Babské rady na zánět průdušek: Co pomáhá kromě antibiotik? | Foto: iStock

Foto: iStock

Babské rady na zánět průdušek: Co pomáhá kromě antibiotik?

V chladném počasí je výskyt zánětu průdušek čím dál častější. Pokud máte silný a dráždivý kašel a na hrudi cítíte nepříjemný tlak, můžete si před i po návštěvě lékaře zkusit ulevit pomocí osvědčených babských rad. Jak léčily silný chraptivý kašel naše babičky?

Jak poznat bronchitidu?

Zánětu průdušek se říká také bronchitida. Bývá způsobený virovou nebo bakteriální infekcí, ke které jsme náchylní zejména v podzimním a zimním období. Týká se systému trubic vedoucích vzduch z průdušnic do plic. I když trvá pouhých deset dní, v případě nedostatečné léčby se může zánět průdušek stát i chronickým. Začíná jako běžné nachlazení, rozeznáte ho pouze tak, že se k rýmě a kašli přidají také teploty, únava, bolest v krku a nepříjemný chrapot, kašel mívá navíc obvykle trochu jiný a silnější dunivý zvuk, připomíná spíše chrčení.

Co znamená, když se u dítěte objeví štěkavý kašel? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Mléko a česnek

Protože zánět průdušek dovede být opravdu nepříjemný, hned při prvních příznacích můžete vyzkoušet alespoň babské rady. První babská rada nedá dopustit na mléko a česnek. Ten je známým přírodním antibiotikem, které vás dokáže dostat zpět do formy. Oloupejte a nakrájejte nadrobno tři stroužky česneku. Nasypte ho do velkého hrnečku s mlékem a přiveďte k varu. Odstavte z plotýnky, česnek z nápoje přeceďte a teplý nápoj vypijte, než půjdete spát.

Pokračování 3 / 7

A zase to mléko

Mléko a mléčné výrobky využívaly naše babičky skutečně hojně a rády i k léčení. Oblíbeným přírodním lékem je mléčný nápoj s kurkumou, která má protizánětlivé účinky. Stačí do mléka přidat jednu čajovou lžičku kurkumy v prášku, chvíli povařit a léčebný koktejl je hotový. Pijte ho alespoň dvakrát až třikrát denně, abyste dosáhla kýžených účinků. Pouze pozor, pokud máte žaludeční vředy nebo žlučníkové kameny, pak pro vás nápoj není vhodný, stejně tak ani pro děti kvůli riziku podráždění.

Pokračování 4 / 7

Napařování

Inhalace patřila mezi oblíbené léčebné způsoby babiček a je populární dodnes. Způsob, kterému se lidově přezdívá napařování, spočíval ve vdechování horké páry. Stačilo uvařit vodu v hrnci a nad horkou vodou chvíli pobýt s hlavou přikrytou utěrkou nebo ručníkem. Čím déle, tím lépe pro léčebný efekt. Do vody můžete přidat pár kapiček eukalyptového oleje nebo oleje z australského čajovníku. Inhalace horké páry uvolní hleny v dýchacích cestách a ulehčí vám odkašlávání.

Pokračování 5 / 7

Olejové zábaly

I naši předci si potrpěli na obklady a zábaly. Zatímco oni k nim používali většinou sádlo, v současnosti ho můžete nahradit olivovým či jiným rostlinným olejem. Sádlo nebo olej zahřejte, poté do něj namočte utěrku, látkovou plenu, případně větší množství vaty. Obklad si přiložte na hrudník, obmotejte ho fólií nebo zavažte šátkem. Nechte působit přes noc. Teplý obklad vám uleví od bolesti a usnadní vykašlávání. Použít ho můžete i u dětí, jen pozor na teplotu, aby nebyla moc horká pro citlivější dětskou kůži.

Pokračování 6 / 7

Tvarohový obklad

Od suchého, dráždivého a bolestivého kašle vám uleví tvarohový obklad. Tvaroh pomáhá při zánětech a otocích. Je přitom jedno, jestli k léčbě použijete kostku nebo vaničku. Tvaroh zahřejte ve vodní lázni, na pánvi či nad pařáčkem. Přidejte do něj tři stroužky prolisovaného česneku a zabalte do utěrky, kusu látky nebo látkové pleny. Na hrudník potřený sádlem přiložte zabalený tvaroh a převažte bavlněným šátkem. Vše nechte působit alespoň jednu hodinu. Opakujte po dobu několika dnů.

Pokračování 7 / 7

Kloktání slané vody

Babské rady doporučují v boji se zánětem průdušek kloktání slané vody. Čajovou lžičku vody rozpusťte ve dvou deci horké vody. Kloktejte opakovaně, klidně i několikrát za den. Uvidíte, že docílíte úlevných účinků.

Doporučujeme

Články odjinud