Bathory

10. 7. 2008
Bathory
Nevinná oběť intrik nebo nejkrutější vražedkyně v historii? Alžběta Báthoryová, slavná Čachtická paní, po staletí láká a dráždí svým životním příběhem zástupy historiků, čtenářů a nyní také filmařů. Dlouho očekávaný film Bathory přichází na plátna kin. Odpoví na otázku, kým ve skutečnosti byla Erzsébet Báthory?

O projektu režiséra Juraje Jakubiska se hovoří již dlouho. Nyní se konečně můžeme pokochat filmovým uměním tohoto významného slovenského režiséra, pod jehož vedením vznikl nejnákladnější film celé střední Evropy s rozpočtem 380 miliónů. „Film Bathory je historický, romantický thriller plný emocí a zvratů,“ říká režisér Juraj Jakubisko k svému nejnovějšímu dílu.

V případě tak kontroverzní historické postavy, jakou bez pochyby Alžběta Bathoryová je, leží na tvůrcích nelehký úkol, jak se námětu chopit. Bezmála 400 let po její smrti se názory historiků na hraběnku Báthoryovou rozcházejí. Pojetí její osoby coby vraždícího monstra zpochybňuje nový pohled na hraběnku, která se díky svému obrovskému majetku a nezávislosti stala terčem a posléze i obětí intrik, spiknutí a pomluv. „Lidé mají rádi legendy. Když má někdo motiv a moc váš šikovně pošpinit, nestačí ani několik století, aby vás očistili.“ říká režisér k legendě Čachtické paní.

Kdo vlastně ve skutečnosti byla Erzsébet Báthory-Alžběta Báthoryová? Opravdu „krvavá hraběnka“, jak ji nazývají někteří historici? Nebo na svou dobu velmi vzdělaná žena ovládající několik jazyků a vážně se zajímající o přírodní léčitelství? Půvabná osoba vybraného vkusu a současně natolik bohatá, že iritovala mnohé šlechtičny svými originálními róbami ušitými pro ni až v Itálii? Sadistická vražedkyně, anebo oběť tehdejších poměrů plných temných intrik, které upředl kdosi mocný, bažící po jejím pohádkovém majetku? Krutá, nemilosrdná vladařka či zranitelná, osamělá vdova, případně obojí?

Legenda o Erzsébet-Alžbětě Báthoryové ji celému světu představuje jako krutou hraběnku, která vraždila panny, aby se koupala v jejich krvi a tak si zachovala věčné mládí. Nejen to – s pomocí některých svých služek nevinná děvčata týrala hořícími svíčkami, rozpáleným železem či v mrazu polévala ledovou vodou. Stížnosti na ni se dostaly až ke sluchu panovníka, který nařídil palatinovi Györgymu Thurzóovi, aby celou věc vyšetřil. K odhalení těchto údajných zločinů skutečně hlavním dílem přispěl právě Thurzó, který svému příteli Ferencovi slíbil, že po jeho případné smrti bude jeho rodinu ochraňovat. Zpočátku se snažil chránit na tu dobu obrovský majetek rodiny Nádasdyů a Alžběta byla přinucena sepsat testament ve prospěch svých dětí. Za nějaký čas se však neohlášen náhle objevil na jejím sídle v Čachticích a údajně ji přistihl přímo při činu. Okamžitě nařídil vyšetřování, ale stejně rychle je také ukončil. Před soudem vypovídalo množství svědků, soud s Alžbětou se ovšem nikdy nekonal. Její usvědčení pomocníci skončili na popravišti, ona byla uzavřena do jakési „vyšetřovací vazby“, internována do věže čachtického hradu, kde po čtyřech letech roku 1614 zemřela, aniž by se dožila jakéhokoli rozsudku.

Filmový příběh začíná v době, kdy je Alžbětě Báthory třicet dva let. Je vzdělanou ženou, ovládá několik jazyků, zajímá se o léčitelství a bylinky. Manžel František ji brzy po svatbě vymění za svět bojů s Turky a ona tráví celé měsíce pouze s dětmi a služkami. V této opuštěnosti se její život zkříží s osudem mladého italského malíře Caravaggia, který ví, jak ocenit krásu ženy a vážit si lásky. Po téměř úspěšně završeném aktu sebeobětování kvůli své lásce potkává Alžběta lidovou léčitelku Darvulii, která ji dlouhé měsíce léčí. S Caravaggiem se znovu vidí až po několika letech, ale jejich střetnutí je násilně přerušeno. Alžběta musí začít bojovat proti intrikám palatina Thurza, který se snaží zmocnit se jejího majetku.

V hlavních rolích se objeví mnoho zahraničních i předních českých a slovenských herců. V roli Alžběty uvidíme britskou herečku Annu Friel (v češtině promlouvá hlasem Zuzany Stivínové), jako její manžel František Nádasdy se představí Vincent Regan, malíře Caravaggia ztvárnil Hans Matheson a čtveřici hlavních postav uzavírá Karel Roden jako Juraj Thurzo. V dalších rolích uvidíme ze zahraničních herců i Franca Nera, Tima Preece, z domácích, československých se představí Deana Jakubisková - Horváthová, Bolek Polívka, Marek Vašut, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Monika Hilmerová, Marek Majeský a mnozí další.

Ve světové premiéře se velkofilm Bathory představí v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, odkud v mnoha kopiích poputuje do českých a slovenských kin, která jej promítají od 10. července 2008.

Photo Credit: Larry Horricks Copyright: Jakubisko film, s.r.o.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Planetární konstelace prozrazují, že nyní mohou vaše náhodné pohnutky vykrystalizovat v příjemnou osudovou záležitost. Touto dobou můžete být silně přitahováni k protějšku, který disponuje…

Nejčtenější články

Články odjinud