Antonie Nedošinská: Kolegové jí záviděli a uráželi ji, s hraním skončila

21. 1. 2022
Její osud nebyl zrovna nejrůžovější. V soukromí měla smůlu, protože velmi brzo přišla o milovaného manžela. Vynahrazovala si to ve filmu a na divadle, kde byla skutečně velmi úspěšná. Její především komediální role se staly nesmrtelnými a dodnes se u nich smějeme. Přestože byla dobrosrdečná, mnozí kolegové, s nimiž hrála v Národním divadle, jí záviděli slávu.

Vyučila se švadlenou

Legendární herečka se narodila v roce 1885 na Smíchově do dělnické rodiny. Žili v chudých poměrech, přesto už odmalička toužila po herecké kariéře. Tatínek byl totiž zdatný zpěvák, zpíval v Hlaholu. Bohužel moc pochopení Antonie pro svoje umělecké sny nenašla, a to zejména u matky. Ta byla velká organizátorka a všem dětem naplánovala, co budou jednou dělat. A protože Antonie byla velmi šikovná, pokud jde o šití, měla se vyučit švadlenou. Na dceřiny námitky, že se chce stát herečkou, matka jen odpovídala, že není dost hezká.

Přestože Antonie poslechla a švadlenou se nakonec vyučila, a dokonce se tím nějaký čas i živila, potají chodila na hodiny herectví. Později odešla ke kočovné společnosti a jezdila s ní po zemi. Během jedné takové štace poznala i ochotníka, bankovního úředníka Jiřího Nedošinského. Oba se do sebe zamilovali a láska to byla tak velká, že se Jiří dokonce vzdal svého místa v bance, aby mohl jezdit s divadlem a být nablízku své Antonii.

Jaký byl nejvýznamnější film československé kinematografie? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Ještě minulý týden nevládla v rodinném kruhu příjemná atmosféra, ale s tím je teď konec. Drahá polovička se na vás láskyplně dívá, proto byste jí měli odpustit vše, co vám provedla.…