Dvakrát efektivnější spalovač než jóga
Při rekreačním běhu na lyžích klasickým způsobem spálíte za hodinu přibližně 2000 kJ, pokud dokonce bruslíte, spotřebujete okolo úctyhodných 2900 kJ. Pochopitelně záleží i na samotné rychlosti pohybu – s rychlostí roste objem spálených kilojoulů! Abyste měla porovnání, hodinová lekce jógy, lehčí aerobik či středně náročná jízda na rotopedu nás připraví v průměru o 1000 kJ.
Podle čeho si vybrat běžky? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 5
Jaké partie nejvíce formuje?
Běh na lyžích prospívá srdečnímu svalu i celému kardiovaskulárnímu systému, jehož dobrá kondice je pro kvalitní život naprosto nezbytná. Nápadnější tělesné partie, které běh na lyžích zásadně zpevňuje, jsou nohy, hýždě, břicho, dále pak ramena a hrudník. Běžkování je tedy nesmírně komplexním formovačem postavy! Oproti indoorovým sportům je dalším báječným bonusem pohyb na čerstvém vzduchu a celkové otužování organismu.
Martina Machová
28. ledna 2023
Pokračování 3 / 5
Je vhodné začít ve středním věku?
Samozřejmě že ano! Nemáte-li nějaká zdravotní omezení, není problém si běžky zakoupit či ze začátku klidně jen zapůjčit a i po padesátce a na nějakém rovinatém terénu si pohyb na běžkách vyzkoušet. Pakliže jste sportovní typ, navíc ve slušné kondici, a sjezdové lyžování vám není cizí, osvojíte si základní techniku jízdy na běžkách obvykle rychle. Zpočátku se však raději vyhněte většímu převýšení. Nemáte-li spřáteleného „trenéra“, který má pohyb na běžkách v malíku, doporučujeme alespoň zhlédnout pár instruktážních videí na YouTube nebo si zaplatit víkendový kurz pro začátečníky.
Jiřina Sivcová
14. ledna 2025
Pokračování 4 / 5
Bez počáteční investice to nepůjde
Stejně jako si lze půjčit sjezdovky či snowboard, můžete si půjčit i běžky a boty na ně. Potřebovat budete samozřejmě i hůlky, které se délkou i provedením liší od sjezdových, ty nechte doma ve sklepě. V případě, že jste si běžky koupila a nechce se vám již investovat do oblečení, zpočátku, avšak ne v horských podmínkách, si na kratší vyjížďku vystačíte s teplejším oblečením na běžné běhání. Vhodná je nepříliš zateplená bunda, ideálně však s nějakou membránou, která neprofoukne a nepromokne, dále pak kalhoty, jenž umožní volný pohyb. Oblečení na sjezdovky se na běžky nehodí. Rozhodně ale nezapomeňte na čepici a rukavice a nějaký příjemný nákrčník.
Martina Machová
4. února 2023
Pokračování 5 / 5
Kam vyrazit, když jsou hory daleko?
Pokud napadne čerstvý sníh, je v mnoha městech a vesnicích možné vyrazit doslova za dům – parky, letiště, cyklostezky za městem i polní cesty bývají běžkaři oblíbené a často i prošlápnuté – tzn. je na nich vyjetá „stopa“. V Praze je kupříkladu oblíbená obora Hvězda, Ladronka, okolí Hostivařské přehrady nebo třeba Milíčovský a Kunratický les. Podobná místa jsou takřka v každém městě. Pro inspiraci mrkněte třeba zde: www.kamzasnehem.cz.
Laura Poláková
7. ledna 2023