Běh na lyžích, nejúčinnější zimní spalovač tuku: Začít můžete i v padesáti!

Běh na lyžích, nejúčinnější zimní spalovač tuku: Začít můžete i v padesáti!

Běh na lyžích patří mezi nejúčinnější zimní spalovače kalorií, navíc posiluje celé tělo včetně problematických partií. Výhodou je, že můžete začít v jakémkoli věku. K čemu všemu je běžkování dobré?

Dvakrát efektivnější spalovač než jóga

Při rekreačním běhu na lyžích klasickým způsobem spálíte za hodinu přibližně 2000 kJ, pokud dokonce bruslíte, spotřebujete okolo úctyhodných 2900 kJ. Pochopitelně záleží i na samotné rychlosti pohybu – s rychlostí roste objem spálených kilojoulů! Abyste měla porovnání, hodinová lekce jógy, lehčí aerobik či středně náročná jízda na rotopedu nás připraví v průměru o 1000 kJ.

Podle čeho si vybrat běžky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Jaké partie nejvíce formuje?

Běh na lyžích prospívá srdečnímu svalu i celému kardiovaskulárnímu systému, jehož dobrá kondice je pro kvalitní život naprosto nezbytná. Nápadnější tělesné partie, které běh na lyžích zásadně zpevňuje, jsou nohy, hýždě, břicho, dále pak ramena a hrudník. Běžkování je tedy nesmírně komplexním formovačem postavy! Oproti indoorovým sportům je dalším báječným bonusem pohyb na čerstvém vzduchu a celkové otužování organismu.

Pokračování 3 / 5

Je vhodné začít ve středním věku?

Samozřejmě že ano! Nemáte-li nějaká zdravotní omezení, není problém si běžky zakoupit či ze začátku klidně jen zapůjčit a i po padesátce a na nějakém rovinatém terénu si pohyb na běžkách vyzkoušet. Pakliže jste sportovní typ, navíc ve slušné kondici, a sjezdové lyžování vám není cizí, osvojíte si základní techniku jízdy na běžkách obvykle rychle. Zpočátku se však raději vyhněte většímu převýšení. Nemáte-li spřáteleného „trenéra“, který má pohyb na běžkách v malíku, doporučujeme alespoň zhlédnout pár instruktážních videí na YouTube nebo si zaplatit víkendový kurz pro začátečníky.

Pokračování 4 / 5

Bez počáteční investice to nepůjde

Stejně jako si lze půjčit sjezdovky či snowboard, můžete si půjčit i běžky a boty na ně. Potřebovat budete samozřejmě i hůlky, které se délkou i provedením liší od sjezdových, ty nechte doma ve sklepě. V případě, že jste si běžky koupila a nechce se vám již investovat do oblečení, zpočátku, avšak ne v horských podmínkách, si na kratší vyjížďku vystačíte s teplejším oblečením na běžné běhání. Vhodná je nepříliš zateplená bunda, ideálně však s nějakou membránou, která neprofoukne a nepromokne, dále pak kalhoty, jenž umožní volný pohyb. Oblečení na sjezdovky se na běžky nehodí. Rozhodně ale nezapomeňte na čepici a rukavice a nějaký příjemný nákrčník.

Pokračování 5 / 5

Kam vyrazit, když jsou hory daleko?

Pokud napadne čerstvý sníh, je v mnoha městech a vesnicích možné vyrazit doslova za dům – parky, letiště, cyklostezky za městem i polní cesty bývají běžkaři oblíbené a často i prošlápnuté – tzn. je na nich vyjetá „stopa“. V Praze je kupříkladu oblíbená obora Hvězda, Ladronka, okolí Hostivařské přehrady nebo třeba Milíčovský a Kunratický les. Podobná místa jsou takřka v každém městě. Pro inspiraci mrkněte třeba zde: www.kamzasnehem.cz.

Doporučujeme

Články odjinud