Komentáře k článku zpět na článek

helza 7. 9. 2020 | 10:14

@Dasa63: Když jí ryby, pak jí kvalitní živočišné bílkoviny a není žádný přirozený vegetarián. Na farmě taky jistě pije mléko a jí sýry a vejce - živočišných bílkovin, potřebných pro vývoj (zejména mozku) má tedy dostatek. Spousta dětí v jeho věku, tedy do tří let, prostě maso nerada. Koneckonců po staletí matky do tří let kojily, tudíž dítě do tří let si přirozeně bere bílkovinu a vše ostatní z mléka. Já jsem svou dceru výhradně kojila do tří let, cokoliv jiného prostě nebyla schopna strávit (a nebyla jediná) a určitě není vegetarián.

helza 7. 9. 2020 | 10:04

Znala jsem pár rodin se stejným přístupem k vegetariánství a skálopevným, "vědecky podloženým" přesvědčením, že i bez masa poskytují dětskému organismu všechno potřebné. Nakonec všechny jejich děti postupně skončily v nemocnici, jedno nakonec, přes veškerou snahu lékařů, svůj boj prohrálo a zemřelo. Maso se prostě nedá nijak nahradit. Ano, žij a nechej žít. Ale nechejte také žít i své děti a nedělejte na nich vpodstatě pokusy. A nevyhýbejte se prosím alibisticky své rodičovské zodpovědnosti za jejich zdravý vývoj tím, že ony to samy chtěly. Zvlášť, když jste jim svůj postoj a důvody k němu vedoucí nijak netajili, naopak, jste jim ho předkládali s každým jídlem a citově jste je manipulovali, byť beze slov.

SandraN 6. 9. 2020 | 21:43

Člověk má mít všestranně složenou stravu. Jíst rozumné a od všeho. Rodič má povinnost dětem takovou stravu zajistit a poskytnout. Až děti dospějí, ať se samy rozhodnou, co budou jíst. Znám matku, která doma propaguje bio stravu, stojí ji to majlant a okolí si klepe na hlavu. Její děti se nikdy například nenapily coly. Absolutní zákaz sladkosti, ale i palačinek či koláčů u babičky. Je jasné, že zakázané chutná nejvíc....matka je ale obezřetně doprovází všude, i na setkání s kamarády. Tam si většinou všichni ostatní pochutnavaji na dortu a ty její dva chudáci žvýkají sušenky z lékárny nebo zdravé výživy. Její manžel už zvažuje rozvod. Je uminutá, nedivím se. Když ji ale člověk potká cestou z nákupu, jak hltá horalku, aby ji měla snědenou, než dojde na dohled jejich domu, jednu by jí s chutí vrazil. Lidi mají jíst pestrou stravu a pokud někdo něco jíst opravdu nechce, neměl by do toho zatahovat ostatní. Já maso jím omezeně, je mi po něm těžko, tedy si dám kousek a ne plný talíř. O lidech, kteří chtějí spasit planetu a hlásají, že nejedí živé tvory, si myslím svoje. Zvířata lidi chovají kvůli masu odpradávna a kdo si myslí, že když se postaví proti zdi a něco tím změní, nemá to v pořádku v hlavě. Je jen kapkou v moři. A že to maso fakt nemusím a pochutnám si spíš na jiných věcech.

Dasa63 6. 9. 2020 | 16:09

@Elynor: 100% souhlas, rozumný názor, nemohu nechat rodiče, aby jakkoliv poškozovali své děti. Když budou chlastat nebo fetovat, tak je mají také "nechat žít"? Všechno se má dít s rozumem a ne vymýváním mozku a pak ještě být pyšný, že jsem je "dobře vychovala" = jsou úplně vypatlaný jako já

Dasa63 6. 9. 2020 | 16:05

Jen tak mimo téma: my žijeme na farmě, všichni jíme maso, udíme, grilujeme, děláme klobásy... Můj vnuk opravdu sám od sebe "od narození" nejí maso, nechutná mu. Vždy jedl jen ryby (mletý losos, treska už od batolecí stravy) a masové vývary - jako husté polévky se zeleninou. Až teď, kolem třetího roku, si nechá "vnutit" sem tam kousek masa. Jinak i mleté vyšprtal na kraj talíře. Nejí ani šunku nebo salám - prostě přirozený vegetarián. Domácí vejce ale miluje. Takže jsme ho nechali být a věříme, že maso jíst jednou bude. Jinak my ostatní se spíš musíme omezovat

Dasa63 6. 9. 2020 | 16:00

@mambule: Vegtariánská strava stejně jako smíšená může být zdravá a nezdravá. I rostlinné bálkoviny se dají poskládat tak, aby obsahovaly všechny aminokyseliny, které člověk potřebuje ke stavbě svalů a činnosti orgánů. Jen je to dost pracné a pokud tedy lidi krmí děti "nezdravou" vegerariánskou stravou tak se to projeví, pokud se tomu opravdu věnují a krmí je promyšleně, tak to doktorka nemusí ani poznat, děti se budou vyvíjet úplně normálně i bez masa. Jiná otázka je, co udělá trvalá masáž a "zákaz" něčeho, co mi chutná, s psychikou dětí, zejména když jsou mezi dvěma kameny v podobě rodičů a prarodičů. To bych neriskovala. Ale na druhé straně každého věc, jednoznačně to odsoudit nelze. Taky bych nesnesla, aby mi někdo kecal do výchovy...

Dasa63 6. 9. 2020 | 15:54

@monada: to není pravda, trávení masa ze nezapomíná, jako třeba trávení lepku, maso můžete znovu začít jíst kdykoliv. a mnoho vegetariánů si občas maso dá, znám osobně jednu paní, která je vegetarián už mnoho let a sem tam si udělá třeba pomazánku z tuňáka nebo kuřecí polévku, když má na to chuť a to třeba jednou za dva tři roky.

Dasa63 6. 9. 2020 | 15:49

Děti se po osmileté masáži a vysvětlování cituji "co je k tomu třeba, aby to mohli jíst" (rozuměj znechucování jídla vykládáním o utrpení zvířat, vraždění a krvi) úúúúplně samy rozhodly, že nebudou jíst maso. Já k tomu nechci ani nic dalšího psát, pokud jsou děti zdravé a mají vyváženou stravu, tak vlastně ani není co. Jen že rodiče mají pravudu: člověk je všežravec, stejně jako třeba prase. Není důvod nejíst maso ani ze zdravotních ani jiných důvodů. Vše je jen o množství a rovnováze. Nejsem rozhodně zastánce vepřového s knedlíkem a sekané každý den 2x, člověk by měl být živ především z ovoce, zeleniny a obilovin, tak jak tomu bylo od počátku věků, maso bylo jen když se povedlo ulovit mamuta, ale tyhle afektované cvoky, co nedokážou pochopit ani vlastní rodiča a děti, ty fakt špatně trávím. Do porodu se cpala masem a neměla s tím problém, ale dětem bude říkat, že se musí v 8 letech rozhodnout jednou pro vždy a že to nemohou už pak změnit? A proč? Když po měsíci zjistí, že mají chuť na maso, tak prostě přestanou být vegetariány, pokud je to opravdu dobrovolné a ne masáž praštěných rodičů.

monada 6. 9. 2020 | 12:07

V článku se píše , že dětem od malička dávali maso , ale jelikož jim říkali jak je nezdravé nebo nevhodné a proč oni nejí maso tak přirozeně děti přestaly ho jíst také . V jídelně mají možnost si vybrat jídlo bezmasé a s masem . Já jako babička bych jim nabídla maso , ale také jim udělala palačinky nebo něco jiného třeba tofu nebo něco co mají rádi.Ale také jim řekla , že pro jejich růst potřebují pestrou stravu a když si dají občas u ní maso nebo v jídelně , že to nevadí. Ono je pak problém s masem když ho sní a dlouho ho nejí můžou mít zažívací potíže jelikož organismus už neumí zpracovat tuto potravinu.Je ještě horší když třeba jsou vegetaríáni rodiče a od malička své děti krmí jen bezmasou stravou.Ti chudáci nemají na výběr jelikož jsou zvyklí na tuto stravu pak , ale začíná problém ve škole .

mambule 6. 9. 2020 | 09:17

A co na to říká dětská lékařka nebo lékař, ke které/mu děti chodí na preventivní prohlídky? Chápe či nechápe? Nebo o jejich stravě neví? V článku o tom není ani zmínka, přitom konflikt bych čekala hlavně na této úrovni.
Jsem téměř vegetariánka, spotřebu masa mám cca do 5 kg za rok. Ale až na stará kolena. Abych nedávala maso dětem mě nenapadlo ani ve snu.

Elynor 6. 9. 2020 | 06:43

Hm. No, za mou osobu, když se dospělý člověk rozhodne nejíst maso, fajn, jeho problém. Ale nevařila bych nic extra kvůli němu, pokud by došel na návštěvu. Ovšem osmileté dítě při nejlepší vůli nemůže mít dostatek relevantních informací, aby mohlo samo zvážit všechny důsledky a možné následky svého rozhodnutí. U dětí je to pouhé následování příkladu rodičů, ne vědomé rozhodnutí. Navíc nevěřím, že rodiče na děti v tomto směru nepůsobili dnes a denně celých těch 8 let, dokud se jim to nepodařilo, aby je ovlivnili. Upřímně řečeno, kdyby šlo o moje vnoučata, nevím, co bych dělala, protože jednak bych byla zklamaná těmi rodiči, že dětem vymyli mozek, druhak si též myslím, že děti potřebují všechny složky potravy, že to maso nelze nahradit, a že se to podepíše na jejich vývoji. A to by mi nebylo jedno. Samozřejmě bych si přála, aby vnoučata byla zdravá a měla dostatek všeho pro svůj růst a dospívání. Sice postup prarodičů z článku není zrovna ideální, ale chápu celkem jejich obavy. Tady není na místě se dovolávat "žít a nechat žít", děti mají být chráněny před excesy dospělých.

Přečtěte si také

Horoskopy

V neděli si uvědomíte, proč byl na vás partner naštvaný a udobříte se s ním. Nejde o nic závažného, ale…

Nejčtenější články

Doporučujeme