Dětství poznamenané válkou
Narodila se 16. března 1930 v Praze jako Vlasta Janoušková. Od malička hrála divadlo a chodila na balet, v jedenácti se objevila v Národním divadle. Dětství moc radostné neměla, poznamenala ho válka. Rodiče zatklo gestapo a oba skončili v koncentračním táboře. Aťka nemohla pokračovat ve studiu, takže žila u příbuzných. Soukromě se ale dál učila němčinu, cvičila poctivě na klavír, zpívala a tančila. Po válce se maminka vrátila z Osvětimi, otec bohužel v Dachau dva týdny před osvobozením zemřel.
Zpátky do divadla
Maminka Aťky se pak znova provdala a ona získala nevlastní sestru i otce. S oběma dobře vycházela. Chvíli se živila jako korespondentka, kde využila svoje výborné znalosti němčiny, zpět do divadla se dostala díky E. F. Burianovi. Začala hrát v jeho divadle a později jezdila s kabaretem Emana Fialy a s R. A. Dvorským. Natáčela pro rozhlas, hrála ve filmech (například ve Formanově Amadeovi), věnovala se divadlu pro děti a dlouho spolupracovala s Josefem Zímou.
Konec s hormonální léčbou
Aťka Janoušková byla malého vzrůstu. Když se v dětství projevila porucha růstu, pokoušeli se rodiče s tím nejprve něco dělat, absolvovala hormonální léčbu, kterou ona ale nakonec přerušila. V rozhovoru pro Blesk prozradila, že to byl souboj, který nemohla vyhrát a vlastně ani nechtěla. „Vyrůst za rok o dva centimetry, to mě nebavilo. Navíc mě museli hlídat, abych nevousatěla,“ prohlašovala s úsměvem. Dobrá nálada a pozitivní přístup k životu jí nikdy nechyběly.
Měřila nakonec jen 120 centimetrů, ale ona svůj osud přijala s pokorou. Věděla, že nemůže mít děti, přesto se pořád usmívala. Největší slávu jí přinesl dabing. Kromě včelky Máji to byli Broučci, Příběhy včelích medvídků či film Ať žijí duchové. V 90. letech se její hlas často ozýval i z reklam. Za celoživotní přínos českému dabingu dokonce obdržela Cenu Františka Filipovského.
Tragická láska
Nikdy si nestěžovala na to, že by k ní osud nebyl příznivý. Naopak tvrdila, že život ji baví, věk nevěk. Dělala všechno jako ostatní, dokonce řídila auto. O svém soukromí moc nehovořila, přesto v jednom z rozhovorů prozradila, že měla dlouholetý a vážný vztah, ale muž, kterého milovala, tragicky zemřel. Poslední roky života trávila sama v pražském bytě.
Navzdory věku je její smrt šokem. Aťka Janoušková byla do poslední chvíle plná sil, ještě před dvěma týdny hrála v Divadle U Valšů v pořadu Ebroviny, kde se měla objevit i příští týden. Když 4 dny nebrala telefon režiséru Lubomíru Zemancovi, zavolal její neteř, která požádala policii o otevření bytu. Bohužel Aťce Janouškové už nešlo pomoci. Neví se tak, který den přesně zemřela.