Aspirin může u kuřaček působit jako prevence proti rakovině plic

16. 7. 2002
Aspirin může u kuřaček působit jako prevence proti rakovině plic
Pravidelné užívání aspirinu může zredukovat na minimum nebezpečí vzniku nejběžnějšího typu rakoviny plic. Muži ale mají v tomto případě smůlu. Podle zjištění vědců funguje aspirin pouze u žen!

Aspirin může u kuřaček působit jako prevence proti rakovině plic

Klepněte pro větší obrázek Pravidelné užívání aspirinu může zredukovat na minimum nebezpečí vzniku nejběžnějšího typu rakoviny plic. Muži ale mají v tomto případě smůlu. Podle zjištění vědců funguje aspirin pouze u žen!

Autoři studie zveřejněné v prestižním British Journal of Cancer prokázali, že ženy, které aspirin pravidelně užívají, jsou o polovinu méně náchylné k onemocnění rakovinou plic. Vědci věří, že počet úmrtí klesne v přímé úměře s počtem lidí, kteří přestanou kouřit - u mužů na dvacet procent, u žen na osm. �Výzkumu se zúčastnilo více než čtrnáct tisíc žen. Ptali jsme se na dlouhodobé užívání aspirinu, na životní návyky a na to, jak dlouho kouří,� objasňuje výzkum jeden z autorů. �Největším rizikovým faktorem pro rakovinu plic se samozřejmě ukazuje kouření. Pokud ale ženy tuto neřest zkombinují s pravidelným užíváním aspirinu, tak možnost, že onemocní rakovinou, vcelku výrazně sníží,� uvádí lékaři.
Podle odborníků stačí ženám užívat osvědčený lék k utlumení bolesti třikrát týdně. Pravděpodobnost onemocnění se tak sníží o třetinu v porovnání s kuřačkami, které lék neužívají.

Lékaři sice přiznávají, že důvod, proč má právě aspirin tyto účinky, přesně neznají, avšak současně zjistili, že aspirin je dokonalou prevencí také rakoviny střev. �Nemáme sice pádné důkazy proč je aspirin proti některým druhům rakoviny tak účinný. Můžeme se jen domnívat, že jedním z důvodů může být jeho výrazné protizánětlivé působení,� dodávají lékaři.

zdroj: Plus
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Už zase je tu pondělí! Panny ho jinak milují, ale právě teď se jim nakupilo mnoho práce a nevědí , kam skočit. Jindy do puntíku připravené Panny se nemohou pohnout z místa měly počítat i…