Báječný citron

Báječný citron

Ne náhodou Johan Strauss pojmenoval jeden svůj valčík „Tam, kde kvetou citrony“. Stromky, které přinášejí radost a záři, milují nejen umělci. Tudíž jste-li právě teď „vymačkaní jako citron“, natankujte energii ve společnosti slunečních plodů!

Stále zelený citroník kyselý (Citrus limon) poprvé spatřil světlo světa v Asii. Odtud si díky vojenským tažením Alexandra Velikého proklestil cestu přes Řecko až do Říma. Kůru „médského jablka“ používali lidé ve starověku k provonění prádla, zahánění molů a odpuzování hmyzu ve svých příbytcích. Arabové a především křižáci pak rozšířili citroníky na pobřežích Středozemního moře.

Vitaminy na palubu

Ačkoli arabští lékaři a středověcí i renesanční přírodovědci považovali citron za skutečný všelék, úplný popis léčebných vlastností poskytl až na konci 17. století farmaceut Nicholas Lemery. Citron označil za účinný prostředek na čištění krve, proti nadýmání a na případy spojené s toxicitou a infekcí. Poté, co se žluté plody nalodily na paluby námořních lodí jako zdroj vitaminů a ochrana proti kurdějím, získaly pevné postavení v oblasti přírodní medicíny.

Zdravá infuze

Kromě „céčka“ jsou citrony plné také vitaminů A a B, vápníku, železa, draslíku, fosforu, hořčíku, zinku a pektinů. Tyto balastní látky na sebe jako magnet vážou škodlivé látky, choroboplodné zárodky, plísně a posléze jsou i s nimi vyloučeny z organismu.

Každý den si proto rozdělte jeden citron na čtvrtiny a snězte jeho dužinu. Již po několika minutách vaše tělo zaznamená infuzi vitaminu C a začne stupňovat svoji výkonnost. Jakmile se citron dostane do styku se žaludeční sliznicí, začne stimulovat produkci enzymů a kyseliny chlorovodíkové. Mizí poruchy trávení a křeče. Navíc se tak lépe vstřebávají do organismu železo i vápník.

!!! I přes vysoký obsah kyselin citron patří mezi prostředky omezující překyselení žaludku i celého organismu. Při jeho trávení vzniká uhličitan draselný, jenž má silně zásaditou reakci a redukuje tak kyselost.

Detoxikace v restauraci

Kdykoli jdu na jídlo do restaurace, požádám o čistou vodu a čerstvý plátek citronu. Vymačkám šťávu do vody a vypiji ji před jídlem. Je to skvělý způsob jak do organismu doplnit přírodní vitamin C a vyčistit filtry vnitřních orgánů (během dvaceti minut) při čekání na jídlo. Navíc je to tip pro vás, kteří chcete zredukovat svoji váhu. Zmírníte chuť k jídlu a podpoříte metabolismus tuků.

Šťáva přibližně z jednoho a půl citronu pokrývá u dospělých denní spotřebu (75 mg) vitaminu C.

Citronový hasič

V kůře citronů se vyskytují cenné flavonoidy. Podporují prokrvení a hasí záněty, proto je lze s úspěchem použít při revmatu a neuralgiích. Tence oloupeme svrchní vrstvu kůry a chvíli s ní masírujeme postižené místo. Pak kůru rovnoměrně rozprostřeme a zafixujeme obinadlem na 1-2 hodiny. V každém případě dbejte na to, aby kůra pocházela z bio, tedy chemicky neošetřených plodů.

Ošetření ústní dutiny

Objevíte-li v ústní dutině drobná poranění, naneste citronovou šťávu několikrát denně přímo na postižené místo. Pár kapek můžete přidat i na kartáček s pastou, aby zuby získaly přirozeně bělejší barvu. Stejně tak pravidelné výplachy ústní dutiny citronovou šťávou zastaví krvácení dásní.

Čaj z listů

Až zavítáte do Středomoří, poohlédněte se po nejbližším citroníku a nasbírejte si jeho listy. Teplý nálev (3 čajové lžičky sušených listů přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechejte 10 minut vyluhovat) se vám bude hodit na snížení horečky, uvolnění křečí a s medem také proti kašli a astmatu. Voňavý čaj vypitý půl hodiny před spaním se postará o klidný spánek.

Prohřejte se a posilněte

Venkovní teplota pomalu klesá, přijměte proto recept na zimní nápoj, který vás zahřeje, povzbudí imunitní systém při rýmě či chřipce nebo zpříjemní chladné dny.

Smícháme šťávu z 1-2 citronů se 2-4 lžičkami sušených květů černého bezu a několika kousky čerstvě oloupaného zázvoru. Směs zalijeme horkou vodou a necháme 5 minut vyluhovat pod pokličkou. Potom nálev scedíme.

Aromaterapeutická sprcha

Nejen do obchodů, nýbrž i do destilerií míří sklizené citrony rovnou ze sadů. Tam se kůra téměř zralých plodů mechanicky lisuje pod vodní hladinou. Éterický olej vyplave na povrch a za pomoci centrifugy se nakonec oddělí od vody. Vznikne tak výtečné antiseptikum, před kterým prchají všechny škodlivé bakterie a viry. Proto jej co nejčastěji aplikujte (aromalampa, mechanické rozprašovače) na svých pracovištích, v kancelářích, školkách i školách.

Má obrovskou výhodu - vůně je příjemná skoro každému a za předpokladu, že zvolíte produkt v bio kvalitě, je riziko alergie minimální (pouze pro těhotné ženy je aplikace citronu doporučena až těsně před porodem). Svěží „aroma sprcha“ probudí k akci mozkové buňky, tudíž pracovní či intelektuální výkony zvládnete s naprostou koncentrací a pohodou. Vdechování citronové silice vám usnadní i rozhodování a poskytne větší sílu a jistotu stát si za svým názorem.

Jestliže se vaše hlava proměnila v „Papinův hrnec“ nabitý k prasknutí myšlenkami, informacemi a starostmi, inhalujte tuto silici pro vyčištění přehlcené mysli. Esenciální olej patří i do automobilu, kde vám jeho vdechování pomůže překonat cestovní nevolnost.

Před tím, než citron vymačkáme, ho na 5 minut vložíme do misky s vroucí vodou. Získáme tak mnohem více šťávy. Pomáhá také poválet plody tlakem dlaně po pracovní ploše, čímž se poruší vnitřní blána a uvolní se šťáva.

ČTĚTE TAKÉ:
7 fíglů, jak udržet váhu na uzdě!

ČTĚTE TAKÉ:
Kirstie Alley přiznala tajný vztah s Patrickem Swayzem, ale milovala celý život Travoltu

Doporučujeme

Články odjinud