Balet Zlatovláska pobaví i mimopražské děti

27. 2. 2009
Balet Zlatovláska pobaví i mimopražské děti
Když jde maminka se svou ratolestí do divadla na balet, může to být i pro menší dítě vzrušující zážitek. A v Národním divadle na malé návštěvníky nezapomínají.

Klepněte pro větší obrázek „Výrazně dětským představením je vedle vánočního Louskáčka, Labutího jezera nebo Baletománie především Zlatovláska ve Stavovském divadle, vytvořená na motivy Erbenovy pohádky,“ upozorňuje umělecký šéf baletu Petr Zuska. O nápady, legraci a překvapení není v této inscenaci nouze, a tak balet první scény baví i klukovské návštěvníky.

Choreograf Jan Kodet a režisér Ondřej Havelka, zároveň tvůrci libreta Zlatovlásky, si pro hudební ztvárnění vybrali skladatele Vladimíra Franze. Rozvernou i něžnou baletní pohádku o kuchtíkovi Jiříkovi, který rozuměl řeči zvířat, však mohou vidět i děti mimopražské – přímý záznam představení spolu s dokumentem o přípravách inscenace vychází totiž na DVD. Balet Národního divadla při natáčení spolupracoval s Českou televizí a firmou Supraphon Music. DVD, jehož buklet je i s texty písní trojjazyčný, bude pokřtěno při slavnostním představení této pohádky 28. února ve Stavovském divadle v 18.00 hodin.
Klepněte pro větší obrázek
„Miluju pohádky dodneška!“ prozrazuje Jan Kodet. Tancoval v televizních a filmových pohádkách už jako malý kluk. „Ještě na vysoké škole jsem pohádky sbíral. Studoval jsem a přitom jsem vydělával, chodil po antikvariátech a kupoval knížky, tehdy bylo možné koupit za 15 korun krásnou knihu. Přicházel jsem domů s taškou plnou pohádek!“
S režisérem Ondřejem Havelkou, inspirovaným zřejmě i vlastní dcerkou, se rozhodli pro takový příběh, z něhož by pro děti vyplynulo nevtíravé ponaučení. Je přeci jisté, že si Jiřík zaslouží vyjít šťastně ze všech nebezpečenství, protože je dobrým člověkem a pomáhá druhým! Tvůrci ale chtěli také dětem předvést, jak vlastně funguje velké divadlo s točnou a technickými vynálezy – a proto stvořili divadlo na divadle. Scénograf Martin Černý odboural bariéry mezi jevištěm, hledištěm a orchestřištěm. Mohou se tak prolínat taneční, herecké, hudební i divácké akce.

Šťastná byla i volba živé hudbyKomorní orchestr Berg diriguje Peter Vrábel. Průvodcem dějem se stal Martin Zbrožek, představitel kejklíře a enfant terrible představení. Kejklířovy housličky a zpěv písniček s texty Rostislava Křivánka navozují představu řeči zvířat... „Martin hraje většinu houslových sól. Občas vyleze na scénu a hned se ukáže, jaký je to zároveň komik,“ pochvaluje si Kodet.

Klepněte pro větší obrázek Jiříka tančí na DVD první sólista Alexandre Katsapov (další obsazení: Radek Vrátil), Zlatovlásku Adéla Pollertová (další obsazení Klára Kutilová). V pohádce vystupují ještě další bytosti, například Jiříkův kamarád pes ztělesněný Viktorem Konvalinkou (Tomášem Rychetským). Důležitou roli má kejklířka – Zuzana Šimáková (Klára Jelínková), která se převléká i v Babku kořenářku a také ve Zlatou rybku tančící v nádherných zlatých závojích kostýmní výtvarnice Alexandry Gruskové. Vtip a půvab prozrazují i ostatní kostýmy.

Při představeních dětští diváci neuvěřitelně živě reagují, komentují děj. „Chodím na představení kvůli dětem, chodím se jimi bavit,“ přiznává choreograf. Už má dětských výroků malou sbírku. Děti mají oči navrch hlavy, když nad nimi létají krkavci. Za dramatického burácení hudby ze stromu slézá pavouk. Hudba zmlkne a hlediště je ztichlé. „Jednou si tak do ticha stoupl chlapeček v přední řadě a hlásil o pavoukovi: Stejně je na provaze!“, směje se Jan Kodet. Největším hitem jsou však mravenci sbírající Zlatovlásčiny perly – velké stříbrné míče. Děti je pomáhají mravencům sbírat po celém divadle, házejí je i z lóží. Mravenci sklízejí potlesk na otevřené scéně.
Klepněte pro větší obrázek
Tvůrčí tým překypoval nápady. Jejich pohádka učí děti, že je třeba překonávat překážky, být soucitný a pomáhat. Skladatel Vladimír Franz napsal do programu své vyznání: „...jakkoliv jsou pohádky plodem poznání plynoucího z dlouhé zkušenosti lidí bez rozdílu národnosti, chtěl bych, aby Zlatovláska byla baletem českým, svírajícím onu vratkou a možná i nebezpečnou hlubinu bezpečí, která se bohužel čím dál víc vytrácí. Bez této hlubiny se nám totiž může stát, že se náhle ocitneme, navzdory vymoženostem dnešní doby, nazí pod hvězdami uprostřed pusté pláně, z níž nebude návratu.“

Zlatovláska Stavovské divadlo 28. února 14.00 a 18.00 hodin
Zlatovláska Stavovské divadlo 1. března 14.00 a 18.00 hodin

Zdroj: 2media

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Z hlediska financí nad vámi v tomto měsíci bdí váš spolehlivý pokladník Merkur, který se snaží velmi moudře korigovat vaše výdaje. Také vám propůjčuje schopnost rozeznat, komu můžete ve…

Nejčtenější články

Články odjinud