Daikon si v obchodě nespletete. Vypadá jako opravdu velká bílá mrkev. Foto: iStock

Daikon si v obchodě nespletete. Vypadá jako opravdu velká bílá mrkev. Foto: iStock

Konzumovat můžete nejen kořen, ale klidně i nať. Foto: iStock
Podobně chutná i ředkev vodní. Foto: iStock
Daikon můžete jíst třeba syrový jako zeleninové špagety. Foto: iStock
Při vaření se hodí k mrkvi a řepě. Foto: iStock
5
Fotogalerie

Bílá japonská ředkev si zaslouží pozornost, chrání proti rakovině i cukrovce

Možná ji znáte – velkou bílou ředkev tvarem podobnou mrkvi. Někdy může mít i kulatý tvar jako přerostlá ředkvička. Řeč je o ředkvičkách či ředkvi daikon, která je oblíbená v asijské a indické kuchyni a je známá díky svým silným léčivým vlastnostem. Můžete ji jen tak chroupat nasyrovo nebo použít při vaření. Pozor, z obchodu nepálí, ale domácí může štípat jak čert.

Zelenina z Asie

Pokud máte rádi asijskou kuchyni, pravděpodobně už jste na daikon, jak se bílé ředkvi říká, narazili. Tato křupavá bílá kořenová zelenina dokáže zvýraznit chuť jídla a dodat mu zajímavou texturu a sladkou chuť. Můžete ji jíst nakrájenou na kostky, nastrouhanou nebo pokrájenou na jemné plátky, protože právě maličké kousky usnadňují konzumaci. V tradičních japonských pokrmech i dalších receptech z Asie je daikon běžný, my ho teprve pár let objevujeme. Chutná podobně jako malé červené ředkvičky. Ty jsou ale mnohem menší a chuťově výraznější než daikon. Červené ředkvičky jsou štiplavější, zatímco bílá ředkev není tak výrazná a je mírně nasládlá. Doma pěstovaný daikon, asi díky tomu, že roste pomaleji než kupovaný, může být také pěkně pálivý.

Pokračování 2 / 7

Daikon vs. ředkvičky

Daikon (známý jako luóbo, zimní, bílá či olejnatá ředkev) je odrůda ředkvičky pocházející z Číny a Japonska. Existuje mnoho různých druhů, které se liší vzhledem, barvou i chutí. Pěstuje se ale po celém jednak jako potrava pro lidi a hospodářská zvířata, jednak kvůli oleji ze semen, který se používá v kosmetickém průmyslu. Zemědělci ji také vysazují jako krycí plodinu, aby zlepšili zdraví půdy a zvýšili její výnos. Daikon je považován za zimní ředkvičku, která roste pomaleji a je větší než jarní ředkvičky. Vysévá se v polovině léta či na jeho konci a sklízí se za chladnějšího počasí.

Existuje ještě korejská ředkev, která je druhem daikonu, ale tvarem připomíná spíše bramboru. Občas můžete v obchodě zahlédnout i ředkev vodní, což je odrůda čínské ředkve. Má stejnou texturu a křupavost jako japonské a červené ředkvičky, ale je zvenčí zelená, uvnitř růžová a má jemnější chuť.

Pokračování 3 / 7

Používá se syrový i pečený

Před použitím se daikon loupe, ale záleží na osobních preferencích a také obchodu, kde jste zeleninu pořídili. Každopádně je slupka jedlá. V případě, že seženete ředkev v biokvalitě, klidně se pusťte i do natě, kterou využijete v salátech.

Existuje mnoho způsobů, jak daikon servírovat, můžete ho totiž přidávat do vařených jídel, ale skvěle funguje i syrový jako součást teplých i studených salátů. Je také výbornou zeleninou pro pickles a další kvašené podoby zeleniny, protože si zachová pevnou konzistenci a získá zajímavou chuť. Výbornou kombinaci tvoří například s mrkví či červenou řepou.

Pokračování 4 / 7

Hranolky, nebo do polévky?

Můžete ho ale také nakrájet na hranolky, okořenit a upéct v troubě a poté servírovat jako přílohu k masu. Můžete ho i smíchat s nakrájenými bramborami a mrkví a orestovat. Tepelnou úpravou získá měkkou, škrobovitou konzistenci podobnou bramborám. Použít ho můžete do polévek a dušených pokrmů místo mrkve. Nebo ho uvařte v páře a pokapejte olivovým olejem, osolte a opepřete – získáte tak nízkokalorickou přílohu.

Pokračování 5 / 7

Zdroj céčka i draslíku

Přestože je daikon zelenina s velmi nízkým obsahem kalorií, je poměrně bohatý na živiny. Mezi jeho hlavní přínosy patří vysoký obsah draslíku, kyseliny listové a vitaminu C. Také obsahuje menší množství vápníku, hořčíku, mědi a fosforu. Vitamin C je nezbytný pro celkové zdraví, stejně jako pro mnoho tělesných funkcí, včetně funkce imunitního systému, obnovu tkání a funguje jako silný antioxidant, který chrání buňky před oxidačním poškozením.

Daikon je také bohatý na kyselinu listovou, která se podílí na buněčném růstu, produkci červených krvinek a syntéze DNA. Je důležitá zejména během těhotenství, protože hraje nedílnou roli při růstu a vývoji dítěte.

Pokračování 6 / 7

Malý zázrak

Ředkev obsahuje mnoho dalších sloučenin, které zlepšují zdraví a chrání před chorobami. Jedna studie například zjistila, že extrakt z daikonu obsahuje polyfenolové antioxidanty – kyselinu ferulovou a kvercetin. Obě tyto látky mají protizánětlivé, protirakovinné a imunitní účinky. Další studie ukázala, že obsahuje ještě další sloučeniny, které chrání před rakovinou, zejména rakovinou tlustého střeva a plic. Stejné látky mohou pomoci v boji s touto nemocí. Konzumace brukvovité zeleniny, kam ředkvičky a ředkev patří, dále snižuje riziko srdečních chorob, cukrovky a neurodegenerativních stavů.

Pokračování 7 / 7

Účinný při hubnutí

Konzumace nízkokalorických potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je daikon, pomáhá udržet zdravou váhu, nebo dokonce zhubnout. Daikon totiž má velmi nízký obsah sacharidů. Podle vědců takové potraviny snižují množství tělesného tuku a lidé, kteří je jedí, mají nižší hladiny inzulinu, hormonu podílejícího se na ukládání tuku.

Doporučujeme

Články odjinud