Antikoncepce, na kterou se nezapomíná

11. 9. 2007
Antikoncepce, na kterou se nezapomíná
Za posledních dvacet let se procento žen se zájmem o hormonální antikoncepci neustále zvyšuje. Ani dnes však celá řada z nich nemá jasnou představu o tom, jakou antikoncepci by měly chtít.

Často se radí s kamarádkami, hledají informace v časopisech nebo na internetu, ale s požadavkem na konkrétní značku antikoncepce přichází do ordinace jen málokterá. Když už pacientka jmenuje nějakou značku, pak tu, kterou odmítá, protože ji užívala její známá a nebyla s ní spokojená. Při výběru hormonální antikoncepce spoléhá převážná většina žen na svého gynekologa, s nímž společně vybírá mezi antikoncepčními pilulkami, náplastí, injekcí, nitroděložním tělískem a podkožní tyčinkou tu nejvhodnější antikoncepci.

Která je ta pravá? Pacientky často nevědí, co přesně chtějí, na druhou stranu však vědí, že chtějí, aby jejich antikoncepce byla spolehlivá a neškodná. Zvláště mladé uživatelky pak zajímá, jestli se jim při užívání hormonální antikoncepce aspoň trochu vylepší pleť a zda nepřiberou na váze. Starší antikoncepční přípravky s vyšší dávkou hormonů totiž k nárůstu váhy skutečně přispívaly, ale moderní nízkohormonální antikoncepce zvyšování hmotnosti nezpůsobují. Některé ženy mívají obavy také ze snížení libida. Veřejnosti jsou známy informace o tom, že se intenzita pohlavní touhy může při dlouhodobém užívání pilulek s vyšším hormonálním obsahem měnit, a tak se pacientky zajímají i o tuto stránku. Jiné ženy zase očekávají od antikoncepce nereálně to, co od estetické chirurgie – ženy s malými ňadry si slibují jejich zvětšení a ty s velkými prsy naopak jejich zmenšení.

Pacientka P. H., 24 let, asistentka, bezdětná: Slečna Petra se na pracovišti setkávala s nelichotivými poznámkami na své menší poprsí. „Slyšela jsem, že mi po antikoncepci narostou prsa, tak jsem si začala lepit antikoncepční náplast přímo na ně, aby se mi hormony vstřebaly do prsou a ta vyrostla.“ Petře prsa nevyrostla a navíc se dopustila závažné chyby při aplikaci náplasti, protože právě prsa jsou jedno z mála míst, kam se náplast lepit nesmí.

Co na to partner, maminka? V poslední době se o antikoncepci zajímají také muži a maminky mladých dívek. Do ordinace často přicházejí dívky právě na jejich popud, protože si jejich partneři nebo maminky přejí, aby užívaly hormonální antikoncepci. Důvod je prostý – muži i maminky se chtějí pojistit před neplánovaným těhotenstvím svých přítelkyň nebo dcer. Jejich přání hraje svou roli také při výběru a s ním spojenou aplikací antikoncepce. Někteří muži totiž považují za velice sexy zadeček s nalepenou antikoncepční náplastí. Maminky sexy pozadí jejich dcer sice nezajímá, ale i jim nabízí antikoncepční náplast něco navíc – viditelnou kontrolu nad tím, zda je jejich dcera chráněná před otěhotněním.

Matka pacientky M. V., 42 let, úřednice, 2 děti: Paní Marta nikdy neužívala ani se nezajímala o antikoncepci. Když však chození její dcery Katky se spolužákem přerostlo ve vážný vztah a paní Marta začala mít obavy, aby Katka neotěhotněla, začala nad antikoncepcí přemýšlet. Katka byla přece ještě napůl dítě! Gynekolog paní Martě doporučil pro Katku antikoncepční náplast, protože v případě pilulek by musela každý den kontrolovat blistr, zatímco v případě náplasti stačí kontrola letmým pohledem.

Mohou nastat potíže? Velmi často se stává, že uživatelky hormonální antikoncepce trápí špinění, střevní potíže nebo bolesti hlavy a tyto své potíže přičítají hormonální antikoncepci. Neoprávněně, protože na vině není ve většině případů antikoncepce, ale špatný pitný režim (nedostatečný příjem tekutin nebo příjem tekutin nevhodného složení). Dostatečný příjem vhodných tekutin je důležitý pro každého člověka a pro uživatele hormonálních léků zvláště (kvůli vstřebání účinné látky). Například ženy starší 14 let by měly v průběhu dne vypít 40 ml tekutin na kilogram své váhy. Další příčinou problémů uživatelek hormonální antikoncepce může být nedodržování 3 až 5hodinového odstupu mezi užitím hormonálních pilulek a dalších léků. V tomto případě se uživatelky vystavují riziku sníženého antikoncepčního účinku, což se může projevit také slabým krvácením mimo cyklus. Pacientka L. K., 17 let, studentka střední školy: Lucie užívala perorální antikoncepci pravidelně a zodpovědně vždy před spaním. Špinění v průběhu cyklu ji znepokojilo, poněvadž užívala pilulky přibližně ve stejnou dobu. Lucie mnohdy tabletu nezapila, ale pouze nasucho polkla a šla spát, přičemž se napila až ráno u snídaně. „Přišla jsem domů třeba později a nechtěla jsem rodiče rušit hlukem z kuchyně. Nevěděla jsem, že se pilulka nedostane bez tekutiny do žaludku a nedošlo mi, že se nevstřebá. Gynekoložka mi vysvětlila, že je to podobné, jako kdybych tabletu nespolkla.“

A co zapomínání? Nejrozšířenějším a zároveň nejzávažnějším problémem spojeným s hormonální antikoncepcí je její nepřesné užívání. Spousta pacientek užívá hormonální antikoncepci nepravidelně, když si na ni vzpomenou. Jenže někdy si vůbec nevzpomenou! Problémy se zapomenutím užití pilulky řeší gynekologové se svými pacientkami i několikrát týdně, obvykle po telefonu (nejčastěji po víkendu, tedy v pondělí dopoledne). Proti zapomínání užití antikoncepce gynekologové doporučují několik triků, například:

  1. napsat si připomínku na zrcadlo nebo na lednici (pokud se uživatelka ovšem dívá každý den do stejného zrcadla nebo do lednice)
  2. pověsit si balení antikoncepce nad postel, aby bylo vždy to první, co ráno uživatelka uvidí (uživatelka však musí spát stále ve své posteli)
  3. umístit blistr ke kartáčku na zuby (pokud uživatelka nepoužívá více kartáčků) -nechat si předepsat více balení antikoncepce a jedno z nich vždy nosit u sebe (například v pouzdru na doklady)
  4. nastavit si zvonění v mobilu nebo využít různých SMS služeb, které užití antikoncepce připomenou

Tyto triky fungují spolehlivě při pravidelném denním režimu uživatelky, která vykonává běžné činnosti pravidelně a ve stejném prostředí, má stále zapnutý mobilní telefon apod. Proto se už při výběru antikoncepce gynekologové svých pacientek dotazují na jejich životní rytmus a zkouší v něm najít nějakou pravidelně vykonávanou činnost, se kterou by bylo možné užívání antikoncepce spojit. Takovou činností může být i snídaně, oběd nebo večeře, u žen s malými dětmi zase třeba večerníček – pokaždé, když dítě sleduje v televizi večerníček, vezme si maminka antikoncepci. V případě žen s chronickým zapomínáním nebo s naprosto nepravidelným životním rytmem, kdy je obtížné najít jakoukoli pravidelnou činnost, tyto triky nefungují. Aby taková žena snížila riziko zapomínání na minimum, měla by zvážit jinou než perorální formu antikoncepce, například antikoncepční náplast. Náplast se lepí pouze jednou týdně, nemusí se na ni myslet každý den, a proto se na ni nezapomíná. Při zpoždění výměny náplasti navíc dochází k selhání antikoncepčního účinku až po 48 hodinách, zatímco při zpoždění užití pilulky už po 12 hodinách.

Pacientka Z. Š., 28 let, vedoucí cestovní kanceláře, bezdětná: Slečna Zuzana je často pracovně velmi vytížená a hodně cestuje. V návalu všech povinností užívala pilulku naprosto mechanicky (už po chvíli nevěděla, jestli si ji vzala nebo ne) a občas na ni úplně zapomněla. „Moje gynekoložka mi doporučila antikoncepční náplast. Můžu si tak hmatem kdykoliv zkontrolovat, jestli jsem nezapomněla na antikoncepci, a když si na výměnu náplasti nevzpomenu po sedmi, ale až po devíti dnech, nic se neděje!“

Kdo může lepit? Hormonální antikoncepční náplast je vhodná pro všechny ženy v plodném věku, které si přejí šetrnou a pohodlnou antikoncepci s minimálním časovým zatížením. Hormony z náplasti obcházejí zažívací trakt a vstřebávají se přímo do krve, proto tolik nezatěžují trávicí ústrojí a játra ani nepodléhají interakci s jinými léky. Množství vstřebané účinné látky z náplasti není na rozdíl od pilulek ovlivněno zvracením nebo průjmem, a tak se na náplast mohou ženy spolehnout i při zažívacích obtížích. Náplast je ideální hormonální antikoncepcí také v případě řady onemocnění, při kterých se nedoporučuje užívat pilulky.

Pacientka Z. K., 32 let, lékařka, 1 dítě: „Antikoncepční náplast lepím asi jeden rok. Koupala jsem se s ní v moři, jezdila na toboganech, potápěla se v Egyptě a ani jednou se neodlepila.“ Správně nalepená antikoncepční náplast drží velmi dobře. Uživatelky ji mohou lepit na hýždě, břicho, horní zevní část paží nebo horní část trupu, ovšem jen na čistou, suchou, neochlupenou a neporušenou pokožku.

Více informací o antikoncepci najdete na www.jednoutydne.cz nebo na www.mojeantikoncepce.cz.

autor: MUDr. Zdeňka Kravarová Odborný ženský lékař Soukromá gynekologická ordinace, České Budějovice zdroj: Quent

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Od rána jste aktivní a kolegům jdete doslova příkladem. Konečně opět cítíte pevnou půdu pod nohama, tak nepropadejte panice, když se vám něco napoprvé hned nepodaří. Později to zvládnete.…

Nejčtenější články

Doporučujeme