Aspirin může u kuřaček působit jako prevence proti rakovině plic

16. 7. 2002
Aspirin může u kuřaček působit jako prevence proti rakovině plic
Pravidelné užívání aspirinu může zredukovat na minimum nebezpečí vzniku nejběžnějšího typu rakoviny plic. Muži ale mají v tomto případě smůlu. Podle zjištění vědců funguje aspirin pouze u žen!

Aspirin může u kuřaček působit jako prevence proti rakovině plic

Klepněte pro větší obrázek Pravidelné užívání aspirinu může zredukovat na minimum nebezpečí vzniku nejběžnějšího typu rakoviny plic. Muži ale mají v tomto případě smůlu. Podle zjištění vědců funguje aspirin pouze u žen!

Autoři studie zveřejněné v prestižním British Journal of Cancer prokázali, že ženy, které aspirin pravidelně užívají, jsou o polovinu méně náchylné k onemocnění rakovinou plic. Vědci věří, že počet úmrtí klesne v přímé úměře s počtem lidí, kteří přestanou kouřit - u mužů na dvacet procent, u žen na osm. �Výzkumu se zúčastnilo více než čtrnáct tisíc žen. Ptali jsme se na dlouhodobé užívání aspirinu, na životní návyky a na to, jak dlouho kouří,� objasňuje výzkum jeden z autorů. �Největším rizikovým faktorem pro rakovinu plic se samozřejmě ukazuje kouření. Pokud ale ženy tuto neřest zkombinují s pravidelným užíváním aspirinu, tak možnost, že onemocní rakovinou, vcelku výrazně sníží,� uvádí lékaři.
Podle odborníků stačí ženám užívat osvědčený lék k utlumení bolesti třikrát týdně. Pravděpodobnost onemocnění se tak sníží o třetinu v porovnání s kuřačkami, které lék neužívají.

Lékaři sice přiznávají, že důvod, proč má právě aspirin tyto účinky, přesně neznají, avšak současně zjistili, že aspirin je dokonalou prevencí také rakoviny střev. �Nemáme sice pádné důkazy proč je aspirin proti některým druhům rakoviny tak účinný. Můžeme se jen domnívat, že jedním z důvodů může být jeho výrazné protizánětlivé působení,� dodávají lékaři.

zdroj: Plus
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dalo by se říci, že je pondělí šťastným dnem, protože kolem sebe rozhazujete jen tak pozitivní energii, která proudí ve vašem těle. Pracovně vynikáte ve všech směrech a kolegové se mohou…

Nejčtenější články

Doporučujeme