Babiččin staročeský beránek – krok za krokem (1.) Zdroj: Johana Pošová

Babiččin staročeský beránek – krok za krokem (1.) | Zdroj: Johana Pošová

Babiččin staročeský beránek – krok za krokem (2.) Zdroj: Johana Pošová
Babiččin staročeský beránek – krok za krokem (3.) Zdroj: Johana Pošová
Babiččin staročeský beránek – krok za krokem (4.) Zdroj: Johana Pošová
Babiččin staročeský beránek – krok za krokem (5.) Zdroj: Johana Pošová
9
Fotogalerie

Babiččin staročeský beránek: Zkuste osvědčený recept z třeného těsta

Tato pochoutka, bez které si velikonoční svátky už snad ani neumíme představit, se dá připravit nejrůznějšími způsoby. U nás doma je nejoblíbenější voňavá verze ze žluťoučkého třeného těsta, která je ověřená již pěti generacemi!

Třené těsto

U nás doma je tento beránek nedílnou součástí Velikonoc. Zkoušela jsem již mnohé recepty, ale nakonec jsem se vždy vrátila k tomuto. Ta úžasná vůně, která se line z trouby široko daleko, ve mně vždy probudí správnou sváteční atmosféru.

Pokud dostatečně vyšleháte žloutky s cukrem a opatrně zapracujete tuhý sníh, dosáhnete toho správného výsledku – jemné, ale plné chuti a nadýchané konzistence. Uvedené množství vystačí přesně na jednoho beránka. Pokud máte také formu na malého beránka, zvyšte dávku o čtvrtinu a budete mít malého i velkého.

Jak na beránka bez vážení? Podívejte se na video:

Babiččin staročeský beránek

  • 4 vejce, žloutky a bílky zvlášť
  • 250 g krupicového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 300 g polohrubé mouky
  • 200 ml slunečnicového oleje
  • 1 prášek do pečiva
  • kůra z 1/2 citronu
  • špetka soli
  • sádlo na vymazání formy
  • hrubá mouka na vysypání formy

Postup

1. Troubu předehřejte na 180 °C. Žloutky utřete společně s krupicovým a vanilkovým cukrem do světlé pěny (můžete vyšlehat také v kuchyňském robotu).

2. Ke žloutkům vlijte olej a míchejte vařečkou, až se směs zcela spojí.

3. Přidejte mouku smíchanou s práškem do pečiva a citronovou kůru. Opět promíchejte. Nyní přilijte asi 100 ml vody, aby bylo těsto spíš řidší.

4. Ve zvláštní misce vyšlehejte bílky na tuhý sníh. Na začátku přidejte špetku soli, která vám pomůže, aby byl sníh co nejpevnější. Opatrně ho po částech zapracujte do těsta, spíše ho zatírejte, než abyste míchali.

5. Formu důkladně vymažte sádlem. Díky tomu půjde beránek po upečení krásně vyklopit (a sádlo je k tomuto účelu skutečně bezkonkurenční).

6. Vymaštěnou formu vysypte hrubou moukou, strouhankou nebo dětskou krupičkou. Měli byste spěchat, aby vám nespadl sníh a beránek v troubě správně vyběhl a byl nadýchaný. Pokud to chcete provést v klidu a důkladně, vymažte si formu rovnou na začátku.

7. Těsto nalijte až po okraj připravené přední části formy, přiklopte druhou půlkou (pokud ji forma má), postavte na plech, vložte do trouby a pečte ve vyhřáté troubě zhruba 45 minut.

8. Pokud máte jako my beránka i se zády, po upečení tento díl odklopte, aby mohl beránek chladnout. Až bude vlažný, vyklopte ho z formy úplně. Posypte cukrem a dozdobte podle fantazie tak, aby se beránek co nejlépe vyjímal na sváteční tabuli.

Autor: Johana Pošová

Doporučujeme

Články odjinud