Komentáře k článku zpět na článek

Milena 5. 5. 2022 | 15:03

Je to tezke, ale clovek nesmi zahorknout! Pred sedmi lety mi zemrela kamaradka a byla jsem na tom moc spatne mnoho mesicu,dokonce jsem zhubla nekolik kilo! Tezko jsem se z toho dostavala a i tu pisnicku od Gotta "co sudicky praly nam" jsem smazala! je to tezke -opravdu-ale clovek musi jit dal! Frantisek byl i muj dedecek, jsou to mili lide-no nicmene-"kdo v srdci zije ten neumira"...bylo by dobre swe pres to prenest a zacit znova! Objimam vsechny opustene...!

batoh2020 21. 12. 2021 | 18:09

Naprosto tu paní z článku chápu! Stalo se mi to samé 13 prosince letos, akurát že manžela zabil covid, je to tak strašlivá bolest kdo nezažil, nepochopí. Pro mě už také vánoce nikdy nebudou existovat, každý rok vždy s dcerou říkáme že nejvíce úmrtí je právě před vánoci jakoby chtěl bůh pokud existuje aby lidé nejvíce trpěli v tomto nostalgickém období. Nejdu 24.tého k mladým, jen bych jim kazila vánoční čas,vezmu si prášky a prospím vánoce které už nenávidím.

Elynor 21. 12. 2021 | 10:42

Osobně třeba dvakrát nemusím duben. V různých letech vždy v dubnu postupně zemřeli tři muži, které jsem milovala víc než sebe - muž, se kterým jsme plánovali svatbu, můj syn, a můj otec. Tři smutná výročí v jednom měsíci. Ale ten duben za to nemůže, je to krásný jarní měsíc, kdy se příroda probouzí po zimě, přijdou první slunečné a teplé dny, kvete fůra jarních kytek, ptactvo zpívá jako praštěné, a taky bývají velikonoce. Měla bych to všechno nenávidět? Ano, v dubnu dojdu na ty hřbitovy, probouzí se vzpomínky, a ta prázdnota, co po těch lidech zůstala, ta tam někde uvnitř pořád je, i ten smutek, a už se to nezmění. Musí se s tím žít. Ale kolem mě je plno dalších lidí, kteří nezemřeli, a kteří mě taky potřebují. Snad. A hlavně já sama nechci prožít zbytek života v depresi, chci mít taky ještě tu a tam radost ze života, z toho, že mým bližním se docela dobře daří, ze zdravých vnoučat... Když to vezmeme do důsledků - ve kterém ročním období nikdy nikdo nikomu nezemřel? No. Vždycky by se našel důvod se trápit a něco nenávidět, ale co by to bylo za život?

Elynor 21. 12. 2021 | 10:28

Před čtyřmi lety na vánoce hustě sněžilo? Že jsem si nevšimla. Tak ale třeba paní bydlí v Krkonoších, to by se dalo ještě pochopit. Chytat ryby o vánocích, to je už horší, ryby v zimě hibernují, skoro nežerou, zdržují se v hloubce a prostě a jednoduše "neberou". To by rybář jistě věděl a toho kapra by nejel lovit v hustém sněžení 23.prosince, to by věděl, že neuloví ani mřenku. No ale třeba paní myslela slovem "ulovit" nákup na vánočním trhu... jsou lidi, že to tak říkají, že jdou lovit, když nakupují. Policie nechodí domů a nenosí osobní věci. Pro to by si paní musela přijít, maximálně by jí zatelefonovali, ale spíš ani to ne, musela by se aktivně sama shánět, kde je manžel a proč nedorazil domů. Ale i to jsem ochotná přejít, třeba měli zrovna službu nějací mimořádně akční policisté naplňující heslo "pomáhat a chránit". Nenávidět vánoce nic nevyřeší. Paní se jen zbytečně trápí. Vánoce fakt nemůžou za nápady lidí, a následky nápadů, které se neukázaly jako chytré. Chápu, že ona asi potřebuje nějakého viníka, něco, co jí vzalo manžela, a holt to odskákaly vánoce. Ale v jejím vlastním zájmu by bylo přestat chodit denně na hřbitov a žít svůj život dál, nedá se nic vrátit ani změnit a ty vánoce taky nikdo nezruší. Anně je teprve 60 let, má před sebou dalších 20 let života, možná i daleko víc, dnes už není výjimkou se dožít i stovky. Dcery to myslí dobře, chtějí matku vytrhnout z osamění a truchlení, ale asi by to chtělo i odbornou pomoc, čtyři roky je celkem dost času na vyrovnání se smutkem a přijetí reality, tak možná to paní sama nezvládá. Nevím, nejsem psycholog. Ale tím, že bude nenávidět vánoce a každé vánoce to ze všech stran rozebírat a trápit se, tím nic nevylepšuje. Slavit je nemusí, to není povinné a plno lidí vánoce neslaví z mnoha různých důvodů, ale týrat se každý rok depresí, to nic moc.

Anna 21. 12. 2021 | 09:50

Jak já té paní rozumím,můj manžel taky zemřel před vánocemi,je to už sice 28 let,ale nikdy nezapomenu a vánoce taktéž nesnáším.Trávím je sama.

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve čtvrtek budete unavené a zjistíte, že potřebujete nutnou dávku odpočinku. Klidně si ho po práci…