Aromaterapie. Pomůže s řadou fyzických, emocionálních a duševních problémů

12. 5. 2013
Aromaterapie. Pomůže s řadou fyzických, emocionálních a duševních problémů
Pohladí vás na duši, upokojí vaše nervy a uvolní napětí v těle. To všechno dokáže aromaterapie, která kromě fyzických bolestí řeší i psychické problémy. Její účinky můžete využít v průběhu těhotenství nebo jimi můžete zkusit vyléčit svoje ratolesti.

Aromaterapie je cílené používání vonných výtažků z nejrůznějších druhů rostlin na podporu a zlepšení fyzické kondice, k harmonizaci emočních a psychických stavů a navození pocitu pohody. Rostlinné výtažky, jinak nazývané silice, působí na čichové nebo chuťové receptory a v člověku vyvolávají dojem vůně nebo chuti. Komplexně se vjem vyvolaný vonnými a chuťovými látkami označuje jako aroma. Silice se získávají z rostlin pomocí destilace.

Například pomerančové, grepové a citronové výtažky se mechanickou destilací získávají z kůry plodů. Silice eukalyptu a borovice, tymiánu, máty a podobně se zase získávají z listů nebo z jehličí rostliny. Aromaterapie se dá využívat jako podpůrná léčebná metoda u mnoha chorob a problémů, jako je například migréna, angína, viróza, nachlazení, problémy s krevním tlakem, záněty nebo revmatismus.

Chcete otěhotnět?

K aromaterapeutce Lence Červené většinou přicházejí ženy, které bolí záda ze sedavé práce za počítačem, mají problém s otékáním nohou nebo je bolí hlava. „Často mám i pacientky, které mají psychické problémy, jsou ve stresu, mají deprese. V průběhu masáže silice ředěné v olejích vnikají pokožkou do těla a zároveň se inhalují. Tím uvolňují nejen tělo, ale i psychiku člověka.“ Stejně tak aromaterapie pomáhá i při početí miminka, pokud tedy nejsou problémy s otěhotněním fyziologického původu.

Lenka Červená vysvětluje: „Pokud nemůžete otěhotnět a lékařská vyšetření neobjevila žádnou příčinu, je třeba se zaměřit na psychiku ženy, na její uvolnění, harmonizaci cyklu a podporu partnerského vztahu. Žena potřebuje vypnout od každodenních starostí a přestat myslet na to, že chce otěhotnět a nedaří se jí.“ Příklady z praxe mluví samy za sebe. „Měla jsem pacientku, která jednou potratila a měla velký strach, že ani druhé těhotenství nedopadne dobře. Tak začala chodit na masáže a po pár měsících už test ukazoval dvě čárky,“ usmívá se Lenka.

Výběr olejů

Před zahájením terapie je důležité stanovit diagnózu. Lenka Červená ji podle čínské medicíny určuje vyšetřením jazyka a rozhovorem s pacientem o jeho problémech. Potom namíchá směs olejů nebo nechá klienta, ať si vybere sám podle svého čichu. „Je zajímavé, že člověku většinou nejvíc voní právě ty vůně, které jsou vhodné pro jeho diagnózu. Když ho nechám, ať si sám určí olej, vybere si správně,“ vypráví. Aromaterapii můžete vyzkoušet i sama doma, nemusíte kvůli ní navštěvovat terapeuta.

V obchodech jsou k dostání nejrůznější éterické oleje. Při jejich nákupu dbejte na to, aby byl olej nebo směs olejů 100% přírodní. Aromaterapeutka upozorňuje, že nejkvalitnější oleje se prodávají v tmavých ampulkách se štítkem, na kterém je uveden i latinský název rostliny a návod na použití. Koupené oleje se mají skladovat na chladném místě v dobře uzavřených lahvičkách.

Zdravý domov

U dětí můžeme aromaterapii používat už v novorozeneckém období. Dítě si rychle zvykne a reaguje na vůně éterických olejů. Nejlepší je začít masážemi, a to už týden po porodu. Miminko masírujte velmi jemně zastudena lisovaným mandlovým olejem nebo olejem z meruňkových jadérek. Éterické oleje byste měla začít používat až od 9. týdne – můžete vyzkoušet například oblíbenou levanduli.

Starším dětem lze zpříjemnit pobyt v dětském pokoji tím, že jim místnost provoníte aromalampou s oblíbeným olejíčkem. „Tímto způsobem se dá odstranit spousta problémů. Imunitu posiluje eukalyptus, tea tree, myrta, hřebíček, na uklidnění a dobrý spánek pomáhá meduňka, levandule, ylang-ylang a jasmín, paměť, pozornost a soustředění zlepšuje vůně rozmarýnu, mandarinky, pomeranče nebo majoránky,“ vysvětluje odbornice.

Oleje se výborně osvědčily i u dětí s alergií nebo atopickým ekzémem, pokud se aplikují přímo na postižená místa. Další možností domácího využití aromaterapie je koupel, kterou můžete dopřát sobě nebo dětem (od 2 let).

Silice se vždy musí rozředit v hydrofilním oleji, smetaně, medu nebo nakapat na sůl. Nikdy je nedávejte přímo do vody, hrozí popálení pokožky! Množství silice závisí na jejím typu a objemu vody v koupeli, obvykle se však dospělým doporučuje 5–15 kapek na plnou vanu, u malých dětí stačí jen jedna kapka.

V lázni je třeba být minimálně 10 minut, aby měl olej čas proniknout do těla. Pokud jde o dětskou koupel, můžete se poradit s odborníkem a nechat si odsouhlasit vhodné éterické oleje, potom už můžete improvizovat a vytvářet různé směsi.

Masáže těhotných

Masáž celého těla je bezpečná pro ženy, které mají fyziologický průběh těhotenství a nemají v anamnéze samovolné ukončení gravidity nebo potraty. Pokud je vaše těhotenství rizikové nebo v jeho průběhu trpíte bolestmi v podbřišku, nemusíte být zklamaná.

Můžete vyzkoušet částečnou masáž, například šíje a tváře, která posílí vaši důvěru ve vlastní tělo a dodá vám sebejistotu. Takovou masáž, včetně výběru olejů, by měl provádět odborný aromaterapeut. Měla by být jemná, neměly by se při ní používat žádné hloubkové techniky, hlavně ve spodní části zad a bříška, na chodidlech, dlaních a okolo kotníků. V prvním trimestru se masáže vůbec nedoporučují!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jak už to tak bývá, poslední slovo patří těm nejlepším a o to se hlásíte právě vy! Je to ovšem po právu! Jedete jako blázni a nebojíte se vyřešit problém do detailu ani v pátek. Díky tomu…

Nejčtenější články

Doporučujeme