Barvy jako levný terapeut. Oranžová omlazuje, modrá srazí teplotu, pozor na červenou!

Barvy jako levný terapeut. Oranžová omlazuje, modrá srazí teplotu, pozor na červenou!

Býváte po práci nebo jiných povinnostech unavení a „přešlí“? Zkuste se někdy začít léčit barvami. Uvidíte, že mají až zázračnou sílu. Důkazy pro to existují i na vědecké bázi...

Barvy nás obklopují všude. Některé nevnímáme, jiné v nás vyvolávají nejrůznější emoce. Veselí, uklidnění či prostě jen pocit hřejivé energie. Barvy ale neovlivňují jen psychiku, ale i procesy organismu. Dokážou zrychlit tep a dechovou frekvenci, snížit teplotu, aktivovat činnost vnitřních orgánů a podobně. Když někdo umí využívat barvy k léčbě, užívá takzvanou colorterapii.

Každá barva má určité vlastnosti a jinak na nás působí. I v těle vyvolává jiné reakce. Jejich pozitivní účinky můžete využít už tím, jaké barvy oblečení si vybíráte. Důležité je začít už od spodního prádla. Červená ve vás vzbudí energii, akčnost i smyslnost, stejně jako červené šaty nebo u mužů alespoň kravata. Pro důležitá a seriózní jednání je vhodnější zvolit modrou barvu... Záleží i na tom, jaké barvy vás obklopují. Vysílají k vám své tiché signály a vy je vnímáte, aniž si to třeba uvědomujete.

Příjemné pocity si můžete navodit i tím, že jíte ovoce určité barvy nebo pijete jeho šťávy. Výrazně se mění váš stav, když si nasadíte brýle s barevnými skly (ne nadarmo se říká: Vidět svět růžovými brýlemi!) nebo se alespoň díváte na barevné papíry o velikosti A4. Když se vám udělá lépe, začnete barvy opravdu cítit a pozitivně vnímat, prožíváte vlastně osobní colorterapii.

Co jaká barva dokáže?

MODRÁ

Modrá dokáže zjemňovat emoce i smysly, pomáhá všechno líp vnímat, uklidňuje a zbavuje úzkosti. Dává pocit svobody a nezávislosti, ale zároveň vede i k přehnané důvěře a odevzdání se. Příliš pokorní lidé by měli volit jiné barvy, nebo aspoň sytější modrou nebo její komemochno bavuobody ňvede vzdáy měaspoň kombinaci se žlutou, červenou...

V oblečení navozuje vznešenost a eleganci. Měli by ji nosit ti, kteří jsou roztržití a nic nestíhají. Protože má skvělý ochlazující efekt, je vhodná při všech potížích, které doprovází horečka a přehřátí. Má i schopnost znecitlivovat, takže zabírá na popáleniny, otoky, po bodnutí hmyzem. Příznivě reguluje i činnost štítné žlázy.

Pokračování 2 / 7

FIALOVÁ

Jde o barvu mezi modrou a červenou. To znamená mezi klidem a pohybem. Je symbolem změn, překračováním hranic v konvencích i poznání. Je označovaná za mystickou a magickou, ponouká k rozjímání a meditaci. Je velmi inspirující pro umělce, rády ji mají děti – daří se jim v její blízkosti snít a pouštět z uzdy fantazii. Dokáže zbavovat sobeckosti. Když jí je ale moc, vyvolává smutek a navozuje pocit, že bychom se měli stranit lidí.

Na druhou stranu podporuje zájem o vlastní vzhled a získávání nových dovedností. Posiluje tělo po operacích a urychluje rekonvalescenci. Vyrovnává hormony, tiší migrénu a podporuje činnost sleziny. Osvědčila se i proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

Pokračování 3 / 7

ČERVENÁ

Odjakživa byla symbolem vášnivých silných emocí i sexuality. Dodává energii, chuť do života, povzbuzuje sebevědomí, dělá lidi mluvnějšími. Když mají děti problémy s domácími úkoly, povzbudí je načervenalé světlo stolní lampy. Dokáže zahnat slabost a únavu, odbourává nechutenství. Kdo drží diety, neměl by si pořizovat červenou kuchyni.

Zdravotně zvyšuje tlak a urychluje metabolismus – mírní tedy zácpu, hojí čerstvé rány, tlumí chronický kašel. Působí dobře na namožené svaly, protože má hřejivé účinky. Když nanášíme červenou přímo na kůži, neměli bychom mít v těle zánět.

Pokračování 4 / 7

HNĚDÁ

Hnědá je zem a půda pod nohama. Poskytuje sice poklid domova a bezpečí, ale zároveň nenabízí mnoho řešení nějakého problému. Jsou pro ni typické smíření s osudem a odevzdání se vyšší autoritě. Je skvělá na uklidnění horké hlavy, ale plaché lidi ještě víc uzemní a uvrhne do větší pasivity. Když jí je moc, nabádá k cílenému odříkání radostí života (hnědou například nosívali mniši).

Zdravotně pomáhá zastavovat krvácení, léčit zlomeniny, ulevovat od chronických bolestí páteře. Pomáhá zpevňovat zuby i nehty a podporuje peristaltiku střev. Vrací zpátky k přírodě lidi, které pohlcuje přetechnizovaný svět i jejich vlastní domácnost přeplněná notebooky, televizemi, telefony a podobně.

Pokračování 5 / 7

ZELENÁ

Představuje nové zážitky, rozvoj, hojnost, svěžest. Posiluje vůli a pevnost rozhodnutí, stejně tak ale i kritičnost vůči vlastní osobě i druhým lidem. Její přehršel vede k až přílišné snaze prosadit se, ovládat druhé. Zároveň dokáže mírnit nervozitu a vztek. Dobře působí na naše smysly, hlavně sluch. Děti by jí měly mít dostatek ve svých pokojích, protože podporuje tvůrčí schopnosti. Zelená by měla být i blízko počítače, protože odbourává únavu. Léčí dýchací potíže (je ideální pro astmatiky), virózy, různé chronické záněty a revmatismus.

Pokračování 6 / 7

ŽLUTÁ

Je barvou moudrosti, inteligence, kreativity a také svobodomyslnosti. Představuje obrovskou touhu po nových poznatcích, prožitcích, dobrodružství. Může podněcovat přeceňování vlastních sil i sil jiných – to může následně vést ke zklamání. Smutek vyvolává jen výjimečně a jen chvilkově a podporuje spřádání snivých plánů a objevů, naděje a ideálů. Když si například pracovnu vymalujete žlutě, bude vám to lépe myslet a hned tak nezaspíte.

Podporuje činnost jater, žaludku, slinivky, aktivuje metabolismus a obecně harmonizuje celý organismus. Tím zmírňuje alergie, kožní problémy včetně celulitidy. Působí přímo na nervovou soustavu – v terapii se používá na srovnání psychiky, vylepšuje paměť i koncentraci. Dobrá je pro lidi se syndromem vyhoření, pro vyčerpané studenty, pro ty, kteří „stále něco nestíhají“.

Pokračování 7 / 7

ORANŽOVÁ

Srdečnost, veselost, elán, mládí. To všechno jsou synonyma pro oranžovou. Pomáhá navazovat společenské kontakty, podněcuje zvědavost, touhu po dobrodružství, ctižádost. Přesto uklidňuje emoce, pomáhá znovu získat sebekontrolu. Je také známkou odevzdanosti a potřeby pomáhat druhým (oranžová roucha nosí například buddhističtí mniši).

Pomáhá zlepšovat zažívání, chuť k jídlu – je dobrá při mentální anorexii. Zlepšuje prokrvení, zmírňuje křeče, je výborná na posílení lymfatického systému. Léčí lidi, kteří trpí depresemi, psychózami po traumatických zážitcích. Má příznivý vliv na pokožku, kterou omlazuje.

Doporučujeme

Články odjinud