Asistovaná sebevražda: Kde, jak a za kolik ji lze provést. V čem se liší od eutanázie?

25 komentářů

bye, bye hollywood hills
20. srpna • 15:54
Tamca
18. srpna • 17:20

Tady taky jeden stary dobrak prodaval pres internet leky
aby lidem ,kteri si preji skoncovat se zivotem., pomohl. Jenomze
ho policie nasla a ted si pujde 3 roky sednout do chladku.Ty leky spatne zabirali, lidem po nich bylo hodne zle a dlouho umirali.
Hele a ted me zrovna napadlo,
nemohl by se z vas nekdo jako dobrovolnik prihlasit, aby ty leky otestoval.?
samozrejme za patricnou penezni odmenu... pro vase pozustaly

khdfo
18. srpna • 17:39

@Tamca: Já tedy ne :-) To vyskočení za jízdy z auta jsou jenom takové úlevné představy. Jakože konec bolesti. Reálně uvažuju spíš do budoucna, až to bude fakt potřeba. Chtěla bych mít možnost bezbolestně a levně odejít aniž bych musela jezdit do NL. I když si nedovedu představit ten okamžik, kdy se rozhodnu zmáčknout ten knoflík v té umírací kapsli. Stisk a za pár vteřin konec. Kde najít tu odvahu. Když pořád ještě můžu nějákou chvilku žít.

Tamca
18. srpna • 18:37

@khdfo: Tady se v NL zadny knoflik nemacka se smrticim obsahem, takhle to funguje
prave ve Svycarsku. Tady o tom napsal jeden pan o svym priteli do medii.
Tomu priteli bylo uz 85 let a stale se mu lamaly kosti. Lekari ho poslali do nemocnice, po uzdraveni prijel domu a zase si zlomil ruku nebo nohu, proste se ta jeho nemoc nedala vylecit. Tak zazadal o eutanazi, jenomze mu ji tady zamitli...Pritel se tedy rozhodl, ze se necha zeutanazovat ve Svycarsku, kde se to provadi bezne za 10 tis. euro. to bylo pred 5 lety. dneska si urcujou urcite o 2 tis. vic za elekriku a za plyn.Pri prijmu je to tam pry velice prijemne prostredi, nabidnou vam kavu, aby se clovek trochu uvolnil. , dalsi faze je, ze si jde clovek lehnout na lehatko
zdravotnik mu zavede infuzi do paze pak si clovek sam zmackne to tlacitko se smrticim obsahem....,Coz je dost dobre vymysleno. Clovek se musi dale obslouzit sam. zadny doktor tam nefiguruje. Jsou ti Svycari ale
chytry hlavy...,Pomahaji lidem skoncit jejich utrpeni a zaroven si plni jejich Svycarske banky.
Clanek, ktery byl publikovan v mediich o tomhle pripadu lidi dost zarmoutil.

jfaoi
18. srpna • 18:54

@Tamca: Je to dost nekřesťanský. Zabiju tě, ale musíš mi hodně zaplatit. Když nemáš peníze, tak tě nezabiju a trp si dál. Takovej obchod s utrpením. Přitom spousta lidí by tě zabila úplně zadarmo, jen kdyby mohla :-) Takže chytří jsou, to jo. Takovým tím způsobem jako Hitler.
Ale ta káva, nevím nevím :-) Čekala bych spíš sedativa :-)

Johaneta
18. srpna • 16:42

Já bych věděla, jak to udělat mnohem levněji. Kdo má zájem, prozradím.

Tamca
18. srpna • 16:17

Ja vidim problem v tom, ze zadny z doktoru to nechce provadet tu
eutanazii. Pry nikoho zabijet nebudou.... ,...tohle je jejich argument, proc to odmitaji, vykonavat.
Tady v NL je provadeno
4 tis. eutanazii za rok. Hodne zadosti byva take zamitnuto.....,
Podle me by stacilo, aby par lekaru treba mediku prijeli sem do NL
na praxi, aby videli , ze je to docela dost jednoduche.
Muj dobry znamy mel vysokou skolu zdravotni pracoval na kardiologii
a sam pak mohl u svych pacientu vykonavat eutanazii....
Vypravel mi o tom , jak prijde dat pacientovi prvni injekci, tim se pacient uklidni a usne, uz je vlasne polomrtvy a pak za par hodin mu prijde dat tu druhou injekci. po ktere pacient zemre....Tihle pacienti jsou pochopitelne vsichni byvali pacienti se srdecnimi chorobamii a maji povoleni k eutanazii.
Kdyz jsou ti pacienti uz hodne zeslabli tak jim staci jen jedna injekce,zkrati se jim alespon to utrpeni a jejich rodinam take..

Elynor
19. srpna • 7:57

@Tamca: K tomu, že doktoři nikoho zabíjet nebudou - docela by byla zajímavá statistika, kolik lidí zemřelo, protože se lékaři zmýlili, neurčili správnou diagnózu nebo správnou léčbu, nebo se na to rovnou vykašlali, na pacienta se neobtěžovali ani podívat, nebo pacient čekal na vyšetření tak dlouho, až už bylo pozdě. Nevím, jak ve zbytku světa, ale v ČR by si měl každý doktor tohle uvědomit, než začne protestovat proti euthanasii. Za covidu si zvykli ordinovat po telefonu, a na jakékoli vyšetření se čeká týdny a ž měsíce, na operace i roky. A někdy se ten člověk už nedočká.

khdfo
18. srpna • 16:47

@Tamca: Stačilo by, aby si člověk v lékárně vyzvedl dva prášky. Jeden s okamžitým účinkem, po kterém usne, a druhý, po kterém za pár minut zemře. Do pusy si to většina lidí může dát sama. Doktoři nejsou potřeba. Sama přemýšlím o jedu na krysy, vyskočení za jízdy na dálnici ze sedadla spolujezdce a fén do vany. Ale ta vzpomínka na to, jak to bolelo, když jsem si v dětství sedřela koleno...Nebo ještě atentát na nějákého diktátora.

Elynor
18. srpna • 9:08

Podle mého osobního názoru má každý člověk mít svobodnou volbu odejít z tohoto světa dle svého uvážení. A důstojně. Ne aby musel skákat pod vlak, věšet se, a další podobné nepěkné způsoby. Nepodmiňovala bych to nevyléčitelnou nemocí a bolestmi. Jsou i jiné důvody, proč může chtít člověk zemřít. Nikdo nemá právo druhému nařídit "musíš žít", protože on za dotyčného jeho problémy řešit nebude. Za svůj život nese zodpovědnost každý sám a měl by ji nést i za svou smrt, ne že musí za každou cenu trpět, protože někomu třetímu se neuzdálo dovolit mu to ukončit. V případě lidí dlouhodobě žijících jako trosky neschopné čehokoli a udržované při životě jen přístroji a snahou lékařů by to mělo být přímo trestné. Kolik lidí kdy prosilo o smrt všechny kolem a marně? I psovi kolikrát lidé dopřejí lepší konec života než vlastnímu příbuznému. Přitom to nemá žádný logický a omluvitelný důvod, nechat bližního se trápit a jen se dívat. Zabíjet zdravé lidi ve válkách je zjevně v pořádku a děje se to celou historii lidstva. Dovolit umřít člověku, který už nemůže dál a je zoufalý, to v pořádku není? Kdo dal lidem právo o tom rozhodovat, kdo smí zemřít, když sám chce, a kdo ne? A že za to dokonce musí zaplatit a jet do cizí země, aby tam mohl v klidu umřít, to je už hanba největší.

Anna
18. srpna • 8:10

Modelový příklad :
Žena ve vyšším věku, desítky let vdaná, bezdětná, objeví se milenec se kterým otěhotní. Při vyšetření je zároveň odhalena agresivní forma rakoviny prsu.
Čekají dvojčata, dcerka umírá, syn Patrik, kterému je rok svého otce nikdy neviděl. Jsou sami dva. Matka žije jen pro něj i v posledních chvílích.
Myslíte si, že má finance na tuto službu?
A kam by dala malého?
A proto jsou případy jako je Jana s Adámkem Krkonoše, smrt matky se dvěma ratolestmi u Macochy.... 🖤🖤

Elynor
18. srpna • 9:14

@Anna: Tady bych byla opatrná. Člověk může být nešťastný přes veškerou mez, kterou unese a skočit do té Macochy, když už není zbytí, ale sám. Nemůže přece s sebou brát děti, které z toho nemají rozum a nemohou samy za sebe rozhodovat. To je jednoduše vražda, zabít nic netušící dítě, protože já už nechci žít, a nemá to nic společného ani s euthanasií ani s asistovanou sebevraždou.

Melodie
18. srpna • 16:39

@Elynor: Říká kdo, že je to vražda? Já to vidím jinak.

Elynor
19. srpna • 8:08

@Melodie: Trestní zákoník, § 140 a další.

Melodie
19. srpna • 23:07

@Elynor: Hm, taky názor. Takže dokud neexistovaly zákoníky, neexistovaly vraždy?

Elynor
20. srpna • 7:50

@Melodie: Zákoníky existovaly již v dávné minulosti lidstva. Dokonce i u zvířat žijících ve smečkách/hejnech/stádech a jiných společenstvích fungují nějaká ta pravidla, která sice nelze nazvat zákoníkem, nicméně jedinec, který to nedodržuje, obvykle skončí špatně.

Melodie
20. srpna • 11:37

@Elynor: Tak se netvařte, že váš pohled je lepší, než můj.

Melodie
20. srpna • 11:36

@Elynor: Moje řeč. Co je vražda nedefinujou zákony, ale vnitřní nastavení každého člověka. A vzhledem k tomu, že jsou lidi rovnoprávní, máme tu i 7 miliard rovnoprávných pohledů na to, co je vražda a co ne.

Anna
18. srpna • 10:07

@Elynor: A riskovat, že se syn dostane k rádoby pěstounům pedofilům. 🤔

Elynor
18. srpna • 14:21

@Anna: A to má být co, omluva pro vraždu dítěte? To snad nemůžete myslet vážně.

clo
18. srpna • 16:38

@Elynor: A co té matce za to uděláte? Odsoudíte ji trestu smrti?

Elynor
19. srpna • 8:04

@clo: Potrestat takovou matku samozřejmě už nemůžete. Ale tady nejde o trest, nýbrž o to, aby bylo ve všeobecném povědomí, že takové chování je nepřijatelné a že by člověka nemělo ani napadnout něco takového udělat. Ano, vždycky bude nějaké minimum lidí, kterým to bude jedno a udělají to stejně. Ovšem pokud to bude někdo dodatečně omlouvat, nebo dokonce schvalovat, tak tomu hodně napomáhá.

Melodie
19. srpna • 23:19

@Elynor: Na světě je toho tolik, co by se mělo, a nedělá se to. Každý má svůj pohled na věc. A abych pravdu řekla, je mi u prdele kolik dětí zahyne rukou vlastní matky. A klidně to budu veřejně vytrubovat do světa. Se mnou taky nikdo neměl soucit. Zlo plodí zlo. Lidi ho milujou. Volí ho, chválí ho, chtějí s ním kamarádit. Mají ho mít. Navíc v čem je život dítěte hodnotnější, než život prasete? Cítí stejnou bolest, stejnej pudovej strach, oba neschopní si uvědomit co je to smrt. Není rozdíl mezi vraždou dítěte a vraždou prasete. Ale vepřové vám chutná, že?

Elynor
20. srpna • 7:59

@Melodie: Tak přinejmenším má život dítěte poněkud jiný potenciál, než život selete. Ze selete vyroste prase, nic víc. Pořád to bude jen prase. Jistě existují i výjimečná prasata v rámci svého druhu, ale to člověk vesměs neocení, protože je to jiný živočišný druh. Většina lidí projevuje příslušnost k lidskému druhu, a k vlastním spolulidem se chová jinak než k prasatům, nebo třeba k mravencům. Dítě je taky člověk. Může z něj vyrůst objevitel fúzního mezihvězdného pohonu, léku na rakovinu, významný umělec, spisovatel, politik, vůdce národů, nebo taky ne. Když to dítě jako čtyřleté hodíte do Macochy, nikdy se nedozvíte, jestli jste nezpomalili vývoj lidstva o století. Ale tuším, že jsou mezi námi i jedinci, kterým se to těžko chápe. Milují zlo, chválí ho a chtějí ho mít. Třeba by se jim líbilo, kdyby se s nimi zacházelo jako s prasaty?

Melodie
20. srpna • 11:33

@Elynor: Tak se mnou se jako s prasetem zachází odjakživa, takže já projevuju příslušnost k prasatům. Prase mi ještě nikdy neublížilo. Nicméně pokud je zavrženíhodnost vraždy dána tím, jaký potenciál zničíte, pak vražda bezdomovce nevadí? Možná je to spíš dobrý skutek? Něco jako očistný oheň pro les? Ještěže jsou na světě strážci morálky jako vy. Mají ji promyšlenou do nejmenšího detailu. Kulhá to ovšem v tom, že pokud spolčnost dospěje na určitou úroveň, jsou v jedné generaci stovky lidí s potenciálem vymyslet to samé. Špatné by bylo zabít je všechny, ale když zabijete jenom jednoho z nich, ostatní ho plně nahradí, neliší se to pak od vraždy prasete. Jinak zlo mám opravdu ráda. Je to nejvyšší forma svobody. A svoboda je nejvyšší dobro. Z toho ekvivalentně plyne, že zlo je nejvyšší dobro.

Doporučujeme

Články odjinud