Berlín – středobod Evropy, který stojí za poznání

24. 8. 2013
Berlín se v posledních letech stal jednou z nejpopulárnějších evropských destinací. Tato multikulturní metropole nikdy nespí. Sjíždějí se sem převážně mladí lidé, aby nasáli zvláštní atmosféru tohoto místa. Působí zde spousta umělců, staré tovární haly se proměnily v galerie, umělecké dílny, kavárny a kluby.

Zejména bývalý východní Berlín rozhodně není jako ostatní německá velkoměsta. Nikdo nikam nespěchá, na zahrádkách rodinných kaváren se podávají domácí koláče. Bez problémů se zde domluvíte anglicky a není výjimkou, že číšníkem v restauraci je Australan, který neumí ani slovo německy.

Ulicemi se prohánějí skútry a bicykly, neslyšně je křižují moderní tramvaje, které v západním Berlíně vůbec nenajdete. Východní Berlín je jako oáza klidu uprostřed hektického, stresu plného světa. Slyšela jsem i názor, že atmosférou připomíná Prahu na počátku devadesátých let. Ve vzduchu je stále to vzrušení z nabyté svobody a očekávání skvělých věcí příštích, které Praha už dávno ztratila.

Pokud Berlín navštívíte poprvé, zřejmě se vydáte za vyhlášenými památkami, jakými jsou Reichstag, Braniborská brána, Německé historické muzeum nebo Pergammonmuseum. Osobně bych však doporučila chodit spíše postranními uličkami, a pokud nejste vyloženě milovníky umění, odložit muzea na jindy a projít si místa, kde stávala Berlínská zeď, navštívit tzv. East Side Gallery – 1,3 km dlouhý pozůstatek zdi vyzdobený uměleckými graffiti, smutně proslulou Bernauer Strasse, kde jsou pamětní panely s fotografiemi a vysvětlivkami k historii zdi, a také hřbitov s fotografiemi a jmény lidí, kteří zahynuli při pokusu o útěk do západního Berlína. Minout byste neměli ani labyrint Památníku holocaustu nebo památník Poslanců parlamentu, kteří byli zavražděni v období Třetí říše.

Do Berlína se samozřejmě jezdí i za nákupy, mnozí se nechají zlákat především pověstmi o luxusním obchoďáku KaDeWe, největším to stánku obchodu v Evropě. KaDeWe určitě stojí za to vidět, ale pokud jste vyrazili spíše za slevami, tady je nehledejte. V místních obchodech si toho normální smrtelník moc dopřát nemůže. Slevy si užijete v obyčejných obchodních domech na Postupimském náměstí nebo na Alexanderplatz, kde se nachází i slavná televizní věž.

Rozhodně se vyplatí zavítat i do malých butiků s originální mladou a retro módou, kde se dají najít opravdové skvosty. Jedním z nejlepších je Who Killed Bambi. Při toulání v těchto místech narazíte i na malé designové shopy s bytovými doplňky a osvětlením. Zatímco budete nakupovat, může se váš protějšek vydat např. na prohlídku továrny na motocykly BMW (kam se ovšem musí předem objednat).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Skvělou příležitostí pro nákupy a zábavu je silvestr a začátek ledna. O silvestrovské noci se u Braniborské brány sejde až milión lidí. Na velkém pódiu probíhají koncerty známých kapel, např. Scorpions. I centrum města je plné slavících lidí, kteří jsou ovšem ukáznění a ohleduplní. V ulicích to není ani z poloviny tak nebezpečné jako v Praze. Bavit se můžete ale i jindy, v sobotu např. jezdí party linka metra, vlak, ve kterém se tančí, zpívá a popíjí. Metro, aneb U-Bahn, je v provozu každý den od 5 ráno do 1 hod. v noci, přičemž v pátek a v sobotu jezdí linky U1 a U9 nepřetržitě.

Pro milovníky filmu je ideálním časem na návštěvu města únor, kdy probíhá jeden z největších filmových festivalů světa, Berlinale. Jeho těžištěm je okolí Postupimského náměstí, kde najdeme Berlinale Palast s červeným kobercem a dvě multikina. V posledních letech festival navštívili např. Meryl Streep, Hugh Jackman, Anne Hathaway, Jude Law, Jake Gyllenhaal nebo Steven Soderbergh. 17 sálů nabízí kino v Sony centru, futuristické stavbě, která stojí za vidění i mimo festival. Zde najdete celoročně i Muzeum filmu.

Samostatnou kapitolu města tvoří megakoncerty na „Hitlerově“ olympijském stadionu. Nedávno zde hráli U2, AC DC, Rammstein nebo Depeche Mode. Stadion pojme téměř sto tisíc lidí a pohled na takovou masu opravdu stojí za to. Kromě toho jsou koncerty skvěle organizované a nedochází k žádnému chaosu.

Ubytování je nejvýhodnější ve východní části města, soukromníci pronajímají pokoje ve svých bytech, je to levné, příjemné a vše se dá zařídit přes internet. Kromě obligátního autobusu nebo vlaku můžete k dopravě využít i stále oblíbenější spolujízdu, cesta vás vyjde zhruba na 10 – 15 EUR. Našla bych jistě celou řádku dalších míst a událostí, které by stály za zmínku, třeba slavná ZOO. Nejlepší ale bude, pojedete-li se do Berlína podívat sami.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

S blížícím se koncem měsíce jste nejistí a nevyrovnaní. Chvíli to vypadalo nadějně, ale vracíte se do starých kolejí. Ujasněte si, co vlastně chcete. Je nejvyšší čas odpoutat se od…

Nejčtenější články

Doporučujeme