Barevné trendy podzimu

8. 11. 2005
Barevné trendy podzimu
Daniel Peroutka, kadeřník - Kadeřnický salon „U zlaté koruny“. Ženy si odjakživa přály mít krásné vlasy a dělaly pro to doslova všechno možné. Jejich úsilí bylo zaměřeno zejména na to, aby uměly dát vlasům krásnou barvu a také aby si ji dokázaly udržet. Používaly při tom různé prostředky – odvar z bylinek, květů, kořenů nebo listí (heřmánek pro vlasy světlé, ořechové listy pro hnědovlásky, hena pro červené odstíny vlasů), ale také řadu dalších, méně příjemných či dostupných ingrediencí (např. kozí tuk, býčí krev aj.). Výsledek byl často málo viditelný a neodpovídal vynaloženému úsilí.

Dnešní doba naštěstí nabízí mnohem jednodušší a pohodlnější řešení. Pro barvení vlasů máme širokou paletu barev v mnoha různých odstínech, takže vybrat si z nich je hračkou. Barvení vlasů se stává neodmyslitelnou součástí péče o krásu každé ženy a v mnoha případech už i muže. Výzkumy ukázaly, že vlasy si dnes barví dvě třetiny žen, přičemž 3/5 se svěřují do péče odborníka. Ženy s barvenými vlasy si přejí mít hlavně zářivou barvu, která dlouho vydrží a přitom vlasy nepoškodí.

Současné kadeřnické techniky a postupy, jakož i moderní přípravky na barvení vlasů, toto vše umožňují. Dnešní barvení je rychlejší a spolehlivější, výsledná barva vlasů je trvalejší a přirozenější. Vděčíme za to moderní technologii, neustálým inovacím a molekulární přesnosti. Současné barvy jsou navíc obohaceny o speciálně upravené kosmetické složky, jako jsou včelí vosk, vitamíny či přírodní výtažky. Ve srovnání s přírodními barvami nabízejí tyto výrobky celou škálu barev, takže je možné je libovolně kombinovat podle vkusu a přání zákazníka, ale také třeba podle trendů pro dané období.

Jaké jsou módní trendy pro nadcházející sezónu podzim/zima 2005? Obecně lze říci, že ve světě účesů vládne fantazie a hravost, což je trend několika posledních let. Letošní sezóna pak velí zdůrazňovat především styl a osobitost každé ženy či muže, přičemž se využívají různé techniky a triky – ofiny, asymetrické střihy, plastické barvení a přelivy, na druhé straně je heslem přirozenost a co nejmenší nároky na údržbu účesu. Dnešní doba je prostě uspěchaná, a tak se lidé nechtějí zdržovat s úpravou vlasů, ale přesto chtějí vypadat dobře a být „in“. Nosí se kratší i delší vlasy, pořád letí „rozcuchy“, ale i uhlazený elegantní styl – zkrátka každý si může vybrat to, co mu nejvíce sluší. Dokonalé, na první pohled jednoduché, avšak rafinované střihy podněcují kreativitu a umožňují variabilní účesy na každý den.

Z barev jsou trendy zejména čokoládová, písková a červené odstíny, vlasy se barví po vrstvách nebo tón v tónu, prosvětlují se konečky a nezatracují se přitom ani přírodní barvy vlasů. Zatímco trend loňského léta preferoval béžové barvy ve všech podobách a odstínech (od lososově růžových, přes přírodní studené béžové barvy odrážející svěžest vody až k jaguárově hnědým barvám připomínajícím exotiku), letos stylisté připravili převážně teplé barvy. K aktuálním trendům patří světle hnědá v kombinaci s velmi nápadnými meruňkovými pramínky, červené odstíny okolo obličeje s korálovou barvou v konečcích, nebo ultra blond odstín s jemně měděnkavým tónem nad čelem.

Od klasických meličů po celé hlavě, jejichž výsledkem byla kompaktně odbarvená hlava, se pomalu upouští a přechází se na rafinovanější techniky. Současnému trendu neodpovídají též vlasy zničené pravidelným používáním chemických přípravků, ani „nehybné“ účesy zpevňované spoustou laků a tužidel – vlasy naopak musí vyjadřovat zdraví, pohyb, krásu a přirozenost.

V dámské módě dnes opět vládne důraz na ženskost a osobitý půvab každé ženy, ale trendy se nevyhýbají ani mužům – ty současné kladou důraz na dokonalý střih, který se dá využít při tvorbě různých účesů. Současná móda je zkrátka jedním velkým experimentem, takže z jednoho účesu je možné pomocí stylingových přípravků vytvořit celou řadu kreací. Účes musí vyjadřovat potřeby současného praktického člověka a jeho touhu po osobitosti a vyjádření individuality.

Slovníček

Barva vlasu V jádru vlasu (kortex) se nacházejí melanocyty, které vytvářejí přírodní barvivo – melanin. Ten má schopnost absorbovat část přijatého světla a další část odrážet. Odrážené světlo je vnímáno jako barevné. Povrchový obal vlasu (kutikula) melanocyty neobsahuje, je průzračný a dovoluje melaninu prosvítat šupinkami bílkovinného keratinu a rozlišovat barvu. Zářivost vlasu je způsobena odrazem světla na uhlazeném a sjednoceném povrchu vlasu. Je-li kutikula poškozena (tj. zcitlivělá), šupinky keratinu se stávají mléčnými a melanin dostatečně nepropouštějí. Barva se zdá být proto mdlou a nevýraznou.

Odraz světla Světlo dopadá na kutikulu a oživuje přírodní barvivo. Odráží se od vlasového vlákna a oživuje tak lesk barvy. Odraz světla je tím silnější, čím více je povrch každého vlasového vlákna pravidelný a uhlazený. Proces odrazu světla je násoben tím, kolikrát dopadají světelné paprsky na kutikulu. Tento odraz závisí na jemnosti vlasového vlákna. Individualizace (rozlišení) každého vlasového vlákna umožňuje silnější odraz světla a tím intenzivnější a četnější odlesky.

Přírodní barvy Díky rozdílným poměrům melaninu u každého z nás vzniká celá řada odstínů přirozené barvy vlasu. Tu je možno dále měnit procesem barvení.

Barvené vlasy Podnětem pro barvené vlasů může být touha po změně vzhledu, oživení přírodní barvy či zakrytí bílých vlasů. Rozlišujeme několik typů barvení. a) odbarvení nebo zesvětlení – jedná se o eliminaci (částečnou nebo téměř úplnou) přirozených pigmentů. Odbarvující přípravky obsahují amoniak, kyslík a sulfáty, které působí na melaninové pigmenty. Vlas tak postupně přechází od hnědé barvy k blond přes oranžovou v závislosti na zvoleném stupni zesvětlení. b) oxidační barvení – proces, který dokáže vlasy zesvětlit a současně nabarvit. V průběhu oxidačního barvení dochází k eliminaci přírodních pigmentů, vzniká základ zesvětlení. Ten je následně přebarven umělými barvivy. Tento typ barvení je schopen překrýt 100 % bílých vlasů. c) barvení tón v tónu – proces barvení, při kterém nedochází k zesvětlení vlasu a mění se pouze výsledný odstín. Barviva barev tón v tónu pronikají do vnitřních struktur vlasu a oxidací se váží na originální barviva. Tím vzniká spojení původního odstínu s odstínem aplikovaným. Tento typ barvení je schopen transparentně překrýt až 50 % bílých vlasů. d) přímé barvení – při něm jsou na povrch vlasu vázána přímá barviva, která nejsou schopna výrazně změnit barvu vlasu, dodávají vlasům lesk a lehký odlesk. Přímé barvení lze využít pro ztlumení žlutého nádechu bílých vlasů.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Už zítra je Světový den cyklistiky, proto byste měli pomýšlet na víkend strávený ve sportovním duchu. Ruku na srdce, poslední dobou nemáte čas na aktivity, které jsou spojeny s hodnotným…

Nejčtenější články

Doporučujeme