Beáta Rajská – módní návrhářka soutěže Miss 2004

5. 5. 2004
Beáta Rajská – módní návrhářka soutěže Miss 2004
Rozhovor s Beátou Rajskou u příležitosti soutěže Miss 2004. Beáta Rajská patří mezi současné přední světové módní návrhářky. Mgr. Beáta Rajská je absolventkou Střední průmyslové školy oděvní v Trenčíně (1980) a FF University Komenského v Bratislavě (1986). Již jako studentka se úspěšně zúčastnila řady módních přehlídek a soutěží (1. místo, 2. místo a Zvláštní cena v celostátní soutěži Mladý módní tvůrce v Liberci).Začátkem roku 1997 začala Beáta Rajská tvořit pod svojí značkou Beata fashion a Beáta Rajská design. Od té doby vytvořila řadu kolekcí, které byly prezentovány na řadě módních přehlídek doma i v zahraničí. Její modely nosí známé osobnosti kulturního, společenského a politického života. V současné době má dva ateliéry ve kterých pracuje. Jeden je v Praze v Římské ulici a jeden ve Žďáře nad Sázavou, kde žije.

Jakou roli jste hrála v letošním ročníku MISS? Letos počtvrté jsem oblékala dívky a tím pádem jsem byla jeden ze supervizorů, kteří chystali konečnou vizáž soutěže MISS České republiky.

Proč jste přijala nabídku vložit svou invenci do této soutěže? MISS je největší soutěž krásy v České republice a tím pro mě jako pro návrhářku i možnost největší veřejné prezentace své práce. Žádný jiný program tady není z hlediska módní přehlídky sledován.

Na webových stránkách, které představují Vaši práci, jsem našel Váš citát: „Každá moje kolekce je vyjádřením mého vztahu k módě a k době, je částí mého JÁ.“ Jaké JÁ se promítá do letošní kolekce pro soutěž MISS? Musím zachovat trendovost, ale kromě toho miluji padesátá a šedesátá léta. Mám tedy radost, že se právě teď prosazují mašličky na šatičkách, které odpovídají době filmů s Audrey Hepburnovou. Z kolekce ale musí vyzařovat vyjádření modernosti, z dívek čiší pohoda, letos jsem proto použila velkou barevnost. Atmosféra pohodové letní nálady, slunce, voda, vzduch – tak vypadá letošní kolekce.

Co pro vás osobně znamená slovo „MISS“ ? Co si pod tím představujete? Evokuje ve mně všechno, co souvisí se soutěží MISS. Pokud bych ale měla jít do hloubky, tak pro mě je MISS každá hezká dívka, kterou potkám na ulici – mladá a krásná s vyzařujícím sebevědomím, osobností.

Jakou roli sehrává krása ženy v jejím životě? Krása je určitě důležitá. Má ale podobné vlastnosti jako oblečení. Zevnějšek navozuje první neverbální kontakt. Jako obal vás na pohled nadchne, ale pokud není obsah nic moc, tak to končí. Jak krása, tak oblečení vám může pomoci v prvním kontaktu, ale pak už musíte bojovat sám za sebe.

A jakou roli sehrála krása ve Vašem životě? Nikdy jsem neměla pocit, že jsem krásná ale taky jsem si nemyslela, že jsem méněcenná. Jsem si vědoma svých kvalit a nedostatků. Nemyslím si, že by vizáž sehrála roli v mém životě ale spíš to, jak se chovám. Jsem velice bezprostřední, komunikativní člověk.

Co myslíte, že může soutěž MISS jejím účastnicím dát? Dá jim ohromné zkušenosti, což nám jako mladým dívkám chybělo. Tyto dívky jsou v osmnácti letech v kontaktu se špičkovými vizážisty, režisérem, lidmi, kteří se tam pohybují, porotci. Pohybuje se tu řada osobností a ony se s nimi naučí jednat. A už to je posouvá hrozně dopředu. Úžasným příkladem je Lucie Váchová, loňská MISS, z které na první pohled nikdo nepadal do mdlob. Ale ona úžasně roste každým dnem a pracuje na sobě. Prostředí okolo MISS vás hodně formuje a pokud toho umíte využít, může to být nejlepší škola života.

Vy sama – zúčastnila byste se soutěže MISS? Já nevím, jakou bych dělala volnou disciplínu, (usmívá se Beáta pobaveně). Zpívat neumím, tančit bych se musela naučit. V čem jsem byla dobrá, byl přednes, a to je dost neoblíbená disciplína. Ale teď vážně. Když mi bylo osmnáct, byla jsem velmi aktivní a akční zúčastňovala jsem se všech soutěží módních přehlídek. A kdybych tam měla své dítě poslat, váhala bych. Na jedné straně bych se bála, aby nebyla na konci zklamaná. Na druhé straně vím, že ta soutěž by jí mohla hodně dát.

Stránky Beáty Rajské najde na: www.beatarajska.com

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud jste se nedávno rozešli s partnerem, neklesejte na mysli. Tento vztah neměl stejně velkou budoucnost. Raději se dívejte dopředu a zbytečně se nebičujte nepříjemnými myšlenkami. Je na…

Nejčtenější články

Doporučujeme