Betlémskou kaplí budou znít zvony

6. 10. 2010
Betlémskou kaplí budou znít zvony
Málokdo si umí představit hru na zvony. Existuje však nástroj, jenž hlas zvonů připomíná, je jim podobný svým tvarem a navíc má zajímavé vlastnosti. Je to Vodnářský zvon.

Přívlastek vodnářský má mimo jiné proto, že uvnitř je voda. Znali a používali jej již naši dávní předkové. Jeho původ je zahalen tajemstvím hlubin věků.

Kdo chce, může se dozvědět více na koncertu Společná věc 2010. Tomáš Pfeiffer rozehrává širokou škálu alikvotních tónů, které vnímáme nejen sluchem, ale celým tělem. Staří lámové tvrdili, že působí harmonicky na celou bytost. Kromě hudebního zážitku je připraven i zážitek vizuální.

Originální širokoúhlé parabolické plátno umožňuje prostorový vjem obrazů. Snímky zachycují jedinečnost a neopakovatelnost některých okamžiků, připomínají krásu i křehkost života, nalaďují nás, spolu s tóny Vodnářského zvonu, k intenzívnějšímu prožívání.

Jednotlivé hudební skladby jsou provázány, napojují se jedna na druhou a přirozeným způsobem obohacují skladbu předchozí. Celek tvoří čtyři části. První se zastavuje v Praze, která svým geniem loci a historickými osobnostmi zaujímá významné postavení mezi ostatními městy a je místem zrodu projektu.

Následuje Pictus Orbis – o bohatosti života a jeho projevů. Třetí díl, Hledání Boha, je rozdělen na dvě části. První zachycuje významná místa planety a nese název Chrámy, druhá přibližuje bytosti, které svými skutky pomohly mnoha lidem, a proto se jmenuje Lidé srdce. Překrásné záběry z Hubbleova teleskopu přibližují hlubiny vesmíru ve skladbě Universum, která na nás zapůsobí kouzelnou atmosférou.

V poslední částí koncertu si lze prohlédnout Vodnářský zvon zblízka. Tomáš Pfeiffer předvádí unikátní vlastnosti zvonu, jako je například levitace vodních kapiček nebo rezonanční obrazce na hladině reagující na způsob hry. Nevšedními prostory Betlémské kaple tedy skutečně budou znít zvony.

Jak? To si můžete přijít poslechnout. Koncert se koná 12. 10. 2010 v 19 hodin. Vstupenky lze objednat i přes www.dub.cz

ČTĚTE TAKÉ: Pět dní v životě návrhářky!STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Velmi pečlivě si hlídejte každodenní výdaje. Zdá se, že vám hrozí, že poněkud překročíte své možnosti. S domácím rozpočtem pak vyjdete jen tak tak. Zvážit sice můžete půjčku, ale dejte…

Nejčtenější články

Články odjinud