni, stehnech a hýždích. Jejich opakované nafouknutí přinutí organismus k obranné reakci - kolem uzavřených tepen se postupně tvoří přirozenou cestou nová krevní řečiště, kolaterály. Vše probíhá ambulantně, hodinu denně nejméně po dobu sedmi týdnů. Výsledky jsou prý překvapivě dobré. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Berani, nyní máte pocit, že zvládnete všechno na jedničku. Největší plány máte s bydlením a rodinným životem. Už teď si chcete rozmyslet letní dovolenou u moře! To by byl super dárek…

Nejčtenější články

Doporučujeme