Bedýnky, vitaminy až do domu!

11. 7. 2012
Bedýnky, vitaminy až do domu!
Zelenina i ovoce jsou sice k mání na každém rohu, ale na jejich kvalitu nemůžete vždycky vsadit. To vám u tzv. bedýnek nehrozí. V nich najdete vždycky tu nejlepší kvalitu toho nejčerstvějšího ovoce i zeleniny, a ještě vám je dodají až do domu!

Když se před lety vrátily na výsluní tzv. farmářské trhy, srdce mnohých gurmánů pookřálo. Do té doby se český zákazník mohl spolehnout jen na mnohdy pochybný sortiment supermarketů, do nichž ovoce i zelenina putovaly vždy přes půl světa poté, co byly sklizeny ještě v nezralém stavu… Farmářské trhy přinesly najednou možnost přivonět si k právě sklizeným produktům,ochutnat je a přesvědčit se o jejich kvalitě ještě před nákupem. Farmářské trhy znamenaly velkou možnost pro spoustu mlsných jazýčků, kterým záleželo na správné volbě surovin. I pro tzv. lokální pěstitele či chovatele, kteří konečně mohli dodávat své kvalitní zboží přímo k zákazníkovi,aniž museli licitovat s velkými řetězci o cenách i kvalitě zboží. Vývoj farmářskými trhy ale naštěstí pro nás neskončil. Brzy se ujala ještě forma tzv. bedýnek – vyhovující všem, kteří nemají přístup na farmářské trhy, a přesto touží především po čerstvé zelenině a ovoci. A co to ty bedýnky jsou?

To nejčerstvější pro váš stůl

Bedýnky jsou skutečně(obvykle) dřevěné bedýnky nadupané ovocem a zeleninou přímo od pěstitele. Jejich obsah si určujete sami – většinou jednoduchou objednávkou přes internetové stránky dané farmy. Stejně tak si volíte jejich velikost a den dodání. Místem dodání může být u mnohých farem přímo vaše místo bydliště(hlavně ve velkých městech nebo v blízkosti farmy či sadu), jiní dodavatelé nabízejí možnost nechat si přivézt bedýnku do „spřáteleného obchodu“, v němž si ji jako koncový zákazník vyzvednete sami. V každém případě prostřednictvím bedýnek dostanete na svůj stůl ovoce a zeleninu nebo třeba i bylinky sklizené den předem, mnohdy ještě ten samý den, kdy se dostanou k vám. A to se vám jinak takřka nepoštěstí, protože zelenina i ovoce z obyčejných obchodů mají před umístěním na pult za sebou opravdu dlouhou cestu. To, co dostanete v bedýnkách, se navíc sklízí v optimálním stupni zralosti, nedozrává to cestou (jako třeba banány, které se sklízejí naprosto zelené).

Vitaminy v plné síle

Kromě záruky, že si domů nenakoupíte nic hnijícího, nezralého nebo pochybné kvality,máte s bedýnkami záruku také toho, že dostanete ovoce i zeleninu opravdu plné vitaminů a minerálních látek i vlákniny, kvůli nimž jsou přece součástí našich jídelníčků především. S bedýnkami tak můžete zjistit,že rajčata skutečně mohou chutnat jako rajčata, že nové brambory krásně voní zemí a že polévka s čerstvými bylinkami nebo mrkví a petrželí chutná daleko, ale daleko lépe než kdy jindy. Bedýnky vám navíc přiblíží lokální pěstitele, dají vám možnost trochu víc poznat kraj, ve kterém žijete, protože samozřejmě vůbec není problém také navštívit farmu, z níž chcete ovoce a zeleninu odebírat, a teprve pak se rozhodnout, jestli vám to za to stojí.

Sezonní výběr

Další výhodou bedýnek je, že se k vám dostane ovoce i zelenina daného ročního období, jak by to tak asi mělo být. Je sice fajn, že si můžete po celý rok koupit jahody, ale ony přece zrají v červnu, kdy mají také nejvíce vitaminů a minerálních látek, nejlépe voní i chutnají, a právě tehdy by se tedy měly dostávat na váš stůl. Naši předci to přece mívali také tak – jedli, co zrálo právě teď a tady. Nepotřebovali mango z druhého konce světa. A i když je i takové mango pro zpestření jídelníčku fajn, jeho základem by mělo být stále to, co se pěstuje v našich zeměpisných šířkách. Už proto, že je na to naše tělo zvyklé a nejlépe nastavené! S bedýnkami také můžete objevit docela nové chutě – když se některých exotických vzdáte(což stejně nemusíte), za odměnu objevíte nové a přitom domácí druhy zeleniny a ovoce,které by vás jinak ani nenapadlo ochutnávat. Bedýnky, to je prostě jeden klad za druhým!

Na kolik vás bedýnka vyjde?

Pokud vás zajímá, kolik za takové bedýnky plné čerstvých dobrot zaplatíte, vězte, že ceny se pohybují okolo 200–250 Kč za menší, cca 2–3kilové bedýnky, a asi 350–400 Kč za 3–6kilové bedýnky. Není to sice málo, ale za to, co v nich dostanete, to není ani příliš mnoho. Navíc si přece nemusíte bedýnku objednávat denně. Vyzkoušejte ji jednou dvakrát do měsíce nejprve jako zpestření jídelníčku i jako možnost, jak si usnadnit nákupy, a uvidíte. S velkou pravděpodobností si ale možnost objednávat si bedýnky plné čerstvých vitaminů zamilujete!

ČTĚTE TAKÉ:
Cameron Diaz: Jestli s mužem, nebo ženou, to je mi jedno. Hlavní věc je sex!

ČTĚTE TAKÉ:
V jakých robách se blýskly celebrity ve Varech?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je vám moc líto, že se nemáte v těchto těžkých chvílích na koho obrátit. Pracovní nátlak je silný a jen horko těžko ho korigujete. V rodině nenajdete pochopení, protože všichni řeší svoje…

Nejčtenější články

Doporučujeme