Autor "Základního instinktu" proti kouření

13. 9. 2002
Autor "Základního instinktu" proti kouření
I když vám možná jméno Joe Eszterhas mnoho neřekne, jména filmů, k nimž napsal scénář, vám budou jistě povědomá - Základní instinkt nebo Flashdance. Tento muž v současnosti trpí rakovinou krku, prodělal několik operací hrtanu a v jejich důsledku má nyní problémy s mluvením. Proto se rozhodl zpytovat svědomí a vyznal se ze svých chyb. Přiznal, že v jeho filmech bylo kouření často zobrazováno jako něco, co je velmi "in" a sexy, a považuje to za "hanebné."

Autor "Základního instinktu" proti kouření

Klepněte pro větší obrázek I když vám možná jméno Joe Eszterhas mnoho neřekne, jména filmů, k nimž napsal scénář, vám budou jistě povědomá - Základní instinkt nebo Flashdance. Tento muž v současnosti trpí rakovinou krku, prodělal několik operací hrtanu a v jejich důsledku má nyní problémy s mluvením. Proto se rozhodl zpytovat svědomí a vyznal se ze svých chyb. Přiznal, že v jeho filmech bylo kouření často zobrazováno jako něco, co je velmi "in" a sexy, a považuje to za "hanebné."


Scénárista nyní chce udělat všechno pro to, aby odčinil škodu, kterou způsobil slovy a činy svých postav na plátně. Jak Eszterhas přiznává, dříve si myslel, že kouření je právem každého člověka, protikuřácké snahy vlády vnímal jako útok Velkého bratra na svobodu jednotlivce a pasivní kouření bylo neexistujícím problémem, který si vymysleli profesionální dobrodinci. Tyto jeho postoje se pochopitelně odrážely v jeho filmech. Klepněte pro větší obrázek Stačí si připomenout Flashdance, v němž hrdinka Jennifer Bealsová kouří jednu Marlborku za druhou, i když usiluje o kariéru profesionální tanečnice. Podobně v Základním instinktu Sharon Stoneová svádí Michaela Douglase tím, že mu fouká cigaretový kouř do tváře. V tomto kontextu je kouření součástí sexy image této postavy.

Sám Eszterhas ovšem v posledním jeden a půl roce poznal kouření i z opačné stránky, na odděleních pro péči o nemocné rakovinou. "Viděl jsem lidi, kteří lapali po dechu, když jen díky přístrojům byly zprůchodněny jejich průdušky. I sám jsem sebe slyšel pískat, strašně, nemohl jsem popadnout dech, když mě sestřička prosila, abych dýchal." Právě díky těmto zážitkům změnil svůj pohled na kouření o stoosmdesát stupňů. "Už si nemyslím, že kouření je právem každého. Klepněte pro větší obrázek Myslím, že by mělo být stejně ilegální jako heroin," říká. Přitom on sám začal holdovat cigaretám už ve dvanácti letech, a tak za zvláště nebezpečné považuje kouření u mladých lidí. "Cigareta v ruce hollywoodské hvězdy je pistole, zaměřená na dvanácti- a čtrnáctileté, a tato pistole vystřelí, až tento člověk dospěje."

Jak ovšem odborníci dodávají, Eszterhas i další bojovníci proti kouření na plátně to budou mít těžké. Podle analýz některých vědců totiž v devadesátých letech kouření na plátnech stále přibývá. Ale známý scénárista má jasno: "Moje ruce jsou od krve, a stejně tak i ruce Hollywoodu. Rakovina způsobila, že se pokusím ty své očistit. Nepřeji svůj osud nikomu z Hollywoodu, ale prosím, aby jej Hollywood přestal vnucovat milionům ostatních."

zdroj: Yahoo AP Health News
Yahoo Reuters Science News - The British Medical Journal
AdWeek.com
BBC

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V polovině měsíce se cítíte báječně, a proto je i první pracovní den úspěšný. Nepocítíte žádný shon ani nadměrný stres. Všechno bude probíhat skvěle a bez potíží. Najednou se vám daří a…

Nejčtenější články

Doporučujeme