Ať vás slunce neumoří aneb Vytvořte si na zahradě stín

3. 9. 2019 Prezentace klienta
Ať vás slunce neumoří aneb Vytvořte si na zahradě stín
Zahrada bez stínu se může zejména v horkých a slunných letních dnech snadno změnit v poušť, kde nikdo nechce trávit čas. Jistě se ani vy nechcete grilovat na sluníčku? Vytvoření příjemného stínu na zahradě docílíte hned několika způsoby. Jakými?

Pobyt na zahradě je tím nejlepším způsobem trávení letního dne. Bez kousku stínu tam ale dlouho nevydržíte. Stín si přitom vytvoříte velmi snadno se stínící technikou jako je třeba slunečník, markýza nebo pergola.

Stín za každých okolností

Už jsme říkali, že vytvořit stín na zahradě není nic těžkého. Na začátek je ale potřeba promyslet si pár věcí. Zejména to, kolik do stínící techniky chcete investovat, jak velký stín chcete vytvořit a při výběru zohledněte i to, jak moc je váš výběr náročný na údržbu.

Stromy

Stromy jsou ideálním řešením stínu na zahradě. Samozřejmě mluvíme o těch už vzrostlých. Zahrada se stinným koutkem ze stromů je vskutku nádherná, ale tohle řešení má i své nevýhody. Pokud nemáte čas čekat, než vám stromy dostatečně vyrostou, nebo nemáte dostatek peněz koupit si již vzrostlý strom, nebude to to pravé řešení pro vás.

Slunečník

Pokud víte, že čekání není nic pro vás, pořiďte si slunečník. Nenáročná forma stínící techniky, která nezruinuje váš rozpočet má tu výhodu, že ji můžete postavit téměř kamkoliv. Slunečník si můžete koupit v rozličných velikostech, od těch menších až po ty opravdu velké, třeba čtvercový s rozměry 3x3 metry. Při výběru se podívejte i na materiál a zpracování textilie, doporučujeme nekupovat slunečník s gramáží textilu nižší než 250 g.

Markýza

Markýza má oproti slunečníkům tu nevýhodu, že ji nemůžete umístit kamkoliv, ale jen na stěnu domu. A vyšší mohou být i pořizovací náklady. Kromě toho je ale skvělým řešením pro zastínění velké plochy. U této stínící techniky si při výběru dejte pozor na materiál konstrukce, jelikož bude neustále vystavena vlivům počasí. Podle možností si také můžete zvolit, jestli chcete markýzu s ruční klikou nebo s elektromotorem, který ocení mimo jiné starší lidé nebo rodiny s dětmi.

Pergola

V čem je pergola lepší než markýza? Především má nohy a její konstrukce tak spočívá na několika opěrných bodech, tedy sloupech. Celá konstrukce je často umístěna k domu a je ze dřeva nebo hliníku, přičemž zastřešení lze vyřešit několika způsoby: střešní krytinou, polykarbonátovými deskami nebo hliníkovými lamelami. Pergola je teda nejen skvělou stínící technikou, ale dokáže vás ochránit i před deštěm. Boky pergoly mohou zůstat otevřené, nebo je můžete nechat zarůst popínavými rostlinami.

Altán

Altán nebo malý přístřešek je asi nejnákladnějším ze všech způsobů vytvoření stínu, ale často také nejhezčím. Než se do něj pustíte, musíte si promyslet místo, velikost i materiál. Dřevo je opravdu nádherný přírodní materiál, ale je potřeba ho i pravidelně udržovat. Zvolit ale můžete i přístřešek na zakrytí terasy a zakomponovat do něj venkovní rolety. Výhodou altánu je, že si ho můžete přizpůsobit tak, aby se hodil do celkového prostoru zahrady i k domu.

Stínící technika a samotný stín je důležitý nejen pro člověka, ale i kvůli rostlinám, které máte v zahradě vysazené. Ideální je tvořit stín stromy, ale čekat, než vyrostou, je běh na dlouhou trať, a tak si pomozte stínící technikou, třeba slunečníkem nebo pergolou obrostlou břečťanem či převislou růží.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Minulý víkend byl prostě parádní a užívali jste si rodinnou pohodu. Nyní to nebude tak idylické, protože se nemůžete zbavit uštěpačných poznámek, které míříte ke svých bližním. Naordinujte…

Nejčtenější články

Doporučujeme