Antonie Nedošinská: Kolegové jí záviděli a uráželi ji, s hraním skončila

19. 7. 2019
Antonie Nedošinská: Kolegové jí záviděli a uráželi ji, s hraním skončila
Její osud nebyl zrovna nejrůžovější. V soukromí měla smůlu, protože velmi brzo přišla o milovaného manžela. Vynahrazovala si to ve filmu a na divadle, protože tam byla skutečně velmi úspěšná. Její především komediální role se staly nesmrtelnými a dodnes se nad nimi smějeme. Přestože byla dobrosrdečná, mnozí kolegové, s nimiž hrála v Národním divadle, jí záviděli slávu. Ve středu uplynulo šedesát devět let od její smrti.

Vyučila se švadlenou

Legendární herečka se narodila v roce 1885 na Smíchově do dělnické rodiny. Žili v chudých poměrech, přesto už od malička toužila po herecké kariéře. Tatínek byl totiž zdatný zpěvák, zpíval v Hlaholu. Bohužel moc pochopení Antonie pro svoje umělecké sny nenašla, a to zejména u matky. Ta byla velká organizátorka a všem dětem naplánovala, co budou jednou dělat. A protože Antonie byla velmi šikovná, pokud jde o šití, měla se vyučit švadlenou. Na dceřiny námitky, že se chce stát herečkou, jen odpovídala, že není dost hezká.

Přestože Antonie poslechla a švadlenou se nakonec vyučila, a dokonce se tím nějaký čas i živila, potají chodila na hodiny herectví. Později odešla ke kočovné společnosti a jezdila s ní po zemi. Během jedné takové štace poznala i ochotníka, bankovního úředníka Jiřího Nedošinského. Oba se do sebe zamilovali a láska to byla tak velká, že se Jiří dokonce vzdal svého místa v bance, aby mohl jezdit s divadlem a být nablízku své Antonii.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zkraje nového pracovního týdne jste vitální a s případnými životními zkouškami se perete dobře. Jste rádi, že práci zvládáte a za odměnu si dopřejete malý dárek. Dalo by se říci, že jste…

Nejčtenější články

Doporučujeme