Balanční kameny: Moderní ortopedická pomůcka nejen na bolavá záda a ploché nohy | Foto: iStock

Foto: iStock

Balanční kameny: Moderní ortopedická pomůcka nejen na bolavá záda a ploché nohy

Máte sedavé zaměstnání a neustále vás bolí záda? Trápí vás či vaše potomky problémy s páteří či ploché nohy? Postavte se k vašim problémům čelem a začněte je řešit. Nápomocné mohou být balanční kameny. Tato nadčasová ortopedická pomůcka pomáhá jak dospělým, tak i dětem. Je plně v souladu s montessori výukou a užijete si s ní mnoho zábavy.

Na co jsou balanční kameny?

Jedná se o ortopedickou pomůcku, díky které jste nuceni udržovat správnou rovnováhu a koordinaci těla. Balanční kameny vypadají jako menší podložky ve tvaru kamene. Mohou být buď hladké, nebo s hrbolky, jsou různě barevné, velké a tvarované. Při cvičení si můžete vybrat, jak kámen otočíte a podle toho určíte obtížnost cvičení.

Cílem cvičení na balančních kamenech je posílení svalů, zlepšení stability, rovnováhy a koordinace. Prohloubíte zkušenosti s vnímáním vlastního těla a snížíte tak riziko pádů a zranění. Pravidelným balančním cvičením aktivujete hluboký stabilizační systém, napřímíte páteř a posílíte svalové skupiny kolem kloubů. Současně se vám podaří protáhnout celé tělo a zahřát svaly před dalším cvičením.

Pokud zvolíte kameny, které jsou vyrobené z materiálu EPP (expandovaný polypropylen), budete překvapeni jejich lehkostí. Navíc si díky absenci ostrých hran a okrajů nijak neublížíte. Jedná se o kameny značky Stapelstein. Variantou jsou pak dřevěné nebo tvrdší plastové kameny.

Cvičení pro děti, ale i dospělé

Balanční kameny jsou cvičební pomůckou, kterou mohou využívat jak děti, tak i dospělí. Děti si hru a cvičení s kameny užijí zhruba od 1 roku. Dospělí nejsou věkem nijak omezení. Jediné, na co si je potřeba dát pozor, je zatížení. Podle konkrétního výrobce a druhu kamenů je jejich nosnost zhruba kolem 120 kg. Tato informace by však vždy měla být uvedená přímo na výrobku nebo v manuálu použití.

Jak balanční kameny používat?

Základem je postavení kamenů na rovnou plochu a v různé vzdálenosti od sebe. Takto umístěné kameny je možné přelézat, udržovat na nich rovnováhu nebo se po nich procházet. Děti najdou ale díky své vlastní fantazii mnoho dalších možností využití. Lze je otočit a posadit se do nich, točit se v nich, stavět si je na sebe jako věž a následně přelézat nebo si z nich udělat stoličku či schůdky. Často po nich děti lezou a seskakují z nich dolů, nebo naopak se na ně snaží vyskočit a nespadnout. Velkou zábavu si také užijí, když jim z balančních kamenů a dalších pomůcek sestavíte opičí dráhu.

Ti úplně nejmenší sportovci si z kamenů udělají postýlky pro kamarády a panenky nebo v nich budou vařit oběd. Balanční kameny jsou součástí montessori pedagogiky a možností jejich využití je nespočet.

Dospělí si kameny mohou vzít do práce, sedět na nich na židli nebo se s jejich pomocí v obědové pauze protahovat. Četnost cvičení záleží na vás. Všeobecně ale platí, že každodenním cvičením neuděláte chybu. K posílení potřebných svalů postačí pouze několik minut denně. Snažte se stanovit si svůj jasný plán cvičení a dodržovat jej.

Vnitřní i venkovní zábava 

U kamenů, které jsou vyrobené z EPP, se při použití nemusíte nijak omezovat prostorem. Bez obav si je můžete vzít i na zahradu nebo na dovolenou k moři či v zimě do hor. Kameny jsou odolné proti UV záření, vodě, sněhu a lze je jednoduše zbavit všech nečistot. Zábavu si s nimi tedy můžete užít kdekoli v přírodě, ve sprše nebo v dětském brouzdališti.

Jaká je cena balančních kamenů?

Ve většině případů narazíte na balanční kameny značky Stapelstein. Jsou vyrobené z odolného materiálu EPP. Cena za mini sadu tří kamenů této značky je kolem 2500 Kč. Velkou sadu 6 kamenů a 1 podložky pořídíte zhruba za 5000 Kč. I když se vám cena může zdát příliš vysoká, podle odborníků je to dobrá investice. Cena za zdravotní ortopedickou pomůcku s dlouhou životností a širokým využitím odpovídá její kvalitě.

Na trhu jsou také dostupné levnější varianty balančních kamenů, které jsou vzhledově velmi podobné dražším originálům. V těchto případech je dobré zjistit si před jejich koupí všechny potřebné informace, abyste neudělali neuváženou investici, která vašemu zdraví dlouhodobě nepomůže. Jedná se především o zdravotní nezávadnost, bezpečnost, materiál, kvalitu, životnost a odolnost povětrnostním podmínkám.

Doporučujeme

Články odjinud